Indeks
DM-kvalifikationen 2020

INFO: Vendsyssel Masters 2020

STATISTIK: DM 2004-2020

DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

Formandens beretning 2019

DBHU Ranglisten (16/12 2019)

DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

FACTS: TABK Grand Prix 2019

DBHU KALENDEREN

DM-kvalifikationen 2020

INFO: Vendsyssel Masters 2020

FACTS: NM 2019 DOUBLE

STATISTIK: NM 2004-2019

DBHU Ranglisten (1/12 2019)

DM-Kvalifikationen 2020

FACTS: Danish Masters 2019

DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

EM-kvalifikation 2020 (3)

DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

DBHU Ranglisten (18/11 2019)

DBHU Ranglisten (1/11 2019)

FACTS: Danish Masters 2019

DBHU KALENDEREN

DM-kvalifikationen 2020

STATISTIK: DM 2004-2019

FACTS: DM 2019 DIVISION 1

FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

INFO: Danish Masters 2019

FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

STATISTIK: NM 2004-2019

DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

DBHU KALENDEREN

INFO: Coppa Angela 2019

DBHU Ranglisten (26/8 2019)

DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

FACTS: DENMARK OPEN 2019

EM-kvalifikation 2020 (2)

INFO: Coppa Angela 2019

INFO: Denmark Open 2019

DBHU Ranglisten (12/8 2019)

DBHU KALENDEREN

DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

EM-kvalifikation 2020 (1)

DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

DM 2020: Kvalifikationen

INFO: Denmark Open 2019

Pressemeddelelser


Her kan du læse de pressemeddelelser som Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev udsender:


STATISTIK: DM 2004-2020


DM ELITE:

2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
16-0-0: Bjarne Axelsen
0-7-5: Anette Engel
0-5-3: Anders Dodensig
0-1-2: Peter Ørum
0-1-1: Lasse Penning
0-1-1: Michael Toft Nielsen 
0-1-0: Mathias Langbak 
0-0-2: Mathias Jacobsen 

0-0-2: Nico Pedersen 






DM JUNIOR:
(U18 og U25)

2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
2019 U18: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohammed Guha
2019 U25: Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian, Jimmy Bihame
2020 U18:
2020 U25:




Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

  • 7-3-3: Anders Dodensig
  • 2-3-1: Mathias Jacobsen
  • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
  • 2-0-0: Grathien Niyonshuti
  • 2-0-0: Lasse Penning 
  • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
  • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
  • 0-1-1: Emil Algrensen
  • 0-1-0: Szymon Witulski
  • 0-0-1: Mohamad Alian 
  • 0-1-0: Alexander Dunnigan
  • 0-1-0: Christian Nielsen
  • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
  • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
  • 0-0-1: Mohammed Guha
  • 0-0-1: Jimmy Bihame 
  • 0-0-1: Nour Dalal
  • 0-0-1: Lasse Kristensen
  • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




DM VETERAN:

2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2020:


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

9-0-0: Bjarne Axelsen
3-6-4: Michael Toft Nielsen
2-1-0: Kenneth Nielsen
0-3-0: Anette Engel
0-2-1: Thony Restel
0-1-0: Jørgen Jensen
0-1-0: Steen Sundbro
0-0-5: Mads Løth Bodilsen
0-0-1: Vagn Kristoffersen
0-0-1: Ole Larsen
0-0-1: Michael Pedersen
0-0-1: Jess Jensen






DM HOLD:


Årstal: Guldvinder - Sølvvinder

2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
2011: Pink Elephants - Team Shell
2012: Pink Elephants - Team Shell
2013: Fremad Eagles - Team Shell
2014: Fremad Eagles - Team Roosters
2015: Fremad Eagles - Team Shell
2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter
2020:

 

Guldholdene:

2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2020:


Antal guldmedaljer:

16: Bjarne Axelsen
14: Anette Engel
13: Michael Toft Nielsen
07: Anders Dodensig
05: Mathias Jacobsen 
04: Mathias Langbak Christiansen
04: Nico Pedersen 
03: Peter Ørum 
02: Jan Berggren Jensen 
01: Alexander Dunnigan
01: Vagn Kristoffersen
01: Tim Tigges
01: Lasse Penning 
01: Nicolai Dahl Jeppesen
01: Brian Robert Møller






DM DOUBLE:

Danske Mestre:
2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)  




Sølvvindere:
2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)
2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS)



Bronzevindere:
2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)
2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)




Medaljefordeling 
(guld-sølv-bronze)

  • 12-0-0: Bjarne Axelsen 
  • 9-3-0: Anette Engel
  • 3-4-0: Anders Dodensig
  • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
  • 0-3-1: Mathias Jacobsen
  • 0-2-1: Nour Dalal
  • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
  • 0-1-1: Mohammed Dallal
  • 0-1-1: Mohammed Guha 
  • 0-1-1: Grathien Niyonshuti 
  • 0-1-0: Szymon Witulski 
  • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
  • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
  • 0-1-0: William Løth Bodilsen
  • 0-1-0: Elise Algrensen
  • 0-1-0: Berthram Jellesen
  • 0-0-2: Emil Algrensen
  • 0-0-1: Francis Niyongira
  • 0-0-1: Mohamad Alian 
  • 0-0-1: Robert Emmanuel
  • 0-0-1: Yousef Alhazwani
  • 0-0-1: Thony Pierre Restel
  • 0-0-1: Kristian Dall
  • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
  • 0-0-1: Nico Lyksholm
  • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
  • 0-0-1: Jess Jensen
  • 0-0-1: Lasse Kristensen
  • 0-0-1: Frederik Kristensen
  • 0-0-1: Kim Pedersen
  • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
  • 0-0-1: Andreas Jensen



DM KVINDE:

2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
2019: ikke afholdt



Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

13-0-0: Anette Engel
0-4-2: Rose Augustin
0-2-3: Lis Engel
0-2-1: Ida Dodensig
0-1-2: Mie Dodensig
0-1-0: Jakline Kasem
0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
0-1-0: Fatima Kayed
0-1-0: Elise Algrensen
0-0-2: Sara Dalal
0-0-1: Celina Bjerring Bang 
0-0-1: Cecilie Lyksholm
0-0-1: Amalie Nielsen




DM DIVISION 1:
(DM B-DIVISIONEN)

  • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
  • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
  • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
  • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
  • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
  • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
  • 2019: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohamad Alian
  • 2020:


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

  • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
  • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
  • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
  • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
  • 1-0-0: Mathias Jacobsen
  • 0-1-0: Szymon Witulski 
  • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
  • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
  • 0-0-2: Nour Dalal
  • 0-0-1: Mohamad Alian 
  • 0-0-1: Rasmus Sund Gade



DM DIVISION 2

2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
1-0-0: Mohamad Dalal
0-1-0: Yousef Alhazwani
0-0-1: Francis Niyongira






DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)


DBHU GRAND PRIX 
2019 2020 

Points:
(Efter 6 turneringer):

Stillingen er opdateret efter TABK Grand Prix 2019:
(14/12 2019)

  • 600: Bjarne Axelsen
  • 546: Anette Engel 
  • 467: Michael Toft Nielsen 
  • 354: Szymon Witulski
  • 306: Mohamad Alian 
  • 299: Grathien Niyonshuti 
  • 287: Mohammed Guha 
  • 285: Francis Niyongira
  • 254: Yousef Alhazwani 
  • 113: Jimmy Bihame 
  • 111: Omar Kohlane 
  •   83: Thony Pierre Restel 
  •   76: Allan Jespersen 
  •   70: Kim Kjær
  •   65: Rasmus Kjær
  •   61: Daniel Egsgaard
  •   58: Mads Lauritsen
  •   56: Alens Kurmenevs 
  •   56: Erik Simonsen
  •   55: Boniface Niyonzima
  •   55: Jacob Gade 
  •   55: Oliver Jensen





Point-tabel:

100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.








DM-kvalifikationen 2020


DM-kvalifikationen 2020


Reglement:

1. 
Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

2. 
Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

3.
Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

4.
De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

5. 
Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

6.
Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



Stillingen:

200 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
185 points: Anette Engel
 (kvalificeret)
171 points: Michael Toft Nielsen 
(kvalificeret)
146 points: Mohammed Guha 
(kvalificeret)
135 points: Grathien Niyonshuti
 (kvalificeret)
125 points: Szymon Witulski
 (kvalificeret)
116 points: Yousef Alhazwani
 (kvalificeret)
101 points: Mohamad Alian
 (kvalificeret)
  95 points: Francis Niyongira
 (kvalificeret)
  90 points: Boniface Niyonzima
 (kvalificeret)
-------------------------------------------------
  86 points: Ahmad Souhad Muhammad
  83 points: Ahmed Nur Abdi Majiid
  81 points: Omar Kohlane
  80 points: Jimmy Bihame







INFO: Vendsyssel Masters 2020


VENDSYSSEL MASTERS 2020
Lørdag den 25. januar 2020 
Søndergades Skole 
Søndergade 40
9700 Brønderslev 



Tilmelding
 

Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
Mail: bjarne@9700.dk 
Messenger til Bjarne Axelsen 


Tilmeldingen åbnede den 18. december 2019.
Perioden for tilmelding slutter lørdag den 18. januar 2020 klokken 12:00, og derefter kan man ikke tilmelde sig.

TILMELDING ER NU LUKKET!

SIDSTE TILMELDING: 
18/1 2020 klokken 12:00.

Tilmelding efter deadline er IKKE muligt!

Deltagergebyr: se nedenfor under deltagergebyr





Tidsskema:
(provisorisk - med forbehold for ændringer)

11:00 Seneste registrering

11:10 turneringen starter
Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

14:30 Play off

17:30 Præmieceremoni

19:00 Bankét



Deltagergebyr

- 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

- Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
- Gratis for alle under 18 år.
- Gratis for spillere uden elitelicens.




Historie og statistik:
  • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Langbak
  • 2008: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
  • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
  • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
  • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Peter Madsen
  • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
  • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
  • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
  • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
  • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig 
  • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Fredrik L. Bodilsen
  • 2018: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Pedersen/Anette Engel
  • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel
  • 2020:




Antal medaljer

  • 13-0-0: Bjarne Axelsen
  • 0-7-4: Anette Engel
  • 0-3-4: Anders Dodensig
  • 0-1-1: Mathias Jacobsen 
  • 0-1-1: Nico Pedersen
  • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen 
  • 0-0-1: Michael Toft Nielsen 
  • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
  • 0-0-1: Mathias Langbak
  • 0-0-1: Peter Madsen
  • 0-0-1: Fredrik L. Bodilsen






Formandens beretning 2019




Formandens beretning 2019 

Dansk Bordhockey Unions 16. leveår lakker mod enden.
Et år, hvor der er sket en yderligere stigning i antallet af forskellige spillere i de nationale danske rankingturneringer, DBHU Grand Prix. 
Det totale antal spillere i de pågældende turneringer er også steget. 
Igen ser vi primært en stigning inden for de forskellige ungdomskategorier.

Derimod kniber det fortsat at få flere spillere over 35 år til at deltage i de officielle danske bordhockeyturneringer, herunder Dansk Mesterskab V35.

Glædeligvis har vi også set en kvalitativ stigning i antallet af spillere i play off i DBHU Grand Prix.
Specielt Szymon Witulski, Mohammed Guha, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti, Francis Niyongira og Mohamed Alian har forbedret sig gennem 2019 og gjort turneringerne langt mere interessante.

I kategorierne DM U18, DM U25 og DM Division 1 ryddede Grathien Niyonshuti bordet med tre guldmedaljer. 
Der er dog blandt de øvrige ungdomsspillere en stor appetit på at tage nogle af disse titler fra ham i 2020.
Første fingerpeg, om dette er realistisk, får vi mandag den 20. januar 2020 i Brønderslev, hvor DM 2020 U18 afholdes.

Ved DM 2019 Elite vandt Bjarne Axelsen sit 16. danske mesterskab i eliterækken.
Michael Toft Nielsen vandt for første gang sølv ved DM Elite, mens Anette Engel fik bronze.
Dansk Mester 2019 for hold blev Team Axelsen Bordhockey Koncept. 

Internationalt har det været et stille dansk år.
Bjarne Axelsen er fortsat i top 100 på verdensranglisten og vandt bronze ved Swiss Open 2019, som er en del af World Table Hockey Tour, mens det som repræsentant for det tjekkiske hold Gladiators Plzeň blev til sølvmedalje i det stærkt besatte tjekkiske holdmesterskab.
Desværre var det ikke muligt at forsvare guldet fra den velorganiserede World Tour i Montreal, Canada, eftersom denne traditionsrige turnering desværre er lukket.
Det er absolut et tab for både World Touren men også et stort tilbageskridt for bordhockey i Canada. 

Tre danskere deltog ved Verdensmesterskaberne 2019 i Raubichi ved Minsk i Hviderusland. 
En kæmpe oplevelse med et stadigt stigende internationalt niveau og endnu en titel til Maxim Borisov (Rusland). 
Danmark forventer at sende et lignende hold afsted til Europamesterskaberne 2020 i Slovenien. 

Til sidst en tak til de besøgende spillere fra udlandet i DBHU Grand Prix. 
Det er en berigelse for vores turneringer. 
Vi byder hermed andre bordhockeyentusiaster velkommen til vores turneringer i 2020.



Glædelig jul og godt nytår! 

Bjarne Axelsen 
Formand 
Dansk Bordhockey Union 




Brønderslev, onsdag d. 18/12 2019.











DBHU Ranglisten (16/12 2019)


DBHU Ranglisten

Mandag den 16. december 2019
Top 25

 

1

Bjarne Axelsen

200,00

2

Anette Engel

180,00

3

Michael T. Nielsen

177,00

4

Szymon Witulski

168,50

5

Mohammed Guha

164,25

6

Mohamad Alian

161,75

7

Grathien Niyonsuti

161,50

--

Francis Niyongira

161,50

9

Yousef Alhazwani

158,50

10

Jimmy Bihame

147,10

11

Omar Kohlane

145,50

12

Ahmad Souhad

143,00

13

Johnny Due Pedersen

137,08

14

Boniface Niyonzima

135,48

15

Thony Pierre Restel

117,33

16

Hamza Soleibi

113,33

17

Ahmad Nur Muhammed

112,92

18

Alens Kurmenevs

104,67

19

Karl Emil Møller

100,67

20

Robert E. Ndayishimiye

98,67

--

Khaled Soleibi

98,67

22

Jacob Gade

96,00

23

Rasmus Gade

94,00

24

Hamza Alloufi

93,33

--

Silas Peter Larsen

93,33

--

Niels Lund Jakobsen

93,33

 












































DBHU KALENDEREN


Kontakt til DBHU

Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


Yderligere informationer:

Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



Serier:


  • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
  • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
  • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
  • (EM) = Kvalifikation til EM 2020
  • (SL) = DBHU Silver League


Planlagte turneringer
- sorteret efter kategorier:

  • KV: Vendsyssel Masters 2020
  • F5: Vendsyssel Masters 2020
  • F5: DM 2020 Elite (Odense)
  • F5: Sommer Cup 2020
  • F5: Denmark Open 2020
  • F5: Danish Masters 2020
  • EM: Vendsyssel Masters 2020
  • EM: DM 2020 Elite (Odense)
  • KA: DM 2020 V35
  • KA: DM 2020 U18
  • KA: DM 2020 U25




Planlagte turneringer
- sorteret efter dato:



    OBS:
    Der tages forbehold for ændringer.
    Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


    2019 og 2020:


    • 20/01 2020: DM 2020 U18 (junior)
    • 20/01 2020: DM 2020 V35 (veteran)
    • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
    • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
    • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
    • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
    • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
    • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


    Tilmelding:
    Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

    Eksempel:
    Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
    Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



    Datoer er med forbehold.
    Visse turneringer spilles over flere dage.



    Yderligere informationer:

    Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



    DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


    DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
    • (1) Vendsyssel Masters 2019
    • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
    • (3) Herning Masters 2019
    • (4) Denmark Open 2019 
    • (5) Danish Masters 2019
    1. Bjarne Axelsen 
    2. Anette Engel 
    3. Michael Toft Nielsen 
    4. Szymon Witulski 
    5. Mohammed Guha 
    6. Grathien Niyonshuti 
    7. Mohamad Alian 
    8. Thony Pierre Restel 


    DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


    DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
    • (1) Vendsyssel Masters 2020
    • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
    • (3) Sommer Cup 2020
    • (4) Denmark Open 2020 
    • (5) Danish Masters 2020 


    Dansk Mesterskab 2019

    Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
    Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


    Dansk Mesterskab 2020

    Denne turnering arrangeres lørdag den 21. marts 2020 på First Hotel Grand i Odense.
    Man skal være kvalificeret for at kunne deltage i denne turnering.





    FACTS: TABK Grand Prix 2019


    TABK Grand Prix 2019
    lørdag den 14. december 2019
    Samlingssalen
    Søndergades Skole
    Søndergade 40
    DK-9700 Brønderslev



    Kvartfinaler:

    Bjarne Axelsen - Mohamad Alian = 6-0, 6-1.
    Anette Engel - Francis Niyongira = 6-0, 5-1.
    Szymon Witulski - Mohammed Guha = 2-6, 3-5.
    Yousef Alhazwani - Michael Toft Nielsen = 3-5, 1-6.


    Semifinaler:

    Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 5-0, 6-0, 6-5.
    Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 7-2, 5-1, 6-4.

    Finalen:

    Bjarne Axelsen - Anette Engel = 8-4, 7-3, 3-6, 6-0, 9-2.


    B-semifinaler:

    Szymon Witulski - Francis Niyongira = 6-2, 6-0.
    Yousef Alhazwani - Mohamad Alian = 5-3, 6-1.


    B-finalen:

    Szymon Witulski - Yousef Alhazwani = 3-6, 3-5.


    C-finalen:

    Grathien Niyonshuti -Boniface Niyonzima = 6-3, 6-3



    Slutstillingen 

    1. Bjarne Axelsen 

    2. Anette Engel 

    3. Mohammed Juha 

    3. Michael Toft Nielsen 

    5. Yousef Alhazwani 

    Szymon Witulski 

    Francis Niyongira 

    Mohamad Alian 

    Grathien Niyonsuti 

    Boniface Niyonzima

     

    11. Ahmad Souhad 

    Abdi Majiid 

    Omar Kolane 

    Khalid Mansour

    Ahmad Muhammad 

    Hamza Alloufi 

    Jimmy Bihame 

    Mediatrice Nyirahajenimani

    Nicklas Christensen 

    Lasse Andersen


    21. Joud Alkhatib 

    Frederik Johansen 

    Tobias Sorensen 

    Cham Alkhatib 

    Magnus Larsen 

    Rasmus Thomsen 

    Jens Larsen 

    Braah Arrag 

    Jorgen Thomsen 

    Frederik Petersen

     

    31. Lasse Larsen 

    Tasnim Bardan 

    Mads Toft 

    Rene Thomsen 

    Karl Moeller

    Ghina Alhayek 

    Maria Skov

    Johannes Larsen 

    Mathias Olesen 

    Torben Bager


    41. Mette Nielsen 

    Andreas Pedersen 

    Aksel Karlsen

    Robert Juul

    Arne Jensen 

    Annemarie Jensen 

    Carsten Frandsen 

    Steen Aagaard 




    Brønderslev, lørdag den 14. december 2019.




    DBHU Grand Prix 2019/20 (6)


    DBHU GRAND PRIX 
    2019 2020 

    Points:
    (Efter 6 turneringer):

    Stillingen er opdateret efter TABK Grand Prix 2019:
    (14/12 2019)

    • 600: Bjarne Axelsen
    • 546: Anette Engel 
    • 467: Michael Toft Nielsen 
    • 354: Szymon Witulski
    • 306: Mohamad Alian 
    • 299: Grathien Niyonshuti 
    • 287: Mohammed Guha 
    • 285: Francis Niyongira
    • 254: Yousef Alhazwani 
    • 113: Jimmy Bihame 
    • 111: Omar Kohlane 
    •   83: Thony Pierre Restel 
    •   76: Allan Jespersen 
    •   70: Kim Kjær
    •   65: Rasmus Kjær
    •   61: Daniel Egsgaard
    •   58: Mads Lauritsen
    •   56: Alens Kurmenevs 
    •   56: Erik Simonsen
    •   55: Boniface Niyonzima
    •   55: Jacob Gade 
    •   55: Oliver Jensen





    Point-tabel:

    100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

    Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
    I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

    Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.









    INFO: Vendsyssel Masters 2020


    VENDSYSSEL MASTERS 2020
    Lørdag den 25. januar 2020 
    Søndergades Skole  
    Søndergade 40
    9700 Brønderslev



    Tilmelding
     

    Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
    Mail: bjarne@9700.dk 
    Messenger til Bjarne Axelsen 


    Tilmelding START: : 18. december 2019 klokken 12:00.

    Tilmelding SLUT: 18. januar 2020 klokken 12:00.

    Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

    Deltagergebyr: 200 kroner.






    Tidsskema:
    (provisorisk - med forbehold for ændringer)

    11:00 Seneste registrering

    11:10 turneringen starter
    Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

    14:30 Play off

    17:30 Præmieceremoni

    19:00 Bankét



    Deltagergebyr

    - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

    - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
    - Gratis for alle under 18 år.
    - Gratis for spillere uden elitelicens.




    Historie og statistik:
    • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Langbak
    • 2008: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
    • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Peter Madsen
    • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
    • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig 
    • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Fredrik L. Bodilsen
    • 2018: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Pedersen/Anette Engel
    • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel
    • 2020:




    Antal medaljer

    • 13-0-0: Bjarne Axelsen
    • 0-7-4: Anette Engel
    • 0-3-4: Anders Dodensig
    • 0-1-1: Mathias Jacobsen 
    • 0-1-1: Nico Pedersen
    • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen 
    • 0-0-1: Michael Toft Nielsen 
    • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
    • 0-0-1: Mathias Langbak
    • 0-0-1: Peter Madsen
    • 0-0-1: Fredrik L. Bodilsen






    DM-kvalifikationen 2020


    DM-kvalifikationen 2020


    Reglement:

    1. 
    Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

    2. 
    Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

    3.
    Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

    4.
    De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

    5. 
    Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

    6.
    Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



    Stillingen:

    200 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
    185 points: Anette Engel
     (kvalificeret)
    171 points: Michael Toft Nielsen 
    (kvalificeret)
    146 points: Mohammed Guha 
    (kvalificeret)
    135 points: Grathien Niyonshuti
     (kvalificeret)
    125 points: Szymon Witulski
     (kvalificeret)
    116 points: Yousef Alhazwani
     (kvalificeret)
    101 points: Mohamad Alian
     (kvalificeret)
      95 points: Francis Niyongira
     (kvalificeret)
      90 points: Boniface Niyonzima
     (kvalificeret)
    -------------------------------------------------
      86 points: Ahmad Souhad Muhammad
      83 points: Ahmed Nur Abdi Majiid
      81 points: Omar Kohlane
      80 points: Jimmy Bihame






    STATISTIK: NM 2004-2019


    Medaljestatistik
    Samtlige NM-kategorier:


    • 40 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 17 - 16 - 5: Anette Engel
    • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
    • 5 - 7 - 12: Michael Toft Nielsen
    • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
    • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 2 - 1 - 0: Szymon Witulski 
    • 1 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
    • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
    • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
    • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
    • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
    • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
    • 0 - 3 - 0: Peter Orum 
    • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
    • 0 - 2 - 1: Grathien Niyonshuti 
    • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
    • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
    • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
    • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
    • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
    • 0 - 1 - 3: Lis Engel
    • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
    • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
    • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
    • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani 
    • 0 - 1 - 1: Francis Niyongira
    • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
    • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
    • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
    • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
    • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
    • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
    • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
    • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
    • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
    • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
    • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
    • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
    • 0 - 0 - 1: Emil Oland
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
    • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
    • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
    • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


    Nordjysk Mesterskab ELITE:
    2004: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
    2005: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
    2006: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Mathias Langbak
    2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
    2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020:



    Medaljestatistik ELITE:

    • 16 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 8 - 5: Anette Engel
    • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
    • 0 - 3 - 0: Peter Orum
    • 0 - 0 - 2: Michael Toft Nielsen 
    • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


    Nordjysk Mesterskab Ungdom:
    2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
    2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
    2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
    2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
    2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
    2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
    2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
    2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
    2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
    2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 
    2020:



    Nordjysk Mesterskab Veteran:

    • 2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
    • 2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
    • 2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
    • 2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    • 2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    • 2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
    • 2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
    • 2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
    • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    • 2020:


    Nordjysk Mesterskab Hold:


    2010


    GULD: Fremad Eagles Bordhockey
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

    Nr. 2: Team Algrensen
     
    (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

    Nr. 3: Team Lasse
     
    (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2011


    GULD: Pink Elephants 

    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


    Nr. 3: Shooting Stars 
    (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2012


    GULD: Pink Elephants
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


    Nr. 3: Team Wild Wild West 
    (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


    2017

    GULD: BHK Saksen
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

    Nr. 3: Bordcookies 
    (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


    Nordjysk Mesterskab Double

    2008
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
    Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
    Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Team IMBA)

    2009:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
    Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
    Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)

    2010:
    Guld: Bjarne Axelsen og Emil Algrensen (De 2 Baathorn)
    Nr. 2: Anette Engel og Lasse Kristensen (The Tigers)
    Nr. 3: Jess Jensen og Elise Algrensen (Team Kitty)

    2011:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

    Nr. 2: Mathias Langbak Christiansen og Victor L. Bodilsen (VM Stars)
    Nr. 3: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)

    2012:
    Guld: Bjarne Axelsen og Michael Toft Nielsen (Gamle Danmark)

    Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Mysterious Airwings)
    Nr. 3: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)

    2013:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

    Nr. 2: Anders Dodensig, Emil Algrensen (Fremad Eagles)
    Nr. 3: Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen (Broenderslev Eagles)

    2014:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Torpedo Ducks)

    Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Den Gule Fare)
    Nr. 3: Michael T. Nielsen og Thony P. Restel (Kaeltestarre 83)

    2015:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)

    Nr. 2: Mathias Jacobsen og Anette Engel (Eagles without fear)
    Nr. 3: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kaeltestarre 83)

    2017:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

    Nr. 2: Michael Toft Nielsen og Francis Niyongira (Det Bedste Hold)
    Nr. 3: Nour Dalal og Robert Emmanuel (Oh My God)

    2019:
    Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
    Nr. 2: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (Best Bros) 
    Nr. 3: Mohammed Guha og Francis Niyongira (Bambi)



    Medaljestatistik, NM i double:


    • 10 -0 - 0: Bjarne Axelsen

    • 6 - 4 - 0: Anette Engel

    • 2 - 1 - 3: Anders Dodensig

    • 1 - 1 - 5: Michael Toft Nielsen

    • 1 - 1 - 0: Emil Algrensen

    • 0 - 3 - 1: Mathias Jacobsen

    • 0 - 2 - 0: Nicolai Dahl Jeppesen

    • 0 - 2 - 0: Nico Lyksholm

    • 0 - 1 - 1: Lasse Kristensen

    • 0 - 1 - 1: Francis Niyongira

    • 0 - 1 - 0: Szymon Witulski 

    • 0 - 1 - 0: Grathien Niyonshuti 

    • 0 - 1 - 0: Victor L. Bodilsen

    • 0 - 1 - 0: Mathias Langbak Christiansen

    • 0 - 0 - 2: Thony Pierre Restel

    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 

    • 0 - 0 - 1: Nour Dalal

    • 0 - 0 - 1: Robert Emmanuel

    • 0 - 0 - 1: Alexander Juhl Nielsen

    • 0 - 0 - 1: Jess Jensen

    • 0 - 0 - 1: Elise Algrensen

    • 0 - 0 - 1: Frederik Kristensen


    Nordjysk Mesterskab Kvinde:
    2008: Anette Engel, Mie Dodensig, Ida Dodensig
    2009: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
    2010: Anette Engel, Elise Algrensen, Inger Algrensen
    2011: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
    2012: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
    2013: Anette Engel, Lis Engel, Rose A. Pedersen
    2014: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel





    FACTS: NM 2019 DOUBLE


    NM 2019 DOUBLE 
    Lørdag d. 7. december 2019 


    Slutstillingen (top 8):
    1. WWBAD (Bjarne Axelsen, Anette Engel) 
    2. Best Bros (Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti) 
    3. Bambi (Mohammed Guha, Francis Niyongira) 
    4. Shu Dig (Mohamad Alian, Yousef Alhazwani) 
    5. The Black Guys (Boniface Niyonzima, Abdi Rahman)
    6. Bad Guy (Hamza Alloufi, Omar Kohlane)
    7. Ew Dig (Ahmad Souhad, Ahmed-nur Mohammed) 
    8. Evolution BHK (Michael Pedersen, Lasse Olsen)



    Kvartfinaler
    WWBAD - Evolution BHK = 6-0
    Bambi - The Black Guys = 8-0
    Best Bros - Ew Dig = 7-0
    Shu Dig - Bad Guy = 8-0


    Semifinaler
    WWBAD - Bambi = 6-0
    Best Bros - Shu Dig = 6-2


    Kampen om tredjepladsen 
    Shu Dig - Bambi = 3-4


    Finalen
    WWBAD - Best Bros = 8-0







    DBHU Ranglisten (1/12 2019)


    DBHU Ranglisten
    Søndag den 1. december 2019
    Top 25

    1

    Bjarne Axelsen

    200,00

    2

    Anette Engel

    180,00

    3

    Michael T. Nielsen

    177,00

    4

    Szymon Witulski

    168,50

    5

    Mohammed Guha

    162,75

    6

    Mohamad Alian

    161,75

    7

    Grathien Niyonsuti

    161,50

    8

    Francis Niyongira

    160,75

    9

    Yousef Alhazwani

    154,75

    10

    Jimmy Bihame

    147,10

    11

    Omar Kohlane

    144,19

    12

    Ahmad Souhad

    139,03

    13

    Johnny Due Pedersen

    137,08

    14

    Thony Pierre Restel

    117,33

    15

    Boniface Niyonzima

    115,00

    16

    Hamza Soleibi

    113,33

    17

    Alens Kurmenevs

    104,67

    18

    Karl Emil Møller

    100,67

    19

    Robert E. Ndayishimiye

    98,67

    ---

    Khaled Soleibi

    98,67

    21

    Jacob Gade

    96,00

    22

    Ahmad Nur Muhammed

    94,67

    23

    Rasmus Gade

    94,00

    24

    Hamza Alloufi

    93,33

    ---

    Silas Peter Larsen

    93,33



























    DM-Kvalifikationen 2020


    DM-kvalifikationen 2020


    Reglement:

    1.
    Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

    2. 
    Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

    3.
    Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

    4.
    De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

    5. 
    Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

    6.
    Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



    Stillingen:

    200 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
    185 points: Anette Engel
     (kvalificeret)
    171 points: Michael Toft Nielsen 
    (kvalificeret)
    146 points: Mohammed Guha 
    (kvalificeret)
    135 points: Grathien Niyonshuti
     (kvalificeret)
    125 points: Szymon Witulski
     (kvalificeret)
    116 points: Yousef Alhazwani
     (kvalificeret)
    101 points: Mohamad Alian
     (kvalificeret)
      95 points: Francis Niyongira
     (kvalificeret)
      90 points: Boniface Niyonzima
     (kvalificeret)
    -------------------------------------------------
      86 points: Ahmad Souhad Muhammad
      83 points: Ahmed Nur Abdi Majiid
      81 points: Omar Kohlane
      80 points: Jimmy Bihame









    DBHU Ranglisten (18/11 2019)


    DBHU Ranglisten
    18. november 2019
    (top 25)


    1

    Bjarne Axelsen

    200,00

    2

    Anette Engel

    180,00

    3

    Michael T. Nielsen

    177,00

    4

    Szymon Witulski

    171,75

    5

    Mohammed Guha 

    165,00

    6

    Mohamad Alian 

    164,25

    7

    Francis Niyongira 

    163,25

    8

    Grathien Niyonshuti 

    163,00

    9

    Yousef Alhazwani 

    154,75

    10

    Jimmy Bihame 

    147,10

    11

    Omar Kohlane

    144,19

    12

    Ahmad Souhad Muhamm. 

    139,03

    13

    Johnny Due Pedersen 

    137,08

    14

    Thony Pierre Restel 

    117,33

    15

    Boniface Niyonzima 

    115,00

    16

    Hamza Soleibi 

    113,33

    17

    Alens Kurmenevs 

    104,67

    18

    Karl Emil Møller 

    100,67

    19

    Robert Ndayishimiye 

    98,67

    ---

    Khaled Soleibi 

    98,67

    21

    Jacob Gade 

    96,00

    22

    Ahmad Nur Abdi Majiid 

    94,67

    23

    Rasmus Gade 

    94,00

    24

    Silas Peter Larsen 

    93,33

    ---

    Hamza Alloufi 

    93,33





































    DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)


    DBHU GRAND PRIX 
    2019 2020 

    Points:
    (Efter 5 turneringer):

    Stillingen er opdateret efter Danish Masters 2019
    (16/11 2019)

    • 500: Bjarne Axelsen
    • 455: Anette Engel 
    • 384: Michael Toft Nielsen 
    • 289: Szymon Witulski
    • 248: Mohamad Alian 
    • 243: Grathien Niyonshuti 
    • 224: Francis Niyongira  
    • 208: Mohammed Guha 
    • 184: Yousef Alhazwani 
    • 113: Jimmy Bihame 
    • 111: Omar Kohlane 
    • 083: Thony Pierre Restel 
    • 076: Allan Jespersen 
    • 070: Kim Kjær
    • 065: Rasmus Kjær
    • 061: Daniel Egsgaard
    • 058: Mads Lauritsen
    • 056: Alens Kurmenevs 
    • 056: Erik Simonsen 
    • 055: Jacob Gade 
    • 055: Oliver Jensen





    Point-tabel:

    100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

    Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
    I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

    Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.













    EM-kvalifikation 2020 (3)


    EM 2020 
    Kranj, Slovenien 


    Dansk kvalifikation:
    • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
    • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
    • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
    • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
    • DM 2020 Elite (21/3 2020)

    De 4 bedste turneringer tæller.
    De 10 bedste spillere sammenlagt er kvalificeret til EM 2020.


    Points: 
    100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

    De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



    Stillingen:

    • 300: Bjarne Axelsen 
    • 267: Anette Engel 
    • 213: Michael Toft Nielsen
    • 128: Szymon Witulski 
    • 114: Francis Niyongira 
    • 106: Mohammed Guha 
    • 104: Grathien Niyonshuti 
    •   99: Mohamad Alian 
    •   79: Yousef Alhazwani 
    •   70: Allan Jespersen
    • ---------------------------------------------
    • 68: Boniface Niyonzima 
    • 62: Kim Kjær 
    • 55: Rasmus Kjær 
    • 49: Daniel Egsgaard
    • 44: Mads Lauritsen 
    • 40: Erik Simonsen
    • 40: Omar Kohlane 
    • 37: Jimmy Bihame 
    • 37: Oliver Jensen 
    • 35: Klaes Simonsen  
    • 34: Alex Simonsen 







    Brønderslev, 
    Lørdag den 25/5 2019. 




    DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)


    DBHU GRAND SLAM 
    FANTASTIC FIVE 2019


    Slutstillingen (5 afdelinger af 5):

    • 1000: Bjarne Axelsen (200+200+200+200+200)
    • 896: Anette Engel (180+176+180+180+180)
    • 874: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166+176)
    • 677: Szymon Witulski (169+169+176+163)
    • 652: Mohammed Guha (160+163+160+169)
    • 652: Grathien Niyonshuti (163+160+163+166)
    • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
    • 352: Thony Pierre Restel (176+0+0+0+176)
    • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
    • 176: Francis Niyongira (176)
    • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
    • 169: Kim Kjær (0+0+169)
    • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
    • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
    • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)
    • 160: Yousef Alhazwani (0+0+0+0+160)




    Points

    200-180-176-176-169-166-163-160.
    I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



    Deltagergebyr 

    Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
    Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
    Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


    Turneringer 

    26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
    02/03 2019: DM 2019 Elite 
    29/06 2019: Herning Masters 2019 
    24/08 2019: Denmark Open 2019 
    16/11 2019: Danish Masters 2019 

    Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.







    FACTS: Danish Masters 2019


    Danish Masters 2019 
    Lørdag den 16. november 2019 
    Søndergades Skole 
    Søndergade 40
    DK-9700 Brønderslev 




    Kvartfinalerne:

    Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 2-0
    Anette Engel - Yousef Alhazwani = 2-0
    Michael Toft Nielsen - Grathien Niyonshuti = 2-0
    Szymon Witulski - Thony Pierre Restel = 0-2


    Semifinalerne:

    Bjarne Axelsen - Thony Pierre Restel = 3-0
    Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-0


    Finalen:

    Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0


    B-slutspillet:

    B-semifinalerne:
    Szymon Witulski - Mohammed Guha = 1-2
    Yousef Alhazwani - Grathien Niyonshuti = 0-2

    B-finalen:
    Mohammed Guha - Grathien Niyonshuti = 2-0


    C-finalen:

    Alens Kurmenevs - Mohamad Alian = 2-1


    Slutstillingen:

    Bjarne Axelsen (guld)
    Anette Engel (sølv)
    Michael Toft Nielsen (bronze) 
    Thony Restel (bronze) 
    Mohammed Juha (vinder, B-slutspillet)
    Grathien Niyonsuti 
    Szymon Witulski 
    Yousef Alhazwani 
    -------------------------
    Alens Kurmenevs (vinder, C-slutspillet)
    Mohamad Alian 
    Francis Niyongira 
    Boniface Niyonzima 
    Ahmad Muhammad 
    Abdi Majiid
    -------------------------
    Omar Kolane 
    Jimmy Bihame 
    Mediatrice Nyirahajenimani
    Hamza Alloufi 
    Lasse Andersen 
    Jakline Kasem
    Nicklas Christensen 
    Tobias Sorensen
    -------------------------
    Rasmus Thomsen 
    Frederik Johansen
    Magnus Larsen 
    Frederik Petersen 
    Cham Alkhatib 
    Jens Larsen 
    Jorgen Thomsen 
    Tobias Olesen 
    Tasnim Bardan 
    Martin Thomsen 
    Lasse Larsen 
    Ghina Alhayek
    Mads Toft
    Maria Skov
    Braah Arrag 
    Johannes Larsen 
    Rene Thomsen 
    Andreas Pedersen 
    Mette Nielsen

    Tilmelding 

    Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
    Mail: bjarne@9700.dk 
    Messenger til Bjarne Axelsen 

    Det er ikke længere muligt at tilmelde sig. 

    SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

    Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

    Deltagergebyr: 200 kroner.






    Tidsskema:
    (provisorisk - med forbehold for ændringer)

    11:00 Seneste registrering

    11:10 turneringen starter
    Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

    14:30 Play off

    17:30 Præmieceremoni

    19:00 Bankét



    Deltagergebyr

    - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

    - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
    - Gratis for alle under 18 år.
    - Gratis for spillere uden elitelicens.




    Provisorisk tidsskema
    (Med forbehold for ændringer)

    11:00 Seneste registrering
    11:15 Turneringen starter
    15:00 Play off
    18:00 Ceremoni
    19:00 Banket





    Historie:


    ELITE:

    • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
    • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
    • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
    • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
    • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
    • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
    • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
    • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
    • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
    • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel 



    MEDALJERANGLISTEN

    • 16-0-0: Bjarne Axelsen
    • 0-6-2: Anders Dodensig
    • 0-4-7: Anette Engel
    • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
    • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
    • 0-1-0: Peter Ørum
    • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
    • 0-1-0: Lasse Penning
    • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
    • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
    • 0-0-1: Szymon Witulski
    • 0-0-1: Mathias Jacobsen
    • 0-0-1: Peter Madsen
    • 0-0-1: Kenneth Nielsen




    DBHU Ranglisten (1/11 2019)


    DBHU Ranglisten
    1. november 2019
    (top 25)


    1

    Bjarne Axelsen

    200,00

    2

    Anette Engel

    180,00

    3

    Michael T. Nielsen

    177,00

    4

    Szymon Witulski

    171,75

    5

    Mohamad Alian

    164,25

    6

    Mohammed Guha

    162,75

    7

    Grathien Niyonsuti

    161,50

    8

    Francis Niyongira

    160,50

    9

    Jimmy Bihame

    147,10

    10

    Yousef Alhazwani

    146,77

    11

    Omar Kohlane

    144,19

    12

    Johnny Due Pedersen

    137,08

    13

    Ahmad Souad

    119,17

    14

    Hamza Soleibi

    113,33

    15

    Karl Emil Møller

    100,67

    16

    Robert E. Ndayishimiye

    98,67

    ---

    Khaled Soleibi

    98,67

    18

    Jacob Gade

    96,00

    19

    Rasmus Gade

    94,00

    20

    Hamza Alloufi

    93,33

    ---

    Silas Peter Larsen

    93,33

    ---

    Niels Lund Jakobsen

    93,33

    23

    Andre Augustesen

    90,67

    ---

    Marcus Lindby

    90,67

    ---

    Mikkel Larsen

    90,67






































    DM-kvalifikationen 2020


    DM 2020
    Kvalifikationen


    De 12 bedste spillere i Danish Masters 2019 og de 12 bedste spillere i Vendsyssel Masters 2020 er kvalificerede + de 4 bedste sammenlagt af de spillere der ikke sluttede i top 12 i en af disse turneringer.


    Points:

    200, 185, 171, 158 (171), 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81 og 80.


    Turneringer:

    • Danish Masters 2019
    • Vendsyssel Masters 2020


    Informationer:

    For yderligere informationer kan DBHU kontaktes via mail til bjarne@9700.dk eller besked i Messenger til Bjarne Axelsen.


    DBHU KALENDEREN


    Kontakt til DBHU

    Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
    Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

    DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
    Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


    Yderligere informationer:

    Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



    Serier:


    • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
    • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
    • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
    • (EM) = Kvalifikation til EM 2020
    • (SL) = DBHU Silver League


    Planlagte turneringer
    - sorteret efter kategorier:

    • KV: Vendsyssel Masters 2020
    • F5: Vendsyssel Masters 2020
    • F5: DM 2020 Elite (Odense)
    • F5: Sommer Cup 2020
    • F5: Denmark Open 2020
    • F5: Danish Masters 2020
    • EM: Vendsyssel Masters 2020
    • EM: DM 2020 Elite (Odense)
    • KA: DM 2020 V35
    • KA: DM 2020 U18
    • KA: DM 2020 U25




    Planlagte turneringer
    - sorteret efter dato:



      OBS:
      Der tages forbehold for ændringer.
      Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


      2019 og 2020:
      • 14/12 2019: TABK Grand Prix 2019 (SL)
      • 20/01 2020: DM 2020 U18 (junior)
      • 20/01 2020: DM 2020 V35 (veteran)
      • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
      • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
      • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
      • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
      • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
      • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


      Tilmelding:
      Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

      Eksempel:
      Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
      Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



      Datoer er med forbehold.
      Visse turneringer spilles over flere dage.



      Yderligere informationer:

      Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



      DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


      DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
      • (1) Vendsyssel Masters 2019
      • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
      • (3) Herning Masters 2019
      • (4) Denmark Open 2019 
      • (5) Danish Masters 2019
      1. Bjarne Axelsen 
      2. Anette Engel 
      3. Michael Toft Nielsen 
      4. Szymon Witulski 
      5. Mohammed Guha 
      6. Grathien Niyonshuti 
      7. Mohamad Alian 
      8. Thony Pierre Restel 


      DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


      DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
      • (1) Vendsyssel Masters 2020
      • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
      • (3) Sommer Cup 2020
      • (4) Denmark Open 2020 
      • (5) Danish Masters 2020 


      Dansk Mesterskab 2019

      Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
      Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


      Dansk Mesterskab 2020

      Denne turnering arrangeres lørdag den 21. marts 2020 på First Hotel Grand i Odense.
      Man skal være kvalificeret for at kunne deltage i denne turnering.






      FACTS: Danish Masters 2019


      Danish Masters 2019 
      Lørdag den 16. november 2019 
      Søndergades Skole 
      Søndergade 40
      DK-9700 Brønderslev 




      Slutstillingen:

      Bjarne Axelsen (guld)
      Anette Engel (sølv)
      Michael Toft Nielsen (bronze) 
      Thony Restel (bronze) 
      Mohammed Juha (vinder, B-slutspillet)
      Grathien Niyonsuti 
      Szymon Witulski 
      Yousef Alhazwani 
      Alens Kurmenevs (vinder, C-slutspillet)
      Mohamad Alian 
      Francis Niyongira 
      Boniface Niyonzima 
      Ahmad Muhammad 
      Abdi Majiid
      Omar Kolane 
      Jimmy Bihame 
      Mediatrice Nyirahajenimani
      Hamza Alloufi 
      Lasse Andersen 
      Jakline Kasem
      Nicklas Christensen 
      Tobias Sorensen
      Rasmus Thomsen 
      Frederik Johansen
      Magnus Larsen 
      Frederik Petersen 
      Cham Alkhatib 
      Jens Larsen 
      Jorgen Thomsen 
      Tobias Olesen 
      Tasnim Bardan 
      Martin Thomsen 
      Lasse Larsen 
      Ghina Alhayek
      Mads Toft
      Maria Skov
      Braah Arrag 
      Johannes Larsen 
      Rene Thomsen 
      Andreas Pedersen 
      Mette Nielsen

      Tilmelding 

      Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
      Mail: bjarne@9700.dk 
      Messenger til Bjarne Axelsen 

      Det er ikke længere muligt at tilmelde sig. 

      SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

      Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

      Deltagergebyr: 200 kroner.






      Tidsskema:
      (provisorisk - med forbehold for ændringer)

      11:00 Seneste registrering

      11:10 turneringen starter
      Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

      14:30 Play off

      17:30 Præmieceremoni

      19:00 Bankét



      Deltagergebyr

      - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

      - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
      - Gratis for alle under 18 år.
      - Gratis for spillere uden elitelicens.





      Historie:


      ELITE:

      • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
      • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
      • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
      • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
      • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
      • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
      • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
      • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
      • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
      • 2019:


      MEDALJERANGLISTEN

      • 15-0-0: Bjarne Axelsen
      • 0-6-2: Anders Dodensig
      • 0-3-7: Anette Engel
      • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
      • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
      • 0-1-0: Peter Ørum
      • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
      • 0-1-0: Lasse Penning
      • 0-0-3: Michael Toft Nielsen
      • 0-0-1: Szymon Witulski
      • 0-0-1: Mathias Jacobsen
      • 0-0-1: Peter Madsen
      • 0-0-1: Kenneth Nielsen





      STATISTIK: DM 2004-2019


      DM ELITE:

      2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
      2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
      2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
      2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
      2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
      2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
      2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
      2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
      2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
      2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
      2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
      2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
      2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
      2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
      2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
      2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


      Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
      16-0-0: Bjarne Axelsen
      0-7-5: Anette Engel
      0-5-3: Anders Dodensig
      0-1-2: Peter Ørum
      0-1-1: Lasse Penning
      0-1-1: Michael Toft Nielsen 
      0-1-0: Mathias Langbak 
      0-0-2: Mathias Jacobsen 

      0-0-2: Nico Pedersen 






      DM JUNIOR:

      2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
      2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
      2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
      2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
      2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
      2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
      2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
      2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
      2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
      2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
      2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
      2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

      2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
      2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
      2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
      2019: Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian - Jimmy Bihame 

      Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

      • 7-3-3: Anders Dodensig
      • 2-3-1: Mathias Jacobsen
      • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
      • 2-0-0: Lasse Penning
      • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
      • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
      • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
      • 0-1-1: Emil Algrensen
      • 0-0-1: Mohamad Alian 
      • 0-1-0: Alexander Dunnigan
      • 0-1-0: Christian Nielsen
      • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
      • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
      • 0-0-1: Jimmy Bihame 
      • 0-0-1: Nour Dalal
      • 0-0-1: Lasse Kristensen
      • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




      DM VETERAN:

      2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
      2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
      2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
      2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
      2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
      2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
      2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
      2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
      2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
      2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
      2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
      2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
      2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
      2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen


      Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
      9-0-0: Bjarne Axelsen
      3-6-4: Michael Toft Nielsen
      2-1-0: Kenneth Nielsen
      0-3-0: Anette Engel
      0-2-1: Thony Restel
      0-1-0: Jørgen Jensen
      0-1-0: Steen Sundbro
      0-0-5: Mads Løth Bodilsen
      0-0-1: Vagn Kristoffersen
      0-0-1: Ole Larsen
      0-0-1: Michael Pedersen
      0-0-1: Jess Jensen






      DM HOLD:

      Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
      2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
      2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
      2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
      2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
      2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
      2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
      2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
      2011: Pink Elephants - Team Shell
      2012: Pink Elephants - Team Shell
      2013: Fremad Eagles - Team Shell
      2014: Fremad Eagles - Team Roosters
      2015: Fremad Eagles - Team Shell
      2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
      2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
      2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
      2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter

       

      Guldholdene:
      2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
      2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
      2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
      2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
      2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
      2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
      2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
      2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
      2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
      2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
      2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
      2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
      2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
      2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen. 


      Antal guldmedaljer:
      16: Bjarne Axelsen
      14: Anette Engel
      13: Michael Toft Nielsen
      07: Anders Dodensig
      05: Mathias Jacobsen 
      04: Mathias Langbak Christiansen
      04: Nico Pedersen 
      03: Peter Ørum 
      02: Jan Berggren Jensen 
      01: Alexander Dunnigan
      01: Vagn Kristoffersen
      01: Tim Tigges
      01: Lasse Penning 
      01: Nicolai Dahl Jeppesen
      01: Brian Robert Møller






      DM DOUBLE:

      Danske Mestre:
      2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
      2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
      2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
      2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
      2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
      2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
      2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
      2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
      2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
      2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
      2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

      2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)  




      Sølvvindere:
      2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
      2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
      2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
      2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
      2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
      2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
      2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
      2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
      2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
      2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
      2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)

      2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS) 


      Bronzevindere:
      2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
      2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
      2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
      2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
      2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
      2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
      2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
      2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
      2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
      2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
      2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)

      2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)



      Medaljefordeling 
      (guld-sølv-bronze)

      • 12-0-0: Bjarne Axelsen 
      • 9-3-0: Anette Engel
      • 3-4-0: Anders Dodensig
      • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
      • 0-3-1: Mathias Jacobsen
      • 0-2-1: Nour Dalal
      • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
      • 0-1-1: Mohammed Dallal
      • 0-1-1: Mohammed Guha 
      • 0-1-1: Grathien Niyonshuti 
      • 0-1-0: Szymon Witulski 
      • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
      • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
      • 0-1-0: William Løth Bodilsen
      • 0-1-0: Elise Algrensen
      • 0-1-0: Berthram Jellesen
      • 0-0-2: Emil Algrensen
      • 0-0-1: Francis Niyongira
      • 0-0-1: Mohamad Alian 
      • 0-0-1: Robert Emmanuel
      • 0-0-1: Yousef Alhazwani
      • 0-0-1: Thony Pierre Restel
      • 0-0-1: Kristian Dall
      • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
      • 0-0-1: Nico Lyksholm
      • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
      • 0-0-1: Jess Jensen
      • 0-0-1: Lasse Kristensen
      • 0-0-1: Frederik Kristensen
      • 0-0-1: Kim Pedersen
      • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
      • 0-0-1: Andreas Jensen



      DM KVINDE:

      2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
      2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
      2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
      2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
      2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
      2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
      2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
      2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
      2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
      2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
      2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
      2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
      2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
      2019:



      Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
      13-0-0: Anette Engel
      0-4-2: Rose Augustin
      0-2-3: Lis Engel
      0-2-1: Ida Dodensig
      0-1-2: Mie Dodensig
      0-1-0: Jakline Kasem
      0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
      0-1-0: Fatima Kayed
      0-1-0: Elise Algrensen
      0-0-2: Sara Dalal
      0-0-1: Celina Bjerring Bang 
      0-0-1: Cecilie Lyksholm
      0-0-1: Amalie Nielsen




      DM DIVISION 1:
      (DM B-DIVISIONEN)

      • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
      • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
      • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
      • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
      • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
      • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
      • 2019: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohamad Alian 


      Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

      • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
      • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
      • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
      • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
      • 1-0-0: Mathias Jacobsen
      • 0-1-0: Szymon Witulski 
      • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
      • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
      • 0-0-2: Nour Dalal
      • 0-0-1: Mohamad Alian 
      • 0-0-1: Rasmus Sund Gade



      DM DIVISION 2

      2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


      Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
      1-0-0: Mohamad Dalal
      0-1-0: Yousef Alhazwani
      0-0-1: Francis Niyongira






      FACTS: DM 2019 DIVISION 1


      DM 2019 DIVISION 1
      Lørdag den 19. oktober 2019
      Klokken 12:00-17:00
      Søndergades Skole
      Søndergade 40
      DK-9700 Brønderslev



      Resultat:
      Guld: Grathien Niyonshuti (TABK).
      Sølv: Szymon Witulski (TABK)
      Bronze: Mohamad Alian (TABK)



      Play off:


      Semifinaler:
      Grathien Niyonshuti - Ahmad Souad =
      6-3, 6-2

      Szymon Witulski - Mohamad Alian =
      6-3, 6-1


      Kampen om tredjepladsen:
      Mohamad Alian - Ahmad Souad =
      5-6, 6-0, 5-0


      Finalen:
      Grathien Niyonshuti - Szymon Witulski =
      0-6, 6-3, 6-2




      Tilmelding:

      Senest torsdag d. 17/10 2019 kl. 18:00.
      Tilmelding på bjarne@9700.dk eller til Bjarne Axelsen via Messenger. 

      Elitespillere kan ikke deltage i den pågældende turnering. 
      Det er gratis at deltage. 




      Statistik:

      DM DIVISION 1:
      (DM B-DIVISIONEN)

      • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
      • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
      • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
      • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
      • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
      • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
      • 2019: Grathien Niyonshuti - Szymon Witulski - Mohamad Alian 



      Medaljefordeling 

      (guld-sølv-bronze):

      • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
      • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
      • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
      • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
      • 1-0-0: Mathias Jacobsen
      • 0-1-0: Szymon Witulski 
      • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
      • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
      • 0-0-2: Nour Dalal
      • 0-0-1: Mohamad Alian 
      • 0-0-1: Rasmus Sund Gade





      DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)


      DBHU GRAND SLAM 
      FANTASTIC FIVE 2019


      Stilling (4 afdelinger af 5):

      • 800: Bjarne Axelsen (200+200+200+200)
      • 716: Anette Engel (180+176+180+180)
      • 698: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166)
      • 514: Szymon Witulski (169+169+176)
      • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
      • 486: Grathien Niyonshuti (163+160+163)
      • 483: Mohammed Guha (160+163+160)
      • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
      • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
      • 176: Francis Niyongira (176)
      • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
      • 169: Kim Kjær (0+0+169)
      • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
      • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
      • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




      Points

      200-180-176-176-169-166-163-160.
      I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



      Deltagergebyr 

      Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
      Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
      Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


      Turneringer 

      26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
      02/03 2019: DM 2019 Elite 
      29/06 2019: Herning Masters 2019 
      24/08 2019: Denmark Open 2019 
      16/11 2019: Danish Masters 2019 

      Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.








      FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)


      DM 2019 Double
      Lørdag den 12. oktober 2019
      Klokken 12:00-17:00
      Søndergades Skole
      Søndergade 40
      DK-9700 Brønderslev



      Resultater:
      1. WWBAD (Bjarne Axelsen, Anette Engel) 
      2. Best Bros (Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti) 
      3. TABK (Mohammed Guha, Mohamad Alian)
      4. Legends of Bordhockey (Yousef Alhazwani og Francis Niyongira) 
      5. Evolution BHK (Frank Hansen, Erik Jespersen) 
      6. Sulsted BHK (Jørgen Thomsen, Brian Michaelsen) 
      7. Vrå VS (Arne Jensen og Aksel Karlsen) 
      8. Lokomotiv Hjørring (Maria Bjerg, Karen Schmidt) 




      Finalen:

      WWBAD - BEST BROS = 5-0
      • Bjarne Axelsen - Grathien Niyonshuti = 13-1
      • Anette Engel - Szymon Witulski = 6-0
      • Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 13-2
      • Anette Engel - Grathien Niyonshuti = 10-0
      • Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 8-0


      Bronzekampen:

      TABK - Legends of Bordhockey = 5-1
      • Mohamad Alian - Francis Niyongira = 0-2
      • Mohammed Guha - Yousef Alhazwani = 3-0
      • Mohamad Alian - Yousef Alhazwani = 1-0
      • Mohammed Guha - Francis Niyongira = 4-0
      • Mohammed Guha - Yousef Alhazwani = 4-2
      • Mohamad Alian - Francis Niyongira = 3-1


      Semifinaler: 

      WWBAD - Legends of Bordhockey = 6-0

      • Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 4-2
      • Anette Engel - Yousef Alhazwani = 6-1 
      • Bjarne Axelsen - Yousef Alhazwani = 5-2
      • Anette Engel - Francis Niyongira = 6-0
      • Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 7-2
      • Anette Engel - Yousef Alhazwani = 5-1


      BEST BROS - TABK = 5-1

      • Szymon Witulski - Mohammed Guha = 5-2
      • Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 6-0
      • Szymon Witulski - Mohamad Alian = 4-4
      • Grathien Niyonshuti - Mohammed Guha = 3-2
      • Szymon Witulski - Mohammed Guha = 5-2
      • Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 1-0



      Tilmelding:

      Kontakt Bjarne Axelsen via bjarne@9700.dk eller besked i Messenger.
      Oplys navne på spillere og doublens navn.

      Det er gratis at deltage for følgende spillere:
      - spillere med et DBHU Sæsonkontingent.
      - spillere, der ikke har elitelicens.
      - alle spillere under 18 år.

      Seneste tilmelding er 11/10 2019 kl. 12:00.




      Spørgsmål:

      Kontakt Bjarne Axelsen via bjarne@9700.dk eller besked i Messenger.



      Tilmeldte:
      • LOB - Legends of Bordhockey
        (Yousef Alhazwani og Francis Niyongira)
      • BEST BROS
        (Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti) 
      • TABK
        (Mohamad Alian, Mohammed Guha)
      • WWBAD
        (Bjarne Axelsen, Anette Engel)
      • Sulsted BHK
        (Jørgen Thomsen, Brian Michaelsen)
      • Evolution BHK
        (Frank Hansen, Erik Jespersen)
      • Vrå VS
        (Aksel Karlsen, Arne Jensen)
      • Lokomotiv Hjørring 
        (Maria Bjerg og Karen Schmidt)










      STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019


      Statistik


      ELITE:
      (guld, sølv, bronze):

      • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
      • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
      • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
      • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
      • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen 


      Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

      • 13-0-0: Bjarne Axelsen
      • 0-10-2: Anette Engel
      • 0-2-5: Anders Dodensig
      • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 0-0-5: Michael Toft Nielsen
      • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
      • 0-0-1: Nico Pedersen 



      Ungdom:
      (guld, sølv, bronze):

      • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
      • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
      • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
      • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
      • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
      • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
      • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
      • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
      • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
      • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
      • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
      • 2018: ikke afholdt 
      • 2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 


       

      Antal vundne medaljer 
      (guld-sølv-bronze):

      • 5-4-0: Anders Dodensig
      • 2-1-0: Mathias Jacobsen
      • 1-1-2: Nico L. Pedersen 
      • 1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 1-0-0: Szymon Witulski 
      • 1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
      • 1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
      • 0-1-1: Emil Algrensen
      • 0-2-0: Robert Emmanuel
      • 0-1-0: Yousef Alhazwani 
      • 0-1-0: Lasse Kristensen
      • 0-0-1: Grathien Niyonshuti 
      • 0-0-1: Francis Niyongira
      • 0-0-1: Rasmus Sund Gade
      • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
      • 0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
      • 0-0-1: Mohammed Juha








      INFO: Danish Masters 2019


      Danish Masters 2019 
      Lørdag den 16. november 2019 
      Søndergades Skole 
      Søndergade 40
      DK-9700 Brønderslev 



      Tilmelding 

      Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
      Mail: bjarne@9700.dk 
      Messenger til Bjarne Axelsen 

      Start: 9. oktober 2019 kl. 12:00.

      SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

      Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

      Deltagergebyr: 200 kroner.






      Deltagergebyr 

      - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

      - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
      - Gratis for alle under 18 år.
      - Gratis for spillere uden elitelicens.




      Provisorisk tidsskema
      (Med forbehold for ændringer)

      11:00 Seneste registrering
      11:15 Turneringen starter
      15:00 Play off
      18:00 Ceremoni
      19:00 Banket





      Historie:


      ELITE:

      • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
      • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
      • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
      • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
      • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
      • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
      • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
      • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
      • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
      • 2019:


      MEDALJERANGLISTEN

      • 15-0-0: Bjarne Axelsen
      • 0-6-2: Anders Dodensig
      • 0-3-7: Anette Engel
      • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
      • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
      • 0-1-0: Peter Ørum
      • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
      • 0-1-0: Lasse Penning
      • 0-0-3: Michael Toft Nielsen
      • 0-0-1: Szymon Witulski
      • 0-0-1: Mathias Jacobsen
      • 0-0-1: Peter Madsen
      • 0-0-1: Kenneth Nielsen





      DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)


      DBHU GRAND PRIX 
      2019 2020 

      Points:
      (Efter 4 turneringer):
      400: Bjarne Axelsen
      364: Anette Engel 
      301: Michael Toft Nielsen 
      228: Szymon Witulski 
      224: Francis Niyongira 
      193: Mohamad Alian 
      178: Grathien Niyonshuti 
      134: Mohammed Guha 
      126: Yousef Alhazwani 
      113: Jimmy Bihame 
      111: Omar Kohlane 
      076: Allan Jespersen 
      070: Kim Kjær
      065: Rasmus Kjær
      061: Daniel Egsgaard
      058: Mads Lauritsen
      056: Erik Simonsen 
      055: Jacob Gade 
      055: Oliver Jensen





      Point-tabel:
      100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

      Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.

      Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.




      Brønderslev, 
      Søndag d. 6. oktober 2019. 



      STATISTIK: NM 2004-2019


      Medaljestatistik
      Samtlige NM-kategorier:


      • 39 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
      • 16 - 16 - 5: Anette Engel
      • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
      • 5 - 7 - 12: Michael Toft Nielsen
      • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
      • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 2 - 0 - 0: Szymon Witulski 
      • 1 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
      • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
      • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
      • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
      • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
      • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
      • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
      • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
      • 0 - 3 - 0: Peter Orum 
      • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen 
      • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
      • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
      • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
      • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
      • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
      • 0 - 1 - 3: Lis Engel
      • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
      • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
      • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
      • 0 - 1 - 1: Grathien Niyonsuti 
      • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani 
      • 0 - 1 - 0: Francis Niyongira
      • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
      • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
      • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
      • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
      • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
      • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
      • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
      • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
      • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
      • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
      • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
      • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
      • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
      • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
      • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
      • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
      • 0 - 0 - 1: Emil Oland
      • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
      • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
      • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
      • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


      Nordjysk Mesterskab ELITE:
      2004: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
      2005: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
      2006: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Mathias Langbak
      2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
      2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
      2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
      2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
      2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
      2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
      2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

      2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen  


      Medaljestatistik ELITE:

      • 16 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
      • 0 - 8 - 5: Anette Engel
      • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
      • 0 - 3 - 0: Peter Orum
      • 0 - 0 - 2: Michael Toft Nielsen 
      • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
      • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
      • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
      • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
      • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


      Nordjysk Mesterskab Ungdom:
      2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
      2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
      2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
      2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
      2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
      2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
      2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
      2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
      2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
      2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
      2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
      2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian 

      2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 



      Nordjysk Mesterskab Veteran:
      2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
      2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
      2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
      2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
      2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
      2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
      2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
      2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
      2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
      2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

      2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen  


      Nordjysk Mesterskab Hold:


      2010


      GULD: Fremad Eagles Bordhockey
       
      (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

      Nr. 2: Team Algrensen
       
      (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

      Nr. 3: Team Lasse
       
      (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


      2011


      GULD: Pink Elephants 

      (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


      Nr. 2: Team Shell 
      (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


      Nr. 3: Shooting Stars 
      (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


      2012


      GULD: Pink Elephants
       
      (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


      Nr. 2: Team Shell 
      (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


      Nr. 3: Team Wild Wild West 
      (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


      2017

      GULD: BHK Saksen
      (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

      Nr. 2: Team Shell 
      (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

      Nr. 3: Bordcookies 
      (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


      Nordjysk Mesterskab Double

      2008
      Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
      Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
      Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Team IMBA)

      2009:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
      Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
      Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)

      2010:
      Guld: Bjarne Axelsen og Emil Algrensen (De 2 Baathorn)
      Nr. 2: Anette Engel og Lasse Kristensen (The Tigers)
      Nr. 3: Jess Jensen og Elise Algrensen (Team Kitty)

      2011:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

      Nr. 2: Mathias Langbak Christiansen og Victor L. Bodilsen (VM Stars)
      Nr. 3: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)

      2012:
      Guld: Bjarne Axelsen og Michael Toft Nielsen (Gamle Danmark)

      Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Mysterious Airwings)
      Nr. 3: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)

      2013:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

      Nr. 2: Anders Dodensig, Emil Algrensen (Fremad Eagles)
      Nr. 3: Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen (Broenderslev Eagles)

      2014:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Torpedo Ducks)

      Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Den Gule Fare)
      Nr. 3: Michael T. Nielsen og Thony P. Restel (Kaeltestarre 83)

      2015:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)

      Nr. 2: Mathias Jacobsen og Anette Engel (Eagles without fear)
      Nr. 3: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kaeltestarre 83)

      2017:
      Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

      Nr. 2: Michael Toft Nielsen og Francis Niyongira (Det Bedste Hold)
      Nr. 3: Nour Dalal og Robert Emmanuel (Oh My God)



      Medaljestatistik, NM i double:

      9 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
      5 - 4 - 0: Anette Engel
      2 - 1 - 3: Anders Dodensig
      1 - 1 - 5: Michael Toft Nielsen
      1 - 1 - 0: Emil Algrensen
      0 - 3 - 1: Mathias Jacobsen
      0 - 2 - 0: Nicolai Dahl Jeppesen
      0 - 2 - 0: Nico Lyksholm
      0 - 1 - 1: Lasse Kristensen
      0 - 1 - 0: Francis Niyongira
      0 - 1 - 0: Victor L. Bodilsen
      0 - 1 - 0: Mathias Langbak Christiansen
      0 - 0 - 2: Thony Pierre Restel
      0 - 0 - 1: Nour Dalal
      0 - 0 - 1: Robert Emmanuel
      0 - 0 - 1: Alexander Juhl Nielsen
      0 - 0 - 1: Jess Jensen
      0 - 0 - 1: Elise Algrensen
      0 - 0 - 1: Frederik Kristensen


      Nordjysk Mesterskab Kvinde:
      2008: Anette Engel, Mie Dodensig, Ida Dodensig
      2009: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
      2010: Anette Engel, Elise Algrensen, Inger Algrensen
      2011: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
      2012: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
      2013: Anette Engel, Lis Engel, Rose A. Pedersen
      2014: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel






      FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019


      Nordjysk Mesterskab 2019 
      Lørdag den 5. oktober 2019
      TABK Old Arena
      Vestergade 26
      DK-9700 Brønderslev 


      U25:

      Guld: Szymon Witulski 
      Sølv: Yousef Alhazwani 
      Bronze: Grathien Niyonshuti 


      V35:

      Guld: Bjarne Axelsen 
      Sølv: Anette Engel
      Bronze: Michael Toft Nielsen 


      Elite:

      Guld: Bjarne Axelsen 
      Sølv: Anette Engel
      Bronze: Michael Toft Nielsen 


      Play off Elite:


      Kvartfinaler:
      Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 8-1
      Anette Engel - Mohamad Alian = 7-1
      Michael T. Nielsen - Szymon Witulski = 9-4
      Yousef Alhazwani - Mohammed Guha = 5-7


      Semifinaler:
      Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 
      5-0, 5-0, 6-2 (3-0)
      Anette Engel - Michael T. Nielsen = 
      7-4, 7-2, 8-2 (3-0)


      Bronzekamp:
      Michael Toft Nielsen - Mohammed Guha =
      7-0, 5-0 (2-0)


      Finalen:
      Bjarne Axelsen - Anette Engel =
      6-3, 5-0, 7-1, 6-4 (4-0)


      Play off U25:

      Kvartfinaler:
      Yousef Alhazwani - Ahmad Souad = 7-2
      Szymon Witulski - Rasmus Gade = 7-2
      Mohammed Guha - Francis Niyongira = 7-1
      Mohamad Alian - Grathien Niyonshuti = 4-7


      Semifinaler:
      Yousef Alhazwani - Mohammed Guha =
      6-5, 6-4 (2-0)
      Szymon Witulski - Grathien Niyonshuti =
      6-4, 6-1 (2-0)


      Kampen om tredjepladsen:
      Grathien Niyonshuti - Mohammed Guha = 
      7-4 (1-0)


      Finalen:
      Yousef Alhazwani - Szymon Witulski =
      3-6, 4-6 (0-2)






      DBHU KALENDEREN


      Kontakt til DBHU

      Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
      Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

      DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
      Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


      Yderligere informationer:

      Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



      Serier:


      • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
      • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
      • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
      • (DT) = DBHU Tour
      • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
      • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


      Planlagte turneringer
      - sorteret efter kategorier:

      • F5: Danish Masters 2019
      • KV: Danish Masters 2019
      • KV: Vendsyssel Masters 2020
      • F5: Vendsyssel Masters 2020
      • F5: DM 2020 Elite (Odense)
      • EM: Danish Masters 2019
      • EM: Vendsyssel Masters 2020
      • EM: DM 2020 Elite (Odense)




      Planlagte turneringer
      - sorteret efter dato:



        OBS:
        Der tages forbehold for ændringer.
        Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


        2019 og 2020:
        • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
        • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
        • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
        • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
        • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
        • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
        • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


        Tilmelding:
        Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

        Eksempel:
        Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
        Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



        Datoer er med forbehold.
        Visse turneringer spilles over flere dage.



        Yderligere informationer:

        Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


        DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
        • (1) Vendsyssel Masters 2019
        • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
        • (3) Herning Masters 2019
        • (4) Denmark Open 2019 
        • (5) Danish Masters 2019



        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


        DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
        • (1) Vendsyssel Masters 2020
        • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
        • (3) Sommer Cup 2020
        • (4) Denmark Open 2020 
        • (5) Danish Masters 2020 


        Dansk Mesterskab 2019

        Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
        Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 







        INFO: Coppa Angela 2019

           
        COPPA ANGELA 2019
        Lørdag den 5. oktober 2019 

        TABK ARENA
        Vestergade 26, 1. T.H.
        DK-9700 Brønderslev

        OBS: Ikke adgang i udendørs fodtøj!



        Tilmelding:
        Start 28/8 2019 
        Slut 28/9 2019 kl. 12:00.
        Det er IKKE muligt at tilmelde sig efter deadline!

        Tilmelding til Bjarne Axelsen på mail eller Messenger. 
        - Messenger til Bjarne Axelsen.
        - Mail: bjarne@9700.dk




        Tidsskema:

        11:00 Seneste registrering 
        11:15 Turneringen starter 
        14:00 Play off 
        17:00 Ceremoni 


        Deltagergebyr: kr. 200,00.

        Deltagergebyr skal betales før turneringen. 
        Dette kan ske på to måder. 

        1/
        ved kontooverførsel senest 3/10 2019 så deltagergebyret kan ses på kontoen senest fredag d. 4/10 2019.

        2/
        ved betaling klokken 10:00 ved registreringen på selve dagen.





        Gratis deltagelse:
        - Spillere under 18 år.
        - Spillere med et DBHU Sæsonkontingent. 
        - Spillere, der ikke har DBHU Elitelicens. 







        Statistik


        ELITE:
        (guld, sølv, bronze):

        • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
        • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
        • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
        • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
        • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        • 2019:


        Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

        • 12-0-0: Bjarne Axelsen
        • 0-9-2: Anette Engel
        • 0-2-5: Anders Dodensig
        • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
        • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
        • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
        • 0-0-1: Nico Pedersen 



        Ungdom:
        (guld, sølv, bronze):

        • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
        • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
        • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
        • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
        • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
        • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
        • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
        • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
        • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
        • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
        • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
        • 2018: ikke afholdt 
        • 2019:


         

        Antal vundne medaljer 
        (guld-sølv-bronze):

        5-4-0: Anders Dodensig
        2-1-0: Mathias Jacobsen
        1-1-2: Nico L. Pedersen 
        1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
        1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
        1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
        0-1-1: Emil Algrensen
        0-2-0: Robert Emmanuel
        0-1-0: Lasse Kristensen
        0-0-1: Francis Niyongira
        0-0-1: Rasmus Sund Gade
        0-0-1: Victor Løth Bodilsen
        0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
        0-0-1: Mohammed Juha





        Turneringskomite:
        - Bjarne Axelsen (præsident)
        - Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
        - Anette Engel (CFO)

        Ved eventuelle spørgsmål kan Bjarne Axelsen kontaktes på mail til bjarne@9700.dk eller via Messenger.







        DBHU Ranglisten (26/8 2019)


        DBHU Ranglisten
        Mandag d. 26. august 2019
        Top 25

        1

        Bjarne Axelsen

        200,00

        2

        Anette Engel

        180,00

        3

        Michael T. Nielsen

        177,00

        4

        Szymon Witulski

        171,75

        5

        Mohamad Alian

        166,75

        6

        Francis Niyongira

        165,50

        7

        Grathien Niyonsuti

        163,75

        8

        Johnny Due

        161,61

        9

        Mohammed Guha

        161,25

        10

        Jimmy Bihame

        147,10

        11

        Yousef Alhazwani

        145,81

        12

        Omar Kohlane

        144,19

        13

        Khaled Soleibi

        143,23

        14

        Hamza Soleibi

        130,32

        15

        Kenneth Nielsen

        114,67

        16

        Karl Emil Møller

        100,67

        ---

        Robert Emmanuel

        98,67

        18

        Hamza Alloufi

        93,33

        ---

        Kristian Andreasen

        93,33

        ---

        Silas Peter Larsen

        93,33

        ---

        Niels Jakobsen

        93,33

        22

        Andre Augustesen

        90,67

        ---

        Lasse Vestergaard

        90,67

        ---

        Marcus Lindby

        90,67

        ---

        Mikkel Larsen

        90,67

        ---

        Emil Mortensen

        90,67

























        INFO: Coppa Angela 2019

           
        COPPA ANGELA 2019
        Lørdag den 5. oktober 2019 

        TABK ARENA
        Vestergade 26, 1. T.H.
        DK-9700 Brønderslev

        OBS: Ikke adgang i udendørs fodtøj!



        Tilmelding:
        Start 28/8 2019 
        Slut 28/9 2019 kl. 12:00.
        Det er IKKE muligt at tilmelde sig efter deadline!

        Tilmelding til Bjarne Axelsen på mail eller Messenger. 
        - Messenger til Bjarne Axelsen.
        - Mail: bjarne@9700.dk




        Tidsskema:

        11:00 Seneste registrering 
        11:15 Turneringen starter 
        14:00 Play off 
        17:00 Ceremoni 


        Deltagergebyr: kr. 200,00.

        Deltagergebyr skal betales før turneringen. 
        Dette kan ske på to måder. 

        1/
        ved kontooverførsel senest 3/10 2019 så deltagergebyret kan ses på kontoen senest fredag d. 4/10 2019.

        2/
        ved betaling klokken 10:00 ved registreringen på selve dagen.





        Gratis deltagelse:
        - Spillere under 18 år.
        - Spillere med et DBHU Sæsonkontingent. 
        - Spillere, der ikke har DBHU Elitelicens. 







        Statistik


        ELITE:
        (guld, sølv, bronze):

        • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
        • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
        • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
        • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
        • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        • 2019:


        Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

        • 12-0-0: Bjarne Axelsen
        • 0-9-2: Anette Engel
        • 0-2-5: Anders Dodensig
        • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
        • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
        • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
        • 0-0-1: Nico Pedersen 



        Ungdom:
        (guld, sølv, bronze):

        • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
        • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
        • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
        • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
        • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
        • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
        • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
        • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
        • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
        • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
        • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
        • 2018: ikke afholdt 
        • 2019:


         

        Antal vundne medaljer 
        (guld-sølv-bronze):

        5-4-0: Anders Dodensig
        2-1-0: Mathias Jacobsen
        1-1-2: Nico L. Pedersen 
        1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
        1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
        1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
        0-1-1: Emil Algrensen
        0-2-0: Robert Emmanuel
        0-1-0: Lasse Kristensen
        0-0-1: Francis Niyongira
        0-0-1: Rasmus Sund Gade
        0-0-1: Victor Løth Bodilsen
        0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
        0-0-1: Mohammed Juha








        EM-kvalifikation 2020 (2)


        EM 2020 
        Kranj, Slovenien 


        Dansk kvalifikation:
        • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
        • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
        • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
        • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
        • DM 2020 Elite (21/3 2020)

        De 4 bedste turneringer tæller.
        De 10 bedste spillere sammenlagt er kvalificeret til EM 2020.


        Points: 
        100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

        De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



        Stillingen:

        200: Bjarne Axelsen 
        178: Anette Engel 
        134: Michael Toft Nielsen
        79: Szymon Witulski 
        79: Francis Niyongira 
        70: Allan Jespersen 
        62: Mohamad Alian 
        62: Kim Kjær 
        55: Rasmus Kjær 
        49: Daniel Egsgaard
        49: Grathien Niyonshuti 
        44: Mohamad Guha 
        44: Mads Lauritsen 
        40: Erik Simonsen
        40: Omar Kohlane 
        37: Jimmy Bihame 
        37: Oliver Jensen 
        35: Klaes Simonsen 
        35: Yousef Alhazwani 
        34: Boniface Niyonzima 
        34: Alex Simonsen 







        Brønderslev, 
        Lørdag den 25/5 2019. 





        FACTS: DENMARK OPEN 2019


        DENMARK OPEN 2019
        Lørdag d. 24. august 2019
        Samlingssalen 
        Søndergades Skole 
        Søndergade 40 
        DK-9700 Brønderslev 


        Slutstillingen:

        (1-10)
        Bjarne Axelsen (guld) 
        Anette Engel (sølv) 
        Szymon Witulski (bronze) 
        Francis Niyongira (bronze)
        Mohamad Alian 
        Michael Toft Nielsen 
        Grathien Niyonsuti 
        Mohammed Juha 
        Omar Kolane 
        Jimmy Bihame

        (11-20)
        Yousef Alhazwani 
        Boniface Niyonzima 
        Mediatrice Nyirahajenimani 
        Jakline Kasem 
        Lasse Andersen 
        Mads Hansen 
        Karl Moeller 
        Sarah Dallal 
        Hamza Alloufi 
        Ghina Alhayek
         
        (21-30)
        Tobias Sorensen 
        Braah Arrag 
        Magnus Hansen 
        Cham Alkhatib 
        Nicklas Christensen 
        Tasnim Bardan 
        Mathias Olesen 
        Natasja Andersen 
        Malene Nielsen 
        Bertel Pedersen
         
        (31-40)
        Rune Pedersen 
        Magnus Larsen 
        Joud Alkhatib 
        Steen Aagaard 
        Carsten Frandsen 
        Jorgen Thomsen 
        Dominika Witulska 
        Arne Jensen 
        Per Eg
        Arne Munk
         
        (41-43)
        Rene Thomsen 
        Robert Juul 
        Lisa Poulsen



        Statistik:

        Elite:

        • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
        • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen/Anette Engel 
        • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Anders Dodensig 
        • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
        • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski/Francis Niyongira 


        Ranking:

        • 12-0-0 Bjarne Axelsen
        • 0-6-6 Anette Engel 
        • 0-5-4 Anders Dodensig 
        • 0-1-0 Nico Pedersen
        • 0-0-1 Mathias Jacobsen 
        • 0-0-1 Michael Toft Nielsen 
        • 0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)
        • 0-0-1 Szymon Witulski 
        • 0-0-1 Francis Niyongira 



        Ungdom:

        • 2008: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Mick Poulsen
        • 2009: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
        • 2010: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
        • 2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
        • 2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
        • 2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
        • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
        • 2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
        • 2016: Anders Dodensig - Nour Dalal - Robert Emmanuel 
        • 2017: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Fredrik L. Bodilsen 
        • 2018: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Szymon Wytulski
        • 2019: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Mohamad Alian 


        Ranking:
        • 6-5-0 Anders Dodensig
        • 4-0-0 Nico Pedersen 
        • 1-3-1 Mathias Jacobsen
        • 1-1-0 Szymon Witulski 
        • 0-1-0 Francis Niyongira 
        • 0-1-0 Nour Dalal 
        • 0-1-1 Emil Algrensen
        • 0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
        • 0-0-1 Mohamad Alian 
        • 0-0-1 Fredrik L. Bodilsen 
        • 0-0-1 Robert Emmanuel 
        • 0-0-1 Kim Pedersen
        • 0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
        • 0-0-1 Berthram Jellesen
        • 0-0-1 Mick Poulsen






        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)


        DBHU GRAND SLAM 
        FANTASTIC FIVE 2019


        Stilling (4 afdelinger af 5):

        • 800: Bjarne Axelsen (200+200+200+200)
        • 716: Anette Engel (180+176+180+180)
        • 698: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166)
        • 514: Szymon Witulski (169+169+176)
        • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
        • 486: Grathien Niyonshuti (163+160+163)
        • 483: Mohammed Guha (160+163+160)
        • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
        • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
        • 176: Francis Niyongira (176)
        • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
        • 169: Kim Kjær (0+0+169)
        • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
        • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
        • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




        Points

        200-180-176-176-169-166-163-160.
        I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



        Deltagergebyr 

        Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
        Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
        Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


        Turneringer 

        26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
        02/03 2019: DM 2019 Elite 
        29/06 2019: Herning Masters 2019 
        24/08 2019: Denmark Open 2019 
        16/11 2019: Danish Masters 2019 

        Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.








        INFO: Denmark Open 2019

         

        Denmark Open 2019

        Lørdag den 24. august 2019
        Søndergades Skole
        Samlingssalen
        Søndergade 40
        DK-9700 Brønderslev



        Tilmelding:

        Der er nu lukket for tilmelding!

        START: onsdag den 17. juli 2019.
        SLUT: lørdag den 17. august 2019 kl. 12:00.


        Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på mail til bjarne@9700.dk eller ved besked i Messenger.


        Betaling: 200 kroner!

        Gratis for følgende spillere:

        - Spillere under 18 år.
        - Danske spillere uden DBHU Elitelicens.
        - Spillere med et betalt DBHU Sæsonkontingent.



        Tidsskema:

        11:00 seneste registrering

        11:15 turneringen starter

        14:00 play off

        17:00 ceremoni


        De nævnte klokkeslæt er cirka-tider.

        Turneringsledelsen vil under turneringen give eksakt information om, hvornår og hvordan de forskellige stadier af turneringen afvikles.



        STATISTIK



        Elite:

        • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
        • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
        • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
        • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen/Anette Engel 
        • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Anders Dodensig 
        • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
        • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski/Francis Niyongira 


        Ranking:

        • 12-0-0 Bjarne Axelsen
        • 0-6-6 Anette Engel 
        • 0-5-4 Anders Dodensig 
        • 0-1-0 Nico Pedersen
        • 0-0-1 Mathias Jacobsen 
        • 0-0-1 Michael Toft Nielsen 
        • 0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)
        • 0-0-1 Szymon Witulski 
        • 0-0-1 Francis Niyongira 



        Ungdom:

        • 2008: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Mick Poulsen
        • 2009: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
        • 2010: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
        • 2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
        • 2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
        • 2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
        • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
        • 2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
        • 2016: Anders Dodensig - Nour Dalal - Robert Emmanuel 
        • 2017: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Fredrik L. Bodilsen 
        • 2018: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Szymon Wytulski
        • 2019: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Mohamad Alian 


        Ranking:
        • 6-5-0 Anders Dodensig
        • 4-0-0 Nico Pedersen 
        • 1-3-1 Mathias Jacobsen
        • 1-1-0 Szymon Witulski 
        • 0-1-0 Francis Niyongira 
        • 0-1-0 Nour Dalal 
        • 0-1-1 Emil Algrensen
        • 0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
        • 0-0-1 Mohamad Alian 
        • 0-0-1 Fredrik L. Bodilsen 
        • 0-0-1 Robert Emmanuel 
        • 0-0-1 Kim Pedersen
        • 0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
        • 0-0-1 Berthram Jellesen
        • 0-0-1 Mick Poulsen




        Turneringsledelsen:

        • Bjarne Axelsen (præsident)
        • Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
        • Anette Engel (CFO)



        Spørgsmål:

        Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger.






        Brønderslev, onsdag d. 6. marts 2019





        DBHU Ranglisten (12/8 2019)


        DBHU Ranglisten
        Mandag den 12. august 2019

        Top 25

        1

        Bjarne Axelsen

        200,00

        2

        Anette Engel

        180,00

        3

        Michael T. Nielsen

        177,00

        4

        Szymon Witulski

        169,25

        5

        Grathien Niyonsuti

        163,00

        6

        Mohamad Alian

        162,75

        7

        Johnny Due 

        161,61

        8

        Francis Niyongira

        158,50

        9

        Mohammed Guha

        154,25

        10

        Yousef Alhazwani

        145,81

        11

        Khaled Soleibi

        143,23

        12

        Hamza Soleibi

        130,32

        13

        Jimmy Bihame

        125,83

        14

        Omar Kohlane

        120,83

        15

        Kenneth Nielsen

        114,67

        ---

        Kaspar Rytter

        114,67

        17

        Karl Emil Møller

        100,67

        18

        Mads Bodilsen

        98,67

        ---

        Robert Emmanuel

        98,67

        20

        Hamza Alloufi

        93,33

        ---

        Kristian Andreasen

        93,33

        ---

        Silas Peter Larsen

        93,33

        ---

        Niels Lund Jakobsen

        93,33

        24

        Andre Augustesen

        90,67

        ---

        Lasse Vestergaard

        90,67





































        For yderligere oplysninger kontakt DBHU på bjarne@9700.dk
















        DM 2020: Kvalifikationen


        DM 2020
        Kvalifikationen



        Hvem kvalificerer sig?

        • Nummer 1-12 i Danish Masters 2019.
        • Nummer 1-12 i Vendsyssel Masters 2020.
        • De 4 spillere med sammenlagt flest placeringspoints i de ovennævnte turneringer af de spillere, der ikke opnåede en placering i top 12 i én af turneringerne.

        Med andre ord bliver det endelige deltagerantal i DM 2020 fra 16 til 28 spillere.
        Turnerings-system afhænger af det endelige deltagerantal.


        DBHU forbeholder sig ret til at uddele et eller flere wildcard, hvis en eller flere af de kvalificerede spillere skulle melde afbud.


        Placeringspoints:

        200, 185, 171, 158 (171), 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81 og 80.


        Turneringer:

        • Danish Masters 2019
        • Vendsyssel Masters 2020


        Informationer:

        For yderligere informationer kan DBHU kontaktes via mail til bjarne@9700.dk eller besked i Messenger til Bjarne Axelsen.





        Brønderslev
        Onsdag den 29. maj 2019







        DBHU Sæsonkontingent 2019 2020


        DBHU Kontingent
        2019 2020


        Spillere med DBHU Elitelicens:
        Spillere med DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 18 år.

        Spillere uden DBHU Elitelicens:
        Spillere uden DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 25 år.

        I den sæson, hvor en spiller med DBHU Elitelicens fylder 18 år, eller hvor en spiller uden DBHU Elitelicens fylder 25 år, kan der blive tale om nedsættelse af sæsonkontingentet, hvis spilleren fylder 18 eller 25 år i 2. halvdel af sæsonen.



        Priser
        Sæsonkontingenter

        Kr. 1.000,00: spillere med DBHU Elitelicens.
        Kr. 500,00: spillere uden DBHU Elitelicens.



        Fordele:
        DBHU Sæsonkontingenter

        - gratis deltagelse i Denmark Open 2019.
        - gratis deltagelse i Danish Masters 2019. 
        - gratis deltagelse i Coppa Angela 2019
        - gratis deltagelse i Vendsyssel Masters 2020. 
        - gratis deltagelse i Sommer Cup 2020. 
        - 200 kroners rabat på deltagelse i DM 2020 Elite.
         
        - gratis deltagelse i DM U25, selvom en spiller er fyldt 18 år.
        - gratis deltagelse i DM V35.
        - gratis deltagelse i regionale mesterskaber i Region Nordjylland.
        - gratis deltagelse i kvalifikationsturneringer til VM og EM.
        (med undtagelse af visse turneringer, fx DM Elite)
        - stemmeret ved valg af turneringsby for DM 2021 Elite.
        - stemmeret på DBHU Generalforsamlingen.
        - tilskud på kr. 100,00 pr. trøje ved køb af landsholdstrøje gennem DBHU (dog max. tilskud til køb af tre trøjer).






        Betaling:
        Sidste frist for betaling:
        Lørdag den 30. november 2019.

        DBHU Sæsonkontingent kan ikke tegnes efter 30/11 2019.

        OBS:
        Hvis en spiller ønsker at deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite, skal DBHU Sæsonkontingentet indbetales senest 1. juni 2019.

        Kontakt DBHU på bjarne@9700.dk for yderligere informationer.




        Turneringsgebyrer:

        Spillere, der ikke tegner et DBHU Kontingent, skal forvente at skulle betale for deltagelse i samtlige turneringer under DBHU.
        Gebyret vil variere.

        Spillere med DBHU Elitelicens spiller dog ofte gratis med i turneringer indtil de fylder 18 år.
        Spillere uden DBHU Elitelicens spiller - som hovedregel - gratis med i samtlige turneringer indtil de fylder 25 år.



        Denmark Open 2019

        200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



        Coppa Angela 2019

        200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



        Danish Masters 2019

        200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.




        Vendsyssel Masters 2020

        200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



        DM 2020 Elite

        300 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        100 kroner for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



        Sommer Cup 2020

        200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



        DM U25/DM V35

        100 kroner for spillere uden et DBHU Sæsonkontingent.
        (Dette gælder kun for spillere på minimum 18 år)
        GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.









        DBHU Bestyrelsen
        Torsdag den 21. marts 2019



        EM-kvalifikation 2020 (1)


        EM 2020 
        Kranj, Slovenien 


        Dansk kvalifikation:
        • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
        • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
        • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
        • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
        • DM 2020 Elite (21/3 2020)

        De 4 bedste turneringer tæller.


        Points: 
        100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

        De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



        Stillingen:

        100: Bjarne Axelsen 
        89: Anette Engel 
        79: Michael Toft Nielsen 
        70: Allan Jespersen 
        62: Kim Kjær 
        55: Rasmus Kjær 
        49: Daniel Egsgaard 
        44: Mads Lauritsen 
        40: Erik Simonsen 
        37: Oliver Jensen 
        35: Klaes Simonsen 
        34: Alex Simonsen 







        Brønderslev, 
        Lørdag den 25/5 2019. 






        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)


        DBHU GRAND SLAM 
        FANTASTIC FIVE 2019


        Turneringer 

        26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
        02/03 2019: DM 2019 Elite 
        29/06 2019: Herning Masters 2019 
        24/08 2019: Denmark Open 2019 
        16/11 2019: Danish Masters 2019 

        Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.





        Stilling (3 afdelinger af 5):

        • 600: Bjarne Axelsen (200+200+200)
        • 536: Anette Engel (180+176+180)
        • 532: Michael Toft Nielsen (176+180+176)
        • 338: Szymon Witulski (169+169)
        • 332: Mohamad Alian (166+166)
        • 323: Mohammed Guha (160+163)
        • 323: Grathien Niyonshuti (163+160)
        • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
        • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
        • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
        • 169: Kim Kjær (0+0+169)
        • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
        • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
        • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




        Points

        200-180-176-176-169-166-163-160.
        I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



        Deltagergebyr 

        Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
        Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
        Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent








        DBHU KALENDEREN


        Kontakt til DBHU

        Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
        Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

        DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
        Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


        Yderligere informationer:

        Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



        Serier:


        • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
        • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
        • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
        • (DT) = DBHU Tour
        • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
        • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


        Planlagte turneringer
        - sorteret efter kategorier:

        • F5: Danish Masters 2019
        • KV: Danish Masters 2019
        • KV: Vendsyssel Masters 2020
        • F5: Vendsyssel Masters 2020
        • F5: DM 2020 Elite (Odense)
        • EM: Danish Masters 2019
        • EM: Vendsyssel Masters 2020
        • EM: DM 2020 Elite (Odense)




        Planlagte turneringer
        - sorteret efter dato:



          OBS:
          Der tages forbehold for ændringer.
          Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


          2019 og 2020:
          • 05/10 2019: Coppa Angela 2019 (DT/NM)
          • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
          • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
          • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM)
          • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
          • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
          • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
          • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


          Tilmelding:
          Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

          Eksempel:
          Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
          Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



          Datoer er med forbehold.
          Visse turneringer spilles over flere dage.



          Yderligere informationer:

          Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



          DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


          DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
          • (1) Vendsyssel Masters 2019
          • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
          • (3) Herning Masters 2019
          • (4) Denmark Open 2019 
          • (5) Danish Masters 2019 



          Dansk Mesterskab 2019

          Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
          Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 






          INFO: Denmark Open 2019

           

          Denmark Open 2019

          Lørdag den 24. august 2019
          Søndergades Skole
          Samlingssalen
          Søndergade 40
          DK-9700 Brønderslev



          Tilmelding:

          Der er nu lukket for tilmelding!

          START: onsdag den 17. juli 2019.
          SLUT: lørdag den 17. august 2019 kl. 12:00.


          Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på mail til bjarne@9700.dk eller ved besked i Messenger.


          Betaling: 200 kroner!

          Gratis for følgende spillere:

          - Spillere under 18 år.
          - Danske spillere uden DBHU Elitelicens.
          - Spillere med et betalt DBHU Sæsonkontingent.



          Tidsskema:

          11:00 seneste registrering

          11:15 turneringen starter

          14:00 play off

          17:00 ceremoni


          De nævnte klokkeslæt er cirka-tider.

          Turneringsledelsen vil under turneringen give eksakt information om, hvornår og hvordan de forskellige stadier af turneringen afvikles.



          STATISTIK



          Elite:

          • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
          • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
          • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
          • 2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
          • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen/Anette Engel 
          • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Anders Dodensig 
          • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
          • 2019:


          Ranking:

          • 11-0-0 Bjarne Axelsen
          • 0-5-6 Anette Engel 
          • 0-5-4 Anders Dodensig 
          • 0-1-0 Nico Pedersen
          • 0-0-1 Mathias Jacobsen 
          • 0-0-1 Michael Toft Nielsen 
          • 0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)



          Ungdom:

          • 2008: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Mick Poulsen
          • 2009: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
          • 2010: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
          • 2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
          • 2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
          • 2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
          • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
          • 2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
          • 2016: Anders Dodensig - Nour Dalal - Robert Emmanuel 
          • 2017: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Fredrik L. Bodilsen 
          • 2018: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Szymon Wytulski
          • 2019:


          Ranking:
          • 6-5-0 Anders Dodensig
          • 4-0-0 Nico Pedersen 
          • 1-3-1 Mathias Jacobsen
          • 0-1-0 Nour Dalal 
          • 0-1-1 Emil Algrensen
          • 0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
          • 0-1-0 Szymon Wytulski 
          • 0-0-1 Fredrik L. Bodilsen 
          • 0-0-1 Robert Emmanuel 
          • 0-0-1 Kim Pedersen
          • 0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
          • 0-0-1 Berthram Jellesen
          • 0-0-1 Mick Poulsen




          Turneringsledelsen:

          • Bjarne Axelsen (præsident)
          • Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
          • Anette Engel (CFO)



          Spørgsmål:

          Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger.





          Brønderslev, onsdag d. 6. marts 2019




          DBHU KALENDEREN


          Kontakt til DBHU

          Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
          Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

          DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
          Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


          Yderligere informationer:

          Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



          Serier:


          • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
          • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
          • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
          • (DT) = DBHU Tour
          • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
          • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


          Planlagte turneringer
          - sorteret efter kategorier:

          • F5: Denmark Open 2019
          • F5: Danish Masters 2019
          • F5: Vendsyssel Masters 2020
          • F5: DM 2020 Elite (Odense)
          • EM: Herning Masters 2019
          • EM: Denmark Open 2019
          • EM: Danish Masters 2019
          • EM: Vendsyssel Masters 2020
          • EM: DM 2020 Elite (Odense)



          Vedr. DBHU Tour - som er et forsøg på at promovere bordhockey rundt omkring i Danmark - kan der læses mere om turneringer, tilmeldingsdeadline, prisen for at deltage, muligheden for at hjælpe med promoveringen osv. i artiklerne om DBHU Tour.



          Planlagte turneringer
          - sorteret efter dato:



            OBS:
            Der tages forbehold for ændringer.
            Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


            Tilmelding:

            Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

            Eksempel:
            Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
            Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.


            2019 og 2020:
            • 24/08 2019: Denmark Open 2019 (F5)(EM)
            • 05/10 2019: Coppa Angela 2019 (DT/NM)
            • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
            • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
            • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM)
            • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
            • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
            • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
            • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


            F5 = DBHU Grand Slam Fantastic Five
            DBHU Grand Slam Fantastic Five

            Det er intentionen, at alle turneringer i DBHU Grand Slam Fantastic Five er datolagt 12 måneder før den pågældende turneringsdato.

            Der tages dog forbehold for ændringer, som er forårsaget af sammenfald med turneringer på ITHF World Table Hockey Tour.

            Eftersom ITHF World Table Hockey Tour typisk annonceres endeligt i maj, så vil datoer for turneringer de kommende 12 måneder i DBHU Grand Slam Fantastic Five ofte blive endeligt fastlagte senest 1. juni.



            Datoer er med forbehold.
            Visse turneringer spilles over flere dage.



            Yderligere informationer:

            Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



            DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


            DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
            • (1) Vendsyssel Masters 2019
            • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
            • (3) Herning Masters 2019
            • (4) Denmark Open 2019 
            • (5) Danish Masters 2019 


            Dansk Mesterskab 2018

            Denne turnering blev arrangeret lørdag den 14. april 2018 i Nygadehuset i Aabenraa.
            Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anders Dodensig og bronze til Anette Engel.


            Dansk Mesterskab 2019

            Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
            Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 








            FACTS: Herning Masters 2019


            Herning Masters 2019 
            Herning Bibliotekerne 
            Lørdag d. 29. juni 2019



            Slutstillingen 

            1. Bjarne Axelsen 
            2. Anette Engel 
            3. Michael Toft Nielsen 
            4. Allan Jespersen 
            5. Kim Kjær 
            6. Rasmus Kjær 
            7. Daniel Egsgaard 
            8. Mads Lauritsen 
            9. Erik Simonsen 
            10. Oliver Jensen 
            11. Klaes Simonsen 
            12. Alex Simonsen 
            13. Elisabeth Gade 
            14. Mathias Petersen 
            15. Mathias Juul 
            16. Annika Christiansson 
            17. Nicklas Madsen 
            18. Martin Dahl 
            19. David Jensen 
            20. Emil Jensen 
            21. Tommy Madsen 


            Play off:

            Semifinaler:
            Bjarne Axelsen - Allan Jespersen = 3-0
            Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-1

            Bronzekampen:
            Michael Toft Nielsen - Allan Jespersen = 3-0

            Finalen:
            Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0


            Kampen om 5. pladsen:
            Kim Kjær - Rasmus Kjær = 2-0

            Kampen om 7. pladsen:
            Daniel Egsgaard - Mads Lauritsen = 2-0

            Kampen om 9. pladsen:
            Erik Simonsen - Oliver Jensen = 2-1



            Turneringen blev arrangeret af Dansk Bordhockey Union og Team Axelsen Bordhockey Koncept i samarbejde med Herning Bibliotekerne. 
            Det var tredje gang, Herning Masters blev afholdt.
            Bjarne Axelsen og Anette Engel har mødtes i finalerne i 2017 og 2019, mens Bjarne Axelsen og Anders Dodensig spillede finale i 2018. 







            DM 2021 Elite: Nyborg


            DM 2021

            Turneringsby: Nyborg 

            Lørdag d. 20. marts 2021. 


            Alle med et betalt DBHU Sæsonkontingent 2019/20 deltog i juni måned 2019 i valget af turneringsby for DM 2021 Elite.




            De 6 finalister:

            • Esbjerg (Danhostel)
            • Maribo (Hotel Søpark)
            • Middelfart (Hotel Park)
            • Nyborg (Hotel Hesselet)
            • Roskilde (Scandic)
            • Aarhus (Scandic, Aarhus City)


            Før den åbne afstemning fravalgte bestyrelsen seks andre kandidater:

            Glostrup, Kolding, Sakskøbing, Grenå, Rinkenæs og Sønderborg.


            AFSTEMNINGEN 4. RUNDE:

            38 points: Nyborg 

            25 points: Middelfart 

            22 points: Roskilde 

            21 points: Maribo

            13 points: Esbjerg 

            4 points: Aarhus 

            Aarhus er dermed ude.



            AFSTEMNINGEN 5. RUNDE:

            31: Nyborg 

            25: Esbjerg 

            22: Middelfart 

            22: Maribo 

            20: Roskilde 

            Roskilde er ude.


            STEMNINGEN 6. RUNDE:

            34: Nyborg 

            31: Middelfart 

            25: Esbjerg 

            24: Maribo 

            Maribo er ude.


            AFSTEMNINGEN 7. RUNDE:

            48 points: Nyborg 

            29 points: Middelfart 

            25 points: Esbjerg 

            Esbjerg er ude.

            Dermed er de to finalister Nyborg og Middelfart. 




            AFSTEMNINGEN 8. RUNDE:

            Nyborg har vundet afstemningen og skal arrangere DM 2021 Elite. 

            Det foregår på Hotel Hesselet, lørdag d. 20. marts 2021.



            For betaling af DBHU Sæsonkontingent 2019/20 eller informationer om de seks finalister, kontakt venligst DBHU på mail til bjarne@9700.dk eller kontakt Bjarne Axelsen via Messenger.










            Brønderslev, tirsdag d. 14. maj 2019.




            EM-kvalifikation 2020 (1)


            EM 2020 
            Kranj, Slovenien 

            Dansk kvalifikation:

            • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
            • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
            • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
            • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
            • DM 2020 Elite (21/3 2020)

            De 4 bedste turneringer tæller.


            Points: 
            100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

            De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



            Stillingen:

            100: Bjarne Axelsen 
            89: Anette Engel 
            79: Michael Toft Nielsen 
            70: Allan Jespersen 
            62: Kim Kjær 
            55: Rasmus Kjær 
            49: Daniel Egsgaard 
            44: Mads Lauritsen 
            40: Erik Simonsen 
            37: Oliver Jensen 
            35: Klaes Simonsen 
            34: Alex Simonsen 







            Brønderslev, 
            Lørdag den 25/5 2019. 










            DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)


            DBHU GRAND SLAM 
            FANTASTIC FIVE 2019


            Turneringer 

            26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
            02/03 2019: DM 2019 Elite 
            29/06 2019: Herning Masters 2019 
            24/08 2019: Denmark Open 2019 
            16/11 2019: Danish Masters 2019 

            Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.





            Stilling (3 afdelinger af 5):

            • 600: Bjarne Axelsen (200+200+200)
            • 536: Anette Engel (180+176+180)
            • 532: Michael Toft Nielsen (176+180+176)
            • 338: Szymon Witulski (169+169)
            • 332: Mohamad Alian (166+166)
            • 323: Mohammed Guha (160+163)
            • 323: Grathien Niyonshuti (163+160)
            • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
            • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
            • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
            • 169: Kim Kjær (0+0+169)
            • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
            • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
            • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




            Points

            200-180-176-176-169-166-163-160.
            I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



            Deltagergebyr 

            Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
            Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
            Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent












            DBHU Tour 2019 (4)


            DBHU Tour 2019

            DBHU Tour er en promotion tour.

            Formålet er at promovere bordhockey. 

            For at motivere etablerede spillere til at tage del i dette arbejde har DBHU besluttet at arrangere en turnering i forbindelse med den pågældende promotionaktivitet.

            Serien består af turneringer i forskellige byer - deraf navnet DBHU Tour.

            Turneringer vil blive tilføjet, hvis der opstår en god mulighed for promotion i det pågældende lokalområde.

            En turnering kan annonceres senest fem dage før turneringen.

            (Hvis en turnering samtidig er en del af DBHU Grand Slam Fantastic Five, skal turneringen dog annonceres senest 30 dage før den pågældende turnering).



            Deltagergebyr


            200 kroner pr. turnering.
             

            Undtagelser:

            1)
            Turneringer på DBHU Tour er gratis at deltage i for elitespillere med et DBHU Sæsonkontingent, hvis turneringen er en del af DBHU Grand Slam Fantastic Five. 

            2)
            Turneringer er altid gratis for spillere under 18 år.

            3)
            Turneringer er gratis at deltage i for spillere uden DBHU Elitelicens.




            Datoerne:

            Turneringer vil blive tilføjet efterhånden som de bliver planlagt. 


            Points:

            100, 75, 55, 40, 30 og 22.

            I turneringer med delt tredjeplads er der 55 points til begge spillere på den delte tredjeplads.

            Top 6 i hver turnering får points.

            Til den samlede stilling indregnes det samlede antal turneringer minus én turnering.
            Hvis der - med andre ord - arrangeres 10 turneringer, er det kun de 9 bedste der indregnes i den samlede stilling for hver deltagende spiller.



            Stillingen efter 4. afdeling:

            400 points: Bjarne Axelsen

            280 points: Anette Engel 

            240 points: Michael Toft Nielsen 

            80 points: Johnny Due Pedersen 

            52 points: Szymon Witulski  

            40 points: Kenneth Nielsen

            40 points: AllanJespersen  

            30 points: Grathien Niyonsuti

            30 points: Kaspar Rytter

            30 points: Kim Kjær  

            22 points: Erik Simonsen

            22 points: Mohamad Alian

            22 points: Rasmus Kjær  




            Tilmelding:


            Deltagergebyr: kr. 200,00

            Deltagergebyret skal betales før turneringen starter.
            Det kan ske på to måder:

            1/
            Overførsel til konto senest to dage før turneringen.

            2/
            Betaling i turneringslokalet før turneringsstart.




            Præmier:

            DBHU sponsorer normalt ikke præmier til turneringer tilhørende DBHU Tour. 

            En lokal arrangør er dog velkommen til at sponsere præmier, men dette er ikke et krav.




            Spørgsmål:
            Kontakt DBHU på Messenger eller mail.
            Mail: 
            bjarne@9700.dk 
            Messenger til Bjarne Axelsen

            Vil du hjælpe? 

            Elitespillere, som er interesserede i at hjælpe med at promovere bordhockey, kan kontakte formanden for DBHU, Bjarne Axelsen.



            **********************************************


            Slutstillingen 2018:

            • 2000 points: Bjarne Axelsen
            • 1792 points: Anette Engel
            • 1756 points: Michael Toft Nielsen
            • 360 points: Anders Dodensig
            • 344 points: Allan Jespersen 
            • 176 points: Kaspar Rytter
            • 172 points: Johnny Due Pedersen 
            • 172 points: Lars Petersen
            • 172 points: Bo Jensen
            • 172 points: Rasmus Kjær
            • 172 points: Kim Kjær









            DBHU BESTYRELSEN



            DBHU Ranglisten (11/6 2019)


            DBHU Ranglisten
            Tirsdag den 11. juni 2019
            TOP 25


            1

            Bjarne Axelsen

            200,00

            2

            Anette Engel

            180,00

            3

            Michael T. Nielsen

            177,00

            4

            Szymon Witulski

            169,25

            5

            Mohamad Alian

            164,25

            6

            Grathien Niyonsuti

            163,00

            7

            Johnny Due Pedersen

            161,61

            8

            Francis Niyongira

            160,50

            9

            Mohammed Guha

            154,25

            10

            Yousef Alhazwani

            145,81

            11

            Khaled Soleibi

            143,23

            12

            Anders Dodensig

            138,22

            13

            Hamza Soleibi

            130,32

            14

            Jimmy Bihame

            125,83

            15

            Omar Kohlane

            120,83

            16

            Mathias Jacobsen

            117,33

            17

            Kenneth Nielsen

            114,67

            18

            Kaspar Rytter

            114,67

            19

            Kim Kjær

            114,67

            20

            Karl Emil Møller

            100,67

            21

            Mads Bodilsen

            98,67

            --

            Robert E. Ndayishimiye

            98,67

            23

            Hamza Alloufi

            93,33

            --

            Kristian Andreasen

            93,33

            --

            Silas Peter Larsen

            93,33

            --

            Niels Lund Jakobsen

            93,33

             
































            STATISTIK: DM 2004-2019


            DM ELITE:

            2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
            2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
            2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
            2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
            2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
            2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
            2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
            2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
            2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
            2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
            2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
            2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
            2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


            Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
            16-0-0: Bjarne Axelsen
            0-7-5: Anette Engel
            0-5-3: Anders Dodensig
            0-1-2: Peter Ørum
            0-1-1: Lasse Penning
            0-1-1: Michael Toft Nielsen 
            0-1-0: Mathias Langbak 
            0-0-2: Mathias Jacobsen 

            0-0-2: Nico Pedersen 






            DM JUNIOR:

            2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
            2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
            2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
            2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
            2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
            2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
            2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
            2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
            2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
            2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
            2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
            2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

            2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
            2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
            2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
            2019: Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian - Jimmy Bihame 

            Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

            • 7-3-3: Anders Dodensig
            • 2-3-1: Mathias Jacobsen
            • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
            • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
            • 2-0-0: Lasse Penning
            • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
            • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
            • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
            • 0-1-1: Emil Algrensen
            • 0-0-1: Mohamad Alian 
            • 0-1-0: Alexander Dunnigan
            • 0-1-0: Christian Nielsen
            • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
            • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
            • 0-0-1: Jimmy Bihame 
            • 0-0-1: Nour Dalal
            • 0-0-1: Lasse Kristensen
            • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




            DM VETERAN:

            2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
            2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
            2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
            2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
            2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
            2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
            2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
            2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
            2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
            2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
            2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
            2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
            2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
            2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen


            Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
            9-0-0: Bjarne Axelsen
            3-6-4: Michael Toft Nielsen
            2-1-0: Kenneth Nielsen
            0-3-0: Anette Engel
            0-2-1: Thony Restel
            0-1-0: Jørgen Jensen
            0-1-0: Steen Sundbro
            0-0-5: Mads Løth Bodilsen
            0-0-1: Vagn Kristoffersen
            0-0-1: Ole Larsen
            0-0-1: Michael Pedersen
            0-0-1: Jess Jensen






            DM HOLD:

            Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
            2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
            2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
            2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
            2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
            2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
            2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
            2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
            2011: Pink Elephants - Team Shell
            2012: Pink Elephants - Team Shell
            2013: Fremad Eagles - Team Shell
            2014: Fremad Eagles - Team Roosters
            2015: Fremad Eagles - Team Shell
            2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
            2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
            2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
            2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter

             

            Guldholdene:
            2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
            2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
            2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
            2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
            2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
            2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
            2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
            2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
            2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
            2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
            2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
            2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
            2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
            2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen. 


            Antal guldmedaljer:
            16: Bjarne Axelsen
            14: Anette Engel
            13: Michael Toft Nielsen
            07: Anders Dodensig
            05: Mathias Jacobsen 
            04: Mathias Langbak Christiansen
            04: Nico Pedersen 
            03: Peter Ørum 
            02: Jan Berggren Jensen 
            01: Alexander Dunnigan
            01: Vagn Kristoffersen
            01: Tim Tigges
            01: Lasse Penning 
            01: Nicolai Dahl Jeppesen
            01: Brian Robert Møller



            DM KVINDE:

            2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
            2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
            2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
            2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
            2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
            2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
            2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
            2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
            2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
            2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
            2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
            2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
            2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
            2019:



            Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
            13-0-0: Anette Engel
            0-4-2: Rose Augustin
            0-2-3: Lis Engel
            0-2-1: Ida Dodensig
            0-1-2: Mie Dodensig
            0-1-0: Jakline Kasem
            0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
            0-1-0: Fatima Kayed
            0-1-0: Elise Algrensen
            0-0-2: Sara Dalal
            0-0-1: Celina Bjerring Bang 
            0-0-1: Cecilie Lyksholm
            0-0-1: Amalie Nielsen




            DM DOUBLE:

            Danske Mestre:
            2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
            2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
            2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
            2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
            2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
            2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
            2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
            2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
            2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
            2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
            2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)



            Sølvvindere:
            2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
            2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
            2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
            2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
            2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
            2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
            2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
            2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
            2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
            2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
            2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)


            Bronzevindere:
            2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
            2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
            2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
            2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
            2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
            2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
            2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
            2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
            2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
            2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
            2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)



            Medaljefordeling 
            (guld-sølv-bronze)

            11-0-0: Bjarne Axelsen
            8-3-0: Anette Engel
            3-4-0: Anders Dodensig
            0-3-2: Michael Toft Nielsen
            0-3-1: Mathias Jacobsen
            0-2-1: Nour Dalal
            0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
            0-1-1: Mohammed Dallal
            0-1-0: Mohammed Juha
            0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
            0-1-0: Mads Løth Bodilsen
            0-1-0: William Løth Bodilsen
            0-1-0: Elise Algrensen
            0-1-0: Berthram Jellesen
            0-0-2: Emil Algrensen
            0-0-1: Francis Niyongira
            0-0-1: Grathien Niyonsuti
            0-0-1: Robert Emmanuel
            0-0-1: Yousef Alhazwani
            0-0-1: Thony Pierre Restel
            0-0-1: Kristian Dall
            0-0-1: Steen Lee Mortensen
            0-0-1: Nico Lyksholm
            0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
            0-0-1: Victor Løth Bodilsen
            0-0-1: Jess Jensen
            0-0-1: Lasse Kristensen
            0-0-1: Frederik Kristensen
            0-0-1: Kim Pedersen
            0-0-1: Anders Peter Graven Holt
            0-0-1: Andreas Jensen


            DM DIVISION 1:
            (DM B-DIVISIONEN)

            2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
            2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
            2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
            2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
            2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
            2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal


            Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
            2-1-3: Mads Løth Bodilsen
            2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
            1-1-0: Victor Løth Bodilsen
            1-0-0: Mathias Jacobsen
            0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
            0-1-0: Anders Peter Graven Holt
            0-0-2: Nour Dalal
            0-0-1: Rasmus Sund Gade



            DM DIVISION 2

            2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


            Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
            1-0-0: Mohamad Dalal
            0-1-0: Yousef Alhazwani
            0-0-1: Francis Niyongira






            FACTS: Sommer Cup 2019


            Sommer Cup 2019
            Mandag den 10. juni 2019
            Søndergades Skole
            Søndergade 40
            DK-9700 Brønderslev



            Tilmelding:
            Tilmelding er lukket!
            Start: Mandag d. 6/5 2019 kl. 12:00.
            Slut: Mandag d. 3/6 2019 kl. 12:00.

            Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger til Bjarne Axelsen.
            Det er ikke muligt at tilmelde sig efter endt deadline.

            Spillere med DBHU Sæsonkontingent deltager gratis.
            Spillere uden DBHU Elitelicens deltager gratis.
            Spillere under 18 år deltager gratis.


            STATISTIK:

            Kvartfinaler:

            Bjarne Axelsen - Mohamad Alian = 1-0

            Anette Engel - Jimmy Bihame = 1-0

            Michael Toft Nielsen - Francis Niyongira = 0-1

            Grathien Niyonshuti - Szymon Witulski = 0-1


            Semifinaler:

            Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 3-0

            Anette Engel - Szymon Witulski = 3-0


            Finalen:

            Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0


            B-semifinaler 

            Michael Toft Nielsen - Jimmy Bihame = 1-0

            Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 0-1


            B-finalen 

            Michael Toft Nielsen - Mohamad Alian = 1-0



            STATISTIK:

            Elitemedaljer

            • 2005: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen
            • 2006: Bjarne Axelsen - Jan Berggren Jensen - Lasse Penning
            • 2007: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel
            • 2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            • 2009: Bjarne Axelsen - Berthram Jellesen - Anette Engel
            • 2010: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
            • 2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
            • 2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            • 2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
            • 2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
            • 2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
            • 2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
            • 2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Pedersen
            • 2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
            • 2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Szymon Witulski/Francis Niyongira 



            Medaljeranglisten Elite:

            • 15 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
            • 0 - 8 - 5: Anette Engel
            • 0 - 2 - 3: Anders Dodensig
            • 0 - 1 - 3: Michael Toft Nielsen
            • 0 - 1 - 1: Jan Berggren Jensen
            • 0 - 1 - 0: Mathias Jacobsen
            • 0 - 1 - 0: Berthram Jellesen
            • 0 - 1 - 0: Mathias Langbak
            • 0 - 0 - 1: Szymon Witulski 
            • 0 - 0 - 1: Francis Niyongira 
            • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
            • 0 - 0 - 1: Lasse Penning



            Medaljer - Ungdom:

            • 2005: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Claus Riis
            • 2006: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Berthram Jellesen
            • 2007: Anders Dodensig - Jan Berggren Jensen - Nicolai D. Jeppesen
            • 2008: Anders Dodensig - Nico Lyksholm - Nicolai D. Jeppesen
            • 2009: Nico Lyskholm - Anders Dodensig - Nicolai D. Jeppesen
            • 2010: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
            • 2011: Anders Dodensig - Lasse Kristensen - Fredrik Bodilsen
            • 2012: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Anders Graven Holt
            • 2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
            • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Kim Pedersen
            • 2015: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
            • 2016: Nour Dalal, Robert Emmanuel, Abdulrahman Hajabdo
            • 2017: Nico Pedersen - Fredrik L. Bodilsen - Mohammad Dalal
            • 2018: ikke afholdt
            • 2019: Szymon Witulski - Francis Niyongira - Mohamad Alian 




            Medaljeranglisten Ungdom: 

            • 6-3-0: Anders Dodensig
            • 2-2-0: Mathias Jacobsen
            • 2-1-0: Nico Pedersen 
            • 1-0-0: Lasse Penning
            • 1-0-0: Nour Dalal
            • 1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
            • 1-0-0: Szymon Witulski 
            • 0-3-0: Jan Berggren Jensen
            • 0-1-1: Emil Algrensen
            • 0-1-1: Fredrik L. Bodilsen 
            • 0-1-0: Francis Niyongira 
            • 0-1-0: Lasse Kristensen
            • 0-1-0: Robert Emmanuel
            • 0-0-3: Nicolai Dahl Jeppesen
            • 0-0-2: Kim Pedersen
            • 0-0-1: Mohamad Alian 
            • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
            • 0-0-1: Mohammad Dalal 
            • 0-0-1: Berthram Jellesen
            • 0-0-1: Claus Riis
            • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo






            Brønderslev, onsdag d. 8/5 2019










            DM 2021: valg af turneringsby


            DM 2021
            Valg af turneringsby


            Fra 1. juni 2019 kan alle med et betalt DBHU Sæsonkontingent 2019/20 deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite.




            De 6 finalister:

            • Esbjerg (Danhostel)
            • Maribo (Hotel Søpark)
            • Middelfart (Hotel Park)
            • Nyborg (Hotel Hesselet)
            • Roskilde (Scandic)
            • Aarhus (Scandic, Aarhus City)


            Før den åbne afstemning har bestyrelsen fravalgt seks andre kandidater, nemlig Glostrup, Kolding, Sakskøbing, Grenå, Rinkenæs og Sønderborg.


            AFSTEMNINGEN 4. RUNDE:

            38 points: Nyborg 

            25 points: Middelfart 

            22 points: Roskilde 

            21 points: Maribo

            13 points: Esbjerg 

            4 points: Aarhus 

            Aarhus er dermed ude.



            AFSTEMNINGEN 5. RUNDE:

            31: Nyborg 

            25: Esbjerg 

            22: Middelfart 

            22: Maribo 

            20: Roskilde 

            Roskilde er ude.


            STEMNINGEN 6. RUNDE:

            34: Nyborg 

            31: Middelfart 

            25: Esbjerg 

            24: Maribo 

            Maribo er ude.


            AFSTEMNINGEN 7. RUNDE:

            48 points: Nyborg 

            29 points: Middelfart 

            25 points: Esbjerg 

            Esbjerg er ude.

            Dermed er de to finalister Nyborg og Middelfart. 




            AFSTEMNINGEN 8. RUNDE:

            Nyborg har vundet afstemningen og skal arrangere DM 2021 Elite. 

            Det foregår på Hotel Hesselet, lørdag d. 20. marts 2021.



            For betaling af DBHU Sæsonkontingent 2019/20 eller informationer om de seks finalister, kontakt venligst DBHU på mail til bjarne@9700.dk eller kontakt Bjarne Axelsen via Messenger.










            Brønderslev, tirsdag d. 14. maj 2019.





            DM 2020: kvalifikationen


            DM 2020
            Kvalifikationen


            De 12 bedste spillere i Danish Masters 2019 og de 12 bedste spillere i Vendsyssel Masters 2020 er kvalificerede + de 4 bedste sammenlagt af de spillere der ikke sluttede i top 12 i en af disse turneringer.


            Points:

            200, 185, 171, 158 (171), 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81 og 80.


            Turneringer:

            • Danish Masters 2019
            • Vendsyssel Masters 2020


            Informationer:

            For yderligere informationer kan DBHU kontaktes via mail til bjarne@9700.dk eller besked i Messenger til Bjarne Axelsen.





            Brønderslev
            Onsdag den 29. maj 2019






            DBHU KALENDEREN


            Kontakt til DBHU

            Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
            Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

            DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
            Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


            Yderligere informationer:

            Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



            Serier:


            • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
            • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
            • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
            • (DT) = DBHU Tour
            • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
            • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


            Planlagte turneringer
            - sorteret efter kategorier:

            • F5: Denmark Open 2019
            • F5: Danish Masters 2019
            • F5: Vendsyssel Masters 2020
            • F5: DM 2020 Elite (Odense)
            • EM: Herning Masters 2019
            • EM: Denmark Open 2019
            • EM: Danish Masters 2019
            • EM: Vendsyssel Masters 2020
            • EM: DM 2020 Elite (Odense)



            Vedr. DBHU Tour - som er et forsøg på at promovere bordhockey rundt omkring i Danmark - kan der læses mere om turneringer, tilmeldingsdeadline, prisen for at deltage, muligheden for at hjælpe med promoveringen osv. i artiklerne om DBHU Tour.



            Planlagte turneringer
            - sorteret efter dato:



              OBS:
              Der tages forbehold for ændringer.
              Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


              Tilmelding:
              Som hovedregel skal man være tilmeldt den pågældende turnering senest 7 dage før den afholdes.
              Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.
              Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.


              2019 og 2020:


              F5 = DBHU Grand Slam Fantastic Five
              DBHU Grand Slam Fantastic Five

              Det er intentionen, at alle turneringer i DBHU Grand Slam Fantastic Five er datolagt 12 måneder før den pågældende turneringsdato.

              Der tages dog forbehold for ændringer, som er forårsaget af sammenfald med turneringer på ITHF World Table Hockey Tour.

              Eftersom ITHF World Table Hockey Tour typisk annonceres endeligt i maj, så vil datoer for turneringer de kommende 12 måneder i DBHU Grand Slam Fantastic Five ofte blive endeligt fastlagte senest 1. juni.



              Datoer er med forbehold.
              Visse turneringer spilles over flere dage.



              Yderligere informationer:

              Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



              DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


              DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
              • (1) Vendsyssel Masters 2019
              • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
              • (3) Herning Masters 2019
              • (4) Denmark Open 2019 
              • (5) Danish Masters 2019 


              Dansk Mesterskab 2018

              Denne turnering blev arrangeret lørdag den 14. april 2018 i Nygadehuset i Aabenraa.
              Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anders Dodensig og bronze til Anette Engel.


              Dansk Mesterskab 2019

              Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
              Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 









              EM 2020: kvalifikationen



              EM 2020 
              Kranj, Slovenien 

              Dansk kvalifikation:

              • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
              • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
              • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
              • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
              • DM 2020 Elite (21/3 2020)

              De 4 bedste turneringer tæller.


              Points: 
              100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

              De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 









              Brønderslev, 
              Lørdag den 25/5 2019. 











              DM 2021: valg af turneringsby


              DM 2021
              Valg af turneringsby


              Fra 1. juni 2019 kan alle med et betalt DBHU Sæsonkontingent 2019/20 deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite.




              De 6 finalister:

              • Esbjerg (Danhostel)
              • Maribo (Hotel Søpark)
              • Middelfart (Hotel Park)
              • Nyborg (Hotel Nyborg Strand)
              • Roskilde (Scandic)
              • Aarhus (Scandic, Aarhus City)


              Før den åbne afstemning har bestyrelsen fravalgt seks andre kandidater, nemlig Glostrup, Kolding, Sakskøbing, Grenå, Rinkenæs og Sønderborg.


              AFSTEMNINGEN 4. RUNDE:

              38 points: Nyborg 

              25 points: Middelfart 

              22 points: Roskilde 

              21 points: Maribo

              13 points: Esbjerg 

              4 points: Aarhus 

              Aarhus er dermed ude.



              AFSTEMNINGEN 5. RUNDE:

              5. afstemningsrunde slutter torsdag d. 6/6 2019 kl. 18:00.





              For betaling af DBHU Sæsonkontingent 2019/20 eller informationer om de seks finalister, kontakt venligst DBHU på mail til bjarne@9700.dk eller kontakt Bjarne Axelsen via Messenger.










              Brønderslev, tirsdag d. 14. maj 2019.






              DBHU Ranglisten (1/5 2019)


              DBHU Ranglisten
              1. maj 2019
              (top 25)


              1

              Bjarne Axelsen

              200,00

              2

              Anette Engel

              180,00

              3

              Michael T. Nielsen

              177,00

              4

              Szymon Witulski

              169,00

              5

              Anders Dodensig

              165,16

              6

              Mohamad Alian

              164,25

              7

              Grathien Niyonsuti

              162,75

              8

              Johnny Due Pedersen

              161,61

              9

              Mohammed Guha

              157,25

              10

              Francis Niyongira

              156,00

              11

              Yousef Alhazwani

              145,81

              12

              Khaled Soleibi

              143,23

              13

              Omar Kohlane

              136,00

              14

              Hamza Soleibi

              130,32

              15

              Mads Bodilsen

              125,00

              16

              Robert E. Ndayishimiye

              123,33

              17

              Mathias Jacobsen

              117,33

              18

              Kenneth Nielsen

              114,67

              ---

              Kaspar Rytter

              114,67

              ---

              Kim Kjær

              114,67

              21

              Nico Pedersen

              104,00

              ---

              Jakline Kasem

              104,00

              23

              Sarah Dalal

              101,33

              ---

              Nour Dalal

              101,33

              25

              Karl Emil Møller

              100,67














































              Brønderslev
              onsdag den 1. maj 2019






              DBHU Tour 2019 (4)


              DBHU Tour 2019

              DBHU Tour er en promotion tour.

              Formålet er at promovere bordhockey. 

              For at motivere etablerede spillere til at tage del i dette arbejde har DBHU besluttet at arrangere en turnering i forbindelse med den pågældende promotionaktivitet.

              Serien består af turneringer i forskellige byer - deraf navnet DBHU Tour.

              Turneringer vil blive tilføjet, hvis der opstår en god mulighed for promotion i det pågældende lokalområde.

              En turnering kan annonceres senest fem dage før turneringen.

              (Hvis en turnering samtidig er en del af DBHU Grand Slam Fantastic Five, skal turneringen dog annonceres senest 30 dage før den pågældende turnering).



              Deltagergebyr


              200 kroner pr. turnering.
               

              Undtagelser:

              1)
              Turneringer på DBHU Tour er gratis at deltage i for elitespillere med et DBHU Sæsonkontingent, hvis turneringen er en del af DBHU Grand Slam Fantastic Five. 

              2)
              Turneringer er altid gratis for spillere under 18 år.

              3)
              Turneringer er gratis at deltage i for spillere uden DBHU Elitelicens.




              Datoerne:

              Turneringer vil blive tilføjet efterhånden som de bliver planlagt. 


              Points:

              100, 75, 55, 40, 30 og 22.

              I turneringer med delt tredjeplads er der 55 points til begge spillere på den delte tredjeplads.

              Top 6 i hver turnering får points.

              Til den samlede stilling indregnes det samlede antal turneringer minus én turnering.
              Hvis der - med andre ord - arrangeres 10 turneringer, er det kun de 9 bedste der indregnes i den samlede stilling for hver deltagende spiller.



              Stillingen efter 4. afdeling:

              400 points: Bjarne Axelsen

              280 points: Anette Engel 

              240 points: Michael Toft Nielsen 

              80 points: Johnny Due Pedersen 

              52 points: Szymon Witulski  

              40 points: Kenneth Nielsen

              40 points: AllanJespersen  

              30 points: Grathien Niyonsuti

              30 points: Kaspar Rytter

              30 points: Kim Kjær  

              22 points: Erik Simonsen

              22 points: Mohamad Alian

              22 points: Rasmus Kjær  




              Tilmelding:


              Deltagergebyr: kr. 200,00

              Deltagergebyret skal betales før turneringen starter.
              Det kan ske på to måder:

              1/
              Overførsel til konto senest to dage før turneringen.

              2/
              Betaling i turneringslokalet før turneringsstart.




              Præmier:

              DBHU sponsorer normalt ikke præmier til turneringer tilhørende DBHU Tour. 

              En lokal arrangør er dog velkommen til at sponsere præmier, men dette er ikke et krav.




              Spørgsmål:
              Kontakt DBHU på Messenger eller mail.
              Mail: 
              bjarne@9700.dk 
              Messenger til Bjarne Axelsen

              Vil du hjælpe? 

              Elitespillere, som er interesserede i at hjælpe med at promovere bordhockey, kan kontakte formanden for DBHU, Bjarne Axelsen.



              **********************************************


              Slutstillingen 2018:

              • 2000 points: Bjarne Axelsen
              • 1792 points: Anette Engel
              • 1756 points: Michael Toft Nielsen
              • 360 points: Anders Dodensig
              • 344 points: Allan Jespersen 
              • 176 points: Kaspar Rytter
              • 172 points: Johnny Due Pedersen 
              • 172 points: Lars Petersen
              • 172 points: Bo Jensen
              • 172 points: Rasmus Kjær
              • 172 points: Kim Kjær









              DBHU BESTYRELSEN



              INFO: Herning Masters 2019


              Herning Masters 2019

              Lørdag den 29. juni 2019
              Herning Bibliotekerne
              Østergade 8
              DK-7400 Herning



              Tilmelding:

              START: onsdag den 22. maj 2019.
              SLUT: lørdag den 22. juni 2019 kl. 12:00.
              Tilmelding efter deadline vil ikke blive accepteret!

              Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på mail til bjarne@9700.dk eller ved besked i Messenger.



              Betaling: 200 kroner!

              Gratis for følgende spillere:

              - Spillere under 18 år.
              - Danske spillere uden DBHU Elitelicens.
              - Spillere med et betalt DBHU Sæsonkontingent.



              STATISTIK 


              (guld-sølv-bronze)

              2-0-0 Bjarne Axelsen
              0-1-1 Anette Engel
              0-1-0 Anders Dodensig
              0-0-2 Michael Toft Nielsen


              • 2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              • 2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel/Michael Toft Nielsen
              • 2019:



              Turneringsledelsen:

              • Bjarne Axelsen (præsident)
              • Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
              • Anette Engel (CFO)


              Spørgsmål:

              Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger.








              Brønderslev, onsdag d. 6. marts 2019





              INFO: Sommer Cup 2019


              Sommer Cup 2019
              Mandag den 10. juni 2019
              Søndergades Skole
              Søndergade 40
              DK-9700 Brønderslev



              Seneste fremmøde kl. 12:00.
              Start klokken 12:10.



              Tilmelding:
              Tilmelding er lukket!
              Start: Mandag d. 6/5 2019 kl. 12:00.
              Slut: Mandag d. 3/6 2019 kl. 12:00.

              Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger til Bjarne Axelsen.
              Det er ikke muligt at tilmelde sig efter endt deadline.

              Spillere med DBHU Sæsonkontingent deltager gratis.
              Spillere uden DBHU Elitelicens deltager gratis.
              Spillere under 18 år deltager gratis.




              STATISTIK:

              Elitemedaljer

              • 2005: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen
              • 2006: Bjarne Axelsen - Jan Berggren Jensen - Lasse Penning
              • 2007: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel
              • 2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              • 2009: Bjarne Axelsen - Berthram Jellesen - Anette Engel
              • 2010: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
              • 2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              • 2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              • 2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              • 2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
              • 2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
              • 2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              • 2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Pedersen
              • 2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              • 2019:



              Medaljeranglisten Elite:

              • 14 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
              • 0 - 7 - 5: Anette Engel
              • 0 - 2 - 3: Anders Dodensig
              • 0 - 1 - 3: Michael Toft Nielsen
              • 0 - 1 - 1: Jan Berggren Jensen
              • 0 - 1 - 0: Mathias Jacobsen
              • 0 - 1 - 0: Berthram Jellesen
              • 0 - 1 - 0: Mathias Langbak
              • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
              • 0 - 0 - 1: Lasse Penning



              Medaljer - Ungdom:

              • 2005: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Claus Riis
              • 2006: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Berthram Jellesen
              • 2007: Anders Dodensig - Jan Berggren Jensen - Nicolai D. Jeppesen
              • 2008: Anders Dodensig - Nico Lyksholm - Nicolai D. Jeppesen
              • 2009: Nico Lyskholm - Anders Dodensig - Nicolai D. Jeppesen
              • 2010: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
              • 2011: Anders Dodensig - Lasse Kristensen - Fredrik Bodilsen
              • 2012: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Anders Graven Holt
              • 2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
              • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Kim Pedersen
              • 2015: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
              • 2016: Nour Dalal, Robert Emmanuel, Abdulrahman Hajabdo
              • 2017: Nico Pedersen - Fredrik L. Bodilsen - Mohammad Dalal
              • 2018: ikke afholdt
              • 2019:




              Medaljeranglisten Ungdom: 

              • 6-3-0: Anders Dodensig
              • 2-2-0: Mathias Jacobsen
              • 2-1-0: Nico Pedersen 
              • 1-0-0: Lasse Penning
              • 1-0-0: Nour Dalal
              • 1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
              • 0-3-0: Jan Berggren Jensen
              • 0-1-1: Emil Algrensen
              • 0-1-1: Fredrik L. Bodilsen 
              • 0-1-0: Lasse Kristensen
              • 0-1-0: Robert Emmanuel
              • 0-0-3: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 0-0-2: Kim Pedersen
              • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
              • 0-0-1: Mohammad Dalal 
              • 0-0-1: Berthram Jellesen
              • 0-0-1: Claus Riis
              • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo






              Brønderslev, onsdag d. 8/5 2019






              DBHU Sæsonkontingent 2019 2020


              DBHU Kontingent
              2019 2020


              Spillere med DBHU Elitelicens:
              Spillere med DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 18 år.

              Spillere uden DBHU Elitelicens:
              Spillere uden DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 25 år.

              I den sæson, hvor en spiller med DBHU Elitelicens fylder 18 år, eller hvor en spiller uden DBHU Elitelicens fylder 25 år, kan der blive tale om nedsættelse af sæsonkontingentet, hvis spilleren fylder 18 eller 25 år i 2. halvdel af sæsonen.



              Priser
              Sæsonkontingenter

              Kr. 1.000,00: spillere med DBHU Elitelicens.
              Kr. 500,00: spillere uden DBHU Elitelicens.



              Fordele:
              DBHU Sæsonkontingenter

              - gratis deltagelse i Denmark Open 2019.
              - gratis deltagelse i Danish Masters 2019. 
              - gratis deltagelse i Coppa Angela 2019
              - gratis deltagelse i Vendsyssel Masters 2020. 
              - gratis deltagelse i Sommer Cup 2020. 
              - 200 kroners rabat på deltagelse i DM 2020 Elite.
               
              - gratis deltagelse i DM U25, selvom en spiller er fyldt 18 år.
              - gratis deltagelse i DM V35.
              - gratis deltagelse i regionale mesterskaber i Region Nordjylland.
              - gratis deltagelse i kvalifikationsturneringer til VM og EM.
              (med undtagelse af visse turneringer, fx DM Elite)
              - stemmeret ved valg af turneringsby for DM 2021 Elite.
              - stemmeret på DBHU Generalforsamlingen.
              - tilskud på kr. 100,00 pr. trøje ved køb af landsholdstrøje gennem DBHU (dog max. tilskud til køb af tre trøjer).






              Betaling:
              Sidste frist for betaling:
              Lørdag den 30. november 2019.

              DBHU Sæsonkontingent kan ikke tegnes efter 30/11 2019.

              OBS:
              Hvis en spiller ønsker at deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite, skal DBHU Sæsonkontingentet indbetales senest 1. juni 2019.

              Kontakt DBHU på bjarne@9700.dk for yderligere informationer.




              Turneringsgebyrer:

              Spillere, der ikke tegner et DBHU Kontingent, skal forvente at skulle betale for deltagelse i samtlige turneringer under DBHU.
              Gebyret vil variere.

              Spillere med DBHU Elitelicens spiller dog ofte gratis med i turneringer indtil de fylder 18 år.
              Spillere uden DBHU Elitelicens spiller - som hovedregel - gratis med i samtlige turneringer indtil de fylder 25 år.



              Denmark Open 2019

              200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



              Coppa Angela 2019

              200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



              Danish Masters 2019

              200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.




              Vendsyssel Masters 2020

              200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



              DM 2020 Elite

              300 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              100 kroner for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



              Sommer Cup 2020

              200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



              DM U25/DM V35

              100 kroner for spillere uden et DBHU Sæsonkontingent.
              (Dette gælder kun for spillere på minimum 18 år)
              GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.









              DBHU Bestyrelsen
              Torsdag den 21. marts 2019







              DBHU KALENDEREN


              Kontakt til DBHU

              Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
              Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

              DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
              Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


              Yderligere informationer:

              Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



              Serier:


              • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
              • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
              • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
              • (DT) = DBHU Tour
              • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


              Planlagte turneringer
              - sorteret efter kategorier:

              • F5: Herning Masters 2019 (Herning)
              • F5: Denmark Open 2019
              • F5: Danish Masters 2019
              • F5: Vendsyssel Masters 2020
              • F5: DM 2020 Elite
              • KA: DM 2019 U25


              Vedr. DBHU Tour - som er et forsøg på at promovere bordhockey rundt omkring i Danmark - kan der læses mere om turneringer, tilmeldingsdeadline, prisen for at deltage, muligheden for at hjælpe med promoveringen osv. i artiklerne om DBHU Tour.


              Fra og med kvalifikationen til EM 2020 kommer den danske kvalifikation til det næste internationale mesterskab til at bestå af de 5 turneringer i DBHU Grand Slam Fantastic Five.

              Hvis der arrangeres EM 2020, så starter kvalifikationen med Herning Masters 2019.


              Planlagte turneringer
              - sorteret efter dato:



                OBS:
                Der tages forbehold for ændringer.
                Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


                Tilmelding:
                Som hovedregel skal man være tilmeldt den pågældende turnering senest 7 dage før den afholdes.
                Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.
                Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.


                2019 og 2020:
                • 08/06 2019: DM 2019 U25 (KA)
                • 10/06 2019: Sommer Cup 2019
                • 29/06 2019: Herning Masters 2019 (F5)(EM)(DT)
                • 24/08 2019: Denmark Open 2019 (F5)(EM)
                • 05/10 2019: Coppa Angela 2019 (DT/NM)
                • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
                • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
                • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM)
                • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
                • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
                • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
                • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


                F5 = DBHU Grand Slam Fantastic Five
                DBHU Grand Slam Fantastic Five

                Det er intentionen, at alle turneringer i DBHU Grand Slam Fantastic Five er datolagt 12 måneder før den pågældende turneringsdato.

                Der tages dog forbehold for ændringer, som er forårsaget af sammenfald med turneringer på ITHF World Table Hockey Tour.

                Eftersom ITHF World Table Hockey Tour typisk annonceres endeligt i maj, så vil datoer for turneringer de kommende 12 måneder i DBHU Grand Slam Fantastic Five ofte blive endeligt fastlagte senest 1. juni.



                Datoer er med forbehold.
                Visse turneringer spilles over flere dage.



                Yderligere informationer:

                Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



                DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


                DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
                • (1) Vendsyssel Masters 2019
                • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
                • (3) Herning Masters 2019
                • (4) Denmark Open 2019 
                • (5) Danish Masters 2019 


                Dansk Mesterskab 2018

                Denne turnering blev arrangeret lørdag den 14. april 2018 i Nygadehuset i Aabenraa.
                Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anders Dodensig og bronze til Anette Engel.


                Dansk Mesterskab 2019

                Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
                Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 






                DBHU Ranglisten (15/4 2019)


                DBHU Ranglisten

                Mandag d. 15. april 2019
                Top 20


                • 01. Bjarne Axelsen
                • 02. Anette Engel
                • 03. Michael Toft Nielsen
                • 04. Szymon Witulski
                • 05. Anders Dodensig
                • 06. Mohamad Alian
                • 07. Grathien Niyonshuti
                • 08. Johnny Due Pedersen
                • 09. Mohammed Guha
                • 10. Francis Niyongira
                  -----------------------------
                • 11. Yousef Alhazwani
                • 12. Khaled Soleibi
                • 13. Omar Kohlane
                • 13. Hamza Soleibi
                • 15. Mads L. Bodilsen
                • 15. Jakline Kasem
                • 15. Sarah Dalal
                • 18. Robert Ndayishimiye
                • 19. Mathias Jacobsen
                • 20. Kenneth Nielsen


                For yderligere informationer kan DBHU kontaktes på mail til bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger til Bjarne Axelsen.




                Mandag d. 15/4 2019.





                FACTS: Påske Cup 2019


                Påske Cup 2019 
                Fredag den 12/4 2019



                Play off:

                Kvartfinaler
                Anette Engel - Hamza Soleibi = 1-0
                Mohammed Guha - Francis Niyongira = 1-0
                Yousef Alhazwani - Khaled Soleibi = 0-1
                Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 1-0


                Semifinaler:
                Anette Engel - Khaled Soleibi = 2-0
                Mohammed Guha - Grathien Niyonshuti = 2-1


                Finalen:
                Anette Engel - Mohammed Guha = 3-0


                Statistik

                2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
                2006: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Mathias Langbak
                2007: Bjarne Axelsen - Rolf Locher - Anette Engel
                2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nicolai Dahl Jeppesen
                2009: Bjarne Axelsen - Nico Lyksholm - Anette Engel
                2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2014: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
                2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
                2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
                2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Michael Toft Nielsen/Anette Engel
                2018: Bjarne Axelsen - Nico L. Pedersen - Anders Dodensig/Anette Engel

                2019: Anette Engel, Mohammed Guha, Grathien Niyonshuti 

                 

                Medaljeoversigt:

                • 14-0-0: Bjarne Axelsen
                • 1-6-5: Anette Engel
                • 0-2-0: Nico Lyksholm
                • 0-2-0: Mathias Jacobsen
                • 0-2-0: Peter Ørum
                • 0-1-6: Anders Dodensig
                • 0-1-0: Rolf Locher
                • 0-1-0: Mohammed Guha 
                • 0-0-2: Michael Toft Nielsen
                • 0-0-1: Grathien Niyonshuti 
                • 0-0-1: Lasse Penning
                • 0-0-1: Mathias Langbak
                • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen







                DBHU Sæsonkontingent 2019 2020


                DBHU Kontingent
                2019 2020


                Spillere med DBHU Elitelicens:
                Spillere med DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 18 år.

                Spillere uden DBHU Elitelicens:
                Spillere uden DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 25 år.

                I den sæson, hvor en spiller med DBHU Elitelicens fylder 18 år eller hvor en spiller uden DBHU Elitelicens fylder 25 år, kan der blive tale om nedsættelse af sæsonkontingentet, hvis spilleren fylder 18 eller 25 år i 2. halvdel af sæsonen.



                Priser
                Sæsonkontingenter

                Kr. 1.000,00: spillere med DBHU Elitelicens.
                Kr. 500,00: spillere uden DBHU Elitelicens.



                Fordele:
                DBHU Sæsonkontingenter

                - gratis deltagelse i Denmark Open 2019.
                - gratis deltagelse i Danish Masters 2019. 
                - gratis deltagelse i Coppa Angela 2019
                - gratis deltagelse i Vendsyssel Masters 2020. 
                - gratis deltagelse i Herning Masters 2020. 
                - 200 kroners rabat på deltagelse i DM 2020 Elite.
                 
                - gratis deltagelse i DM U25, selvom en spiller er fyldt 18 år.
                - gratis deltagelse i DM V35.
                - gratis deltagelse i regionale mesterskaber i Region Nordjylland.
                - gratis deltagelse i kvalifikationsturneringer til VM og EM.
                (med undtagelse af visse turneringer, fx DM Elite)
                - stemmeret ved valg af turneringsby for DM 2021 Elite.
                - stemmeret på DBHU Generalforsamlingen.
                - tilskud på kr. 100,00 pr. trøje ved køb af landsholdstrøje gennem DBHU (dog max. tilskud til køb af tre trøjer).




                Betaling:
                Sidste frist for betaling:
                Lørdag den 30. november 2019.

                DBHU Sæsonkontingent kan ikke tegnes efter 30/11 2019.

                OBS:
                Hvis en spiller ønsker at deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite, skal DBHU Sæsonkontingentet indbetales senest 1. juni 2019.

                Kontakt DBHU på bjarne@9700.dk for yderligere informationer.




                Turneringsgebyrer:

                Spillere, der ikke tegner et DBHU Kontingent, skal forvente at skulle betale for deltagelse i samtlige turneringer under DBHU.
                Gebyret vil variere.

                Spillere med DBHU Elitelicens spiller dog ofte gratis med i turneringer indtil de fylder 18 år.
                Spillere uden DBHU Elitelicens spiller - som hovedregel - gratis med i samtlige turneringer indtil de fylder 25 år.



                Denmark Open 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Coppa Angela 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Danish Masters 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.




                Vendsyssel Masters 2020

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                DM 2020 Elite

                300 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                100 kroner for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Herning Masters 2020

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                DM U25/DM V35

                100 kroner for spillere uden et DBHU Sæsonkontingent.
                (Dette gælder kun for spillere på minimum 18 år)
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.









                DBHU Bestyrelsen
                Torsdag den 21. marts 2019




                STATISTIK: DM 2004-2019


                DM ELITE:

                2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
                2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
                2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
                2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
                2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
                2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
                2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
                2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
                2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
                2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
                2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
                2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
                2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
                2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


                Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
                16-0-0: Bjarne Axelsen
                0-7-5: Anette Engel
                0-5-3: Anders Dodensig
                0-1-2: Peter Ørum
                0-1-1: Lasse Penning
                0-1-1: Michael Toft Nielsen 
                0-1-0: Mathias Langbak 
                0-0-2: Mathias Jacobsen 

                0-0-2: Nico Pedersen 






                DM JUNIOR:

                2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
                2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
                2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
                2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
                2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
                2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
                2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
                2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
                2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
                2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
                2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
                2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

                2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
                2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
                2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
                2019:

                Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

                • 7-3-3: Anders Dodensig
                • 2-3-1: Mathias Jacobsen
                • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
                • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
                • 2-0-0: Lasse Penning
                • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
                • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
                • 0-1-1: Emil Algrensen
                • 0-1-0: Alexander Dunnigan
                • 0-1-0: Christian Nielsen
                • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
                • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
                • 0-0-1: Nour Dalal
                • 0-0-1: Lasse Kristensen
                • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




                DM VETERAN:

                2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
                2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
                2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
                2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
                2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
                2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
                2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
                2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
                2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
                2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
                2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
                2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
                2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
                2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen


                Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
                9-0-0: Bjarne Axelsen
                3-6-4: Michael Toft Nielsen
                2-1-0: Kenneth Nielsen
                0-3-0: Anette Engel
                0-2-1: Thony Restel
                0-1-0: Jørgen Jensen
                0-1-0: Steen Sundbro
                0-0-5: Mads Løth Bodilsen
                0-0-1: Vagn Kristoffersen
                0-0-1: Ole Larsen
                0-0-1: Michael Pedersen
                0-0-1: Jess Jensen






                DM HOLD:

                Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
                2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
                2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
                2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
                2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
                2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
                2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
                2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
                2011: Pink Elephants - Team Shell
                2012: Pink Elephants - Team Shell
                2013: Fremad Eagles - Team Shell
                2014: Fremad Eagles - Team Roosters
                2015: Fremad Eagles - Team Shell
                2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
                2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
                2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
                2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter

                 

                Guldholdene:
                2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
                2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
                2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
                2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
                2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
                2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
                2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
                2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
                2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
                2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
                2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
                2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
                2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
                2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen. 


                Antal guldmedaljer:
                16: Bjarne Axelsen
                14: Anette Engel
                13: Michael Toft Nielsen
                07: Anders Dodensig
                05: Mathias Jacobsen 
                04: Mathias Langbak Christiansen
                04: Nico Pedersen 
                03: Peter Ørum 
                02: Jan Berggren Jensen 
                01: Alexander Dunnigan
                01: Vagn Kristoffersen
                01: Tim Tigges
                01: Lasse Penning 
                01: Nicolai Dahl Jeppesen
                01: Brian Robert Møller



                DM KVINDE:

                2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
                2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
                2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
                2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
                2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
                2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
                2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
                2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
                2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
                2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
                2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
                2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
                2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
                2019:



                Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
                13-0-0: Anette Engel
                0-4-2: Rose Augustin
                0-2-3: Lis Engel
                0-2-1: Ida Dodensig
                0-1-2: Mie Dodensig
                0-1-0: Jakline Kasem
                0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
                0-1-0: Fatima Kayed
                0-1-0: Elise Algrensen
                0-0-2: Sara Dalal
                0-0-1: Celina Bjerring Bang 
                0-0-1: Cecilie Lyksholm
                0-0-1: Amalie Nielsen




                DM DOUBLE:

                Danske Mestre:
                2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
                2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
                2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
                2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
                2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
                2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
                2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
                2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
                2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
                2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
                2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)



                Sølvvindere:
                2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
                2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
                2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
                2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
                2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
                2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
                2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
                2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
                2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
                2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
                2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)


                Bronzevindere:
                2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
                2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
                2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
                2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
                2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
                2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
                2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
                2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
                2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
                2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
                2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)



                Medaljefordeling 
                (guld-sølv-bronze)

                11-0-0: Bjarne Axelsen
                8-3-0: Anette Engel
                3-4-0: Anders Dodensig
                0-3-2: Michael Toft Nielsen
                0-3-1: Mathias Jacobsen
                0-2-1: Nour Dalal
                0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
                0-1-1: Mohammed Dallal
                0-1-0: Mohammed Juha
                0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
                0-1-0: Mads Løth Bodilsen
                0-1-0: William Løth Bodilsen
                0-1-0: Elise Algrensen
                0-1-0: Berthram Jellesen
                0-0-2: Emil Algrensen
                0-0-1: Francis Niyongira
                0-0-1: Grathien Niyonsuti
                0-0-1: Robert Emmanuel
                0-0-1: Yousef Alhazwani
                0-0-1: Thony Pierre Restel
                0-0-1: Kristian Dall
                0-0-1: Steen Lee Mortensen
                0-0-1: Nico Lyksholm
                0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
                0-0-1: Victor Løth Bodilsen
                0-0-1: Jess Jensen
                0-0-1: Lasse Kristensen
                0-0-1: Frederik Kristensen
                0-0-1: Kim Pedersen
                0-0-1: Anders Peter Graven Holt
                0-0-1: Andreas Jensen


                DM DIVISION 1:
                (DM B-DIVISIONEN)

                2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
                2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
                2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
                2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
                2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
                2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal


                Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
                2-1-3: Mads Løth Bodilsen
                2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
                1-1-0: Victor Løth Bodilsen
                1-0-0: Mathias Jacobsen
                0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
                0-1-0: Anders Peter Graven Holt
                0-0-2: Nour Dalal
                0-0-1: Rasmus Sund Gade



                DM DIVISION 2

                2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


                Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
                1-0-0: Mohamad Dalal
                0-1-0: Yousef Alhazwani
                0-0-1: Francis Niyongira






                FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2019


                DBHU Super Cup 2019:

                Tirsdag den 26. marts 2019 
                Bjarne Axelsen - Anette Engel =
                4-0 (8-2, 7-1, 9-5, 8-4)


                Klokken 15:00
                Samlingssalen
                Søndergades Skole
                Søndergade 40
                DK-9700 Brønderslev