Indeks
NM 2020 HOLDFINALEN

VM 2021: kvalifikation (1 af 5)

FACTS: SOMMER CUP 2020 (+ statistik 2005-2020)

STATISTIK: NM 2004-2020

DBHU Grand Slam F5 (3 af 5)

DBHU Grand Prix 2020/21 (2)

DBHU Ranglisten (29/6 2020)

DBHU KALENDEREN

VM 2021: kvalifikationen

FACTS: NM 2020 (V35, U18, U25)

STATISTIK: NM 2004-2020

DBHU Ranglisten (1/6 2020)

DBHU Ranglisten (18/5 2020)

DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020

FACTS: NM 2020 ELITE

DBHU KALENDEREN

SLUTSTILLING: DBHU GRAND PRIX 2019 2020

DBHU KALENDEREN

EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)

DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)

OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)

DM 2022 ELITE: valg af turneringsby

REGLEMENT: DM 2021 Elite

FACTS: DM 2020 U25

STATISTIK: DM 2004-2020

DM 2022: valg af turneringsby

DBHU KALENDEREN

TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)

FACTS: DBHU Cuppen 2020

DBHU Ranglisten (27/1 2020)

DM 2020: kvalificerede

EM-kvalifikation 2020 (4 af 5)

DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)

DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)

DM-kvalifikationen 2020

FACTS: Vendsyssel Masters 2020

STATISTIK: DM 2004-2020

DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

DM 2020: V35 og U18

Pressemeddelelser


Her kan du læse de pressemeddelelser som Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev udsender:


NM 2020 HOLDFINALEN



NM 2020 Holdfinalen 
Lørdag den 27. juni 2020 
Brønderslev 
(Radio 101,2 FM) 


Resultater:

TABK ELITE - TABK U18 = 8-0

Michael Toft Nielsen - Szymon Witulski = 4-2. 
Emil Algrensen - Mohamad Alian = 5-2
Anette Engel - Francis Niyongira = 6-0
Bjarne Axelsen - Grathien Niyonshuti = 7-1

Emil Algrensen - Szymon Witulski = 4-1
Michael Toft Nielsen - Grathien Niyonshuti = 5-1
Anette Engel - Mohamad Alian = 6-0
Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 7-1



TABK Elite:

- Emil Ingemann Algrensen 
- Michael Toft Nielsen 
- Anette Engel 
- Bjarne Axelsen 



TABK U18:

- Szymon Witulski 
- Mohamad Alian 
- Francis Niyongira 
- Grathien Niyonshuti 











DBHU KALENDEREN


Kontakt til DBHU

Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


Yderligere informationer:

Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



Serier:


  • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
  • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
  • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
  • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021
  • (VM) = Kvalifikation til VM 2021
  • (SL) = DBHU Silver League


Planlagte turneringer
- sorteret efter kategorier:

  • F5: Denmark Open 2020 (Randers) 
  • F5: Danish Masters 2020
  • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
  • VM: Danish Masters 2020
  • VM: Vendsyssel Masters 2021
  • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)
  • KV: Denmark Open 2020 (Randers) 
  • KV: Danish Masters 2020
  • WT: Vendsyssel Masters 2021
  • DM: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) 
  • SL: Coppa Angela 2020
  • SL: Nordjylland Masters 2021




Planlagte turneringer
- sorteret efter dato:



    OBS:
    Der tages forbehold for ændringer.
    Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


    2020:
    • 08/08 2020: Coppa Angela 2020 (SL)
    • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
    • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)

    2021:
    • 23/01 2021: Vendsyssel Masters 2021 (F5) (VM) (WT)
    • 20/03 2021: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) (F5) 
    • 17/04 2021: Nordjylland Masters 2021 (SL) 
    • 26/06 2021: Sommer Cup 2021 (F5)
    • 21/08 2021: Denmark Open 2021 (F5) 
    • 13/11 2021: Danish Masters 2021 (F5) 



    Tilmelding:

    Der lukkes for tilmelding 7 dage før.

    Årsagen er turneringsplanlægningen. 


    Eksempel:
    Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
    Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



    Datoer er med forbehold.
    Visse turneringer spilles over flere dage.



    Yderligere informationer:

    Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.




    DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


    DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
    • (1) Vendsyssel Masters 2020
    • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
    • (3) Sommer Cup 2020
    • (4) Denmark Open 2020 
    • (5) Danish Masters 2020 


    Dansk Mesterskab 2020

    Denne turnering blev arrangeret fredag den 20. marts 2020 på BB Hotel i Snejbjerg ved Herning.
    Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anette Engel og med bronze til Mohamad Alian.



    Dansk Mesterskab 2021

    Denne turnering er planlagt til at blive afholdt i Nyborg på Hotel Hesselet, lørdag den 20. marts 2021.





    DBHU Ranglisten (29/6 2020)


    DBHU Ranglisten 
    Mandag den 29. juni 2020 
    Top 20

    01: 200,00: Bjarne Axelsen
    02: 180,00: Anette Engel 
    03: 172,50: Michael Toft Nielsen
    04: 171,00: Szymon Witulski 
    05: 169,25: Mohamad Alian
    06: 168,25: Mohammed Guha 
    07: 166,75: Francis Niyongira 
    08: 163,50: Grathien Niyonshuti 
    09: 154,19: Yousef Alhazwani 
    10: 143,00: Ahmad Souhad 
    11: 137,10: Ahmed-Nur Mohamad 
    12: 136,77: Omar Kolane  
    13: 123,33: Hamza Alloufi 
    14: 121,67: Boniface Niyonzima 
    15: 120,42: Mahdi Nazari
     
    16: 117,33: Thony Pierre Restel
    17: 106,67: Mathias Jacobsen 
    18: 104,67: Alens Kurmenevs
    19: 104,00: Emil Algrensen
    20: 102,27: Jimmy Bihame















    DBHU Grand Prix 2020/21 (2)



    DBHU Grand Prix 2020/21


    Stillingen:
    (efter 2 afdelinger) 

    200: Bjarne Axelsen
    186: Anette Engel  
    169: Michael Toft Nielsen 
    162: Szymon Witulski
    155: Grathien Niyonshuti
    153: Francis Niyongira
    151: Mohamad Alian
    144: Hamza Alloufi



    Der uddeles følgende points:
    100, 93, 87, 82, 78, 75, 73 og 72

    I turneringer med delt bronzemedalje uddeles 87 og 87 i stedet for 87 og 82.









    DBHU Grand Slam F5 (3 af 5)



    DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020:


    Stillingen:
    (efter 3 af 5 afdelinger) 

    300: Bjarne Axelsen
    273: Anette Engel 
    214: Mohamad Alian 
    159: Michael Toft Nielsen
    153: Szymon Witulski 
    ---------------------------------------- 
    130: Francis Niyongira
    116: Hamza Alloufi
    111: Mahdi Nazari
      83: Mohammed Guha
      61: Grathien Niyonshuti
      56: Yousef Alhazwani
      55: Ahmed-Nur Mohamad 


    Der uddeles følgende points:
    100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56 og 55.

    I turneringer med delt bronzemedalje uddeles 83 og 83 frem for 83 og 76.








    STATISTIK: NM 2004-2020


    Medaljestatistik
    Samtlige NM-kategorier:


    • 43 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 18 - 18 - 5: Anette Engel
    • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
    • 6 - 7 - 14: Michael Toft Nielsen
    • 3 - 3 - 0: Szymon Witulski 
    • 2 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
    • 2 - 4 - 0: Emil Algrensen
    • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
    • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
    • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
    • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
    • 0 - 4 - 2: Grathien Niyonshuti 
    • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum 
    • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
    • 0 - 2 - 1: Francis Niyongira
    • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
    • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
    • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
    • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
    • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
    • 0 - 1 - 3: Lis Engel
    • 0 - 1 - 2: Mohamad Alian  
    • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
    • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
    • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
    • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani
    • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
    • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
    • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
    • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
    • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
    • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
    • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
    • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
    • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
    • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
    • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
    • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
    • 0 - 0 - 1: Emil Øland
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
    • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
    • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
    • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen
    • 0 - 0 - 1: Jess Bisgaard 
    • 0 - 0 - 1: Lasse Olsen 
    • 0 - 0 - 1: Henrik Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Michael Pedersen 


    Nordjysk Mesterskab ELITE:
    2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak
    2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
    2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Medaljestatistik ELITE:

    • 17 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 9 - 5: Anette Engel
    • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum
    • 0 - 0 - 3: Michael Toft Nielsen 
    • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


    Nordjysk Mesterskab Ungdom:

    2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
    2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
    2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
    2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
    2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
    2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
    2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
    2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
    2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
    2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 
    2020 U18: Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian
    2020 U25: Mathias Jacobsen, Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti




    Nordjysk Mesterskab Veteran:

    2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
    2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
    2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
    2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
    2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
    2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
    2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen




    Nordjysk Mesterskab Hold:


    2010


    GULD: Fremad Eagles Bordhockey
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

    Nr. 2: Team Algrensen
     
    (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

    Nr. 3: Team Lasse
     
    (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2011


    GULD: Pink Elephants 

    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


    Nr. 3: Shooting Stars 
    (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2012


    GULD: Pink Elephants
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


    Nr. 3: Team Wild Wild West 
    (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


    2017

    GULD: BHK Saksen
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

    Nr. 3: Bordcookies 
    (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


    2020

    GULD: TABK ELITE
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Emil Algrensen) 

    Nr. 2: TABK U18
    (Szymon Witulski, Mohamad Alian, Francis Niyongira, Grathien Niyonshuti)

    Nr. 3: Evolution Aalborg 
    (Jess Bisgaard, Lasse Olsen, Henrik Pedersen, Michael Pedersen)







    VM 2021: kvalifikation (1 af 5)


    Turneringer:
    • VM: Sommer Cup 2020
    • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
    • VM: Danish Masters 2020
    • VM: Vendsyssel Masters 2021
    • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)

    Alle turneringer indregnes i den samlede stilling. 
    I hver turnering er der points til de 10 bedste.


    Points:
    100, 91, 83, 83 (76), 70, 65, 61, 58, 56, 55.

    De 8 bedste i den samlede stilling er kvalificerede til VM 2021, som foregår i Tallinn, Estland.



    Stillingen

    100 points: Bjarne Axelsen
      91 points: Anette Engel
      83 points: Szymon Witulski
      76 points: Michael Toft Nielsen
      70 points: Mohamad Alian
      65 points: Francis Niyongira
      61 points: Grathien Niyonshuti
      58 points: Hamza Alloufi
      56 points: Yousef Alhazwani
      55 points: Mahdi Nazari












    FACTS: SOMMER CUP 2020 (+ statistik 2005-2020)



    Sommer Cup 2020
    Lørdag den 27. juni 2020 


    Semifinaler - ELITE:

    Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 3-0
    (5-2, 5-1, 6-2)


    Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-0
    (7-1, 8-4, 6-2)


    Kampen om tredjepladsen:

    Michael Toft Nielsen - Szymon Witulski = 0-2
    (6-7, 5-6)


    Finalen:

    Bjarne Axelsen - Anette Engel = 3-0
    (6-3, 7-4, 7-0)


    U18-finalen:

    Szymon Witulski - Mohamad Alian = 2-0
    6-1, 6-1)



    STATISTIK:

    Elitemedaljer

    • 2005: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen
    • 2006: Bjarne Axelsen - Jan Berggren Jensen - Lasse Penning
    • 2007: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel
    • 2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
    • 2009: Bjarne Axelsen - Berthram Jellesen - Anette Engel
    • 2010: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
    • 2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
    • 2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
    • 2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
    • 2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
    • 2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
    • 2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
    • 2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Pedersen
    • 2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
    • 2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Szymon Witulski/Francis Niyongira 
    • 2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski



    Medaljeranglisten Elite:

    • 16 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 9 - 5: Anette Engel
    • 0 - 2 - 3: Anders Dodensig
    • 0 - 1 - 3: Michael Toft Nielsen
    • 0 - 1 - 1: Jan Berggren Jensen
    • 0 - 1 - 0: Mathias Jacobsen
    • 0 - 1 - 0: Berthram Jellesen
    • 0 - 1 - 0: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 2: Szymon Witulski 
    • 0 - 0 - 1: Francis Niyongira 
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Lasse Penning



    Medaljer - Ungdom:

    • 2005: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Claus Riis
    • 2006: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Berthram Jellesen
    • 2007: Anders Dodensig - Jan Berggren Jensen - Nicolai D. Jeppesen
    • 2008: Anders Dodensig - Nico Lyksholm - Nicolai D. Jeppesen
    • 2009: Nico Lyskholm - Anders Dodensig - Nicolai D. Jeppesen
    • 2010: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
    • 2011: Anders Dodensig - Lasse Kristensen - Fredrik Bodilsen
    • 2012: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Anders Graven Holt
    • 2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
    • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Kim Pedersen
    • 2015: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
    • 2016: Nour Dalal, Robert Emmanuel, Abdulrahman Hajabdo
    • 2017: Nico Pedersen - Fredrik L. Bodilsen - Mohammad Dalal
    • 2018: ikke afholdt
    • 2019: Szymon Witulski - Francis Niyongira - Mohamad Alian 
    • 2020: Szymon Witulski, Mohamad Alian, Francis Niyongira 




    Medaljeranglisten Ungdom: 

    • 6-3-0: Anders Dodensig
    • 2-2-0: Mathias Jacobsen
    • 2-1-0: Nico Pedersen
    • 2-0-0: Szymon Witulski 
    • 1-0-0: Lasse Penning
    • 1-0-0: Nour Dalal
    • 1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
    • 0-3-0: Jan Berggren Jensen
    • 0-1-1: Mohamad Alian 
    • 0-1-1: Emil Algrensen
    • 0-1-1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0-1-1: Francis Niyongira 
    • 0-1-0: Lasse Kristensen
    • 0-1-0: Robert Emmanuel
    • 0-0-3: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0-0-2: Kim Pedersen 
    • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
    • 0-0-1: Mohammad Dalal 
    • 0-0-1: Berthram Jellesen
    • 0-0-1: Claus Riis
    • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo






    Brønderslev, onsdag d. 27/6 2020














    VM 2021: kvalifikationen



    Turneringer:
    • VM: Sommer Cup 2020
    • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
    • VM: Danish Masters 2020
    • VM: Vendsyssel Masters 2021
    • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)

    Alle turneringer indregnes i den samlede stilling. 
    I hver turnering er der points til de 10 bedste.


    Points:
    100, 91, 83, 83 (76), 70, 65, 61, 58, 56, 55.

    De 8 bedste i den samlede stilling er kvalificerede til VM 2021, som foregår i Tallinn, Estland.



















    FACTS: NM 2020 (V35, U18, U25)



    Nordjyske Mesterskaber 2020

    NM 2020 V35
    1. Bjarne Axelsen (Björkhagen Rangers)
    2. Anette Engel (TABK)
    3. Michael Toft Nielsen (TABK)

    Finalen: 
    Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0
    (6-2, 7-3, 7-4, 6-3)


    NM 2020 U25:
    1. Mathias Jacobsen (TABK)
    2. Szymon Witulski (TABK)
    3. Grathien Niyonshuti (TABK)

    Finalen:
    Mathias Jacobsen - Szymon Witulski = 4-0
    (6-1, 6-2, 6-3, 5-1)


    NM 2020 U18
    1. Szymon Witulski (TABK)
    2. Grathien Niyonshuti (TABK)
    3. Francis Niyongira (TABK)

    Finalen:
    Szymon Witulski - Grathien Niyonshuti = 4-2
    (6-1, 5-3, 3-5, 4-6, 5-4, 6-2)




    Medaljestatistik
    Samtlige NM-kategorier:


    • 42 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 17 - 18 - 5: Anette Engel
    • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
    • 5 - 7 - 14: Michael Toft Nielsen
    • 3 - 2 - 0: Szymon Witulski 
    • 2 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
    • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
    • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
    • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
    • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
    • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
    • 0 - 3 - 2: Grathien Niyonshuti 
    • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum 
    • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
    • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
    • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
    • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
    • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
    • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
    • 0 - 1 - 3: Lis Engel
    • 0 - 1 - 2: Francis Niyongira
    • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
    • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
    • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
    • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani
    • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
    • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
    • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
    • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
    • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
    • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
    • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
    • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
    • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
    • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
    • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
    • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
    • 0 - 0 - 1: Emil Øland
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
    • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
    • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
    • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


    Nordjysk Mesterskab ELITE:
    2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak
    2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
    2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Medaljestatistik ELITE:

    • 17 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 9 - 5: Anette Engel
    • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum
    • 0 - 0 - 3: Michael Toft Nielsen 
    • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


    Nordjysk Mesterskab Ungdom:

    2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
    2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
    2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
    2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
    2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
    2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
    2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
    2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
    2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
    2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 
    2020 U18: Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti, Francis Niyongira
    2020 U25: Mathias Jacobsen, Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti




    Nordjysk Mesterskab Veteran:

    2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
    2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
    2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
    2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
    2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
    2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
    2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Nordjysk Mesterskab Hold:


    2010


    GULD: Fremad Eagles Bordhockey
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

    Nr. 2: Team Algrensen
     
    (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

    Nr. 3: Team Lasse
     
    (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2011


    GULD: Pink Elephants 

    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


    Nr. 3: Shooting Stars 
    (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2012


    GULD: Pink Elephants
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


    Nr. 3: Team Wild Wild West 
    (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


    2017

    GULD: BHK Saksen
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

    Nr. 3: Bordcookies 
    (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 





    STATISTIK: NM 2004-2020


    Medaljestatistik
    Samtlige NM-kategorier:


    • 43 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 18 - 18 - 5: Anette Engel
    • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
    • 6 - 7 - 14: Michael Toft Nielsen
    • 3 - 3 - 0: Szymon Witulski 
    • 2 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
    • 2 - 4 - 0: Emil Algrensen
    • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
    • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
    • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
    • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
    • 0 - 4 - 2: Grathien Niyonshuti 
    • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum 
    • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
    • 0 - 2 - 1: Francis Niyongira
    • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
    • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
    • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
    • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
    • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
    • 0 - 1 - 3: Lis Engel
    • 0 - 1 - 2: Mohamad Alian  
    • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
    • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
    • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
    • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani
    • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
    • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
    • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
    • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
    • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
    • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
    • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
    • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
    • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
    • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
    • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
    • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
    • 0 - 0 - 1: Emil Øland
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
    • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
    • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
    • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


    Nordjysk Mesterskab ELITE:
    2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak
    2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
    2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Medaljestatistik ELITE:

    • 17 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 9 - 5: Anette Engel
    • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum
    • 0 - 0 - 3: Michael Toft Nielsen 
    • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


    Nordjysk Mesterskab Ungdom:

    2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
    2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
    2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
    2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
    2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
    2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
    2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
    2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
    2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
    2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 
    2020 U18: Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian
    2020 U25: Mathias Jacobsen, Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti




    Nordjysk Mesterskab Veteran:

    2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
    2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
    2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
    2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
    2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
    2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
    2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Nordjysk Mesterskab Hold:


    2010


    GULD: Fremad Eagles Bordhockey
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

    Nr. 2: Team Algrensen
     
    (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

    Nr. 3: Team Lasse
     
    (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2011


    GULD: Pink Elephants 

    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


    Nr. 3: Shooting Stars 
    (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2012


    GULD: Pink Elephants
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


    Nr. 3: Team Wild Wild West 
    (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


    2017

    GULD: BHK Saksen
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

    Nr. 3: Bordcookies 
    (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


    2020

    GULD: TABK ELITE
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Emil Algrensen) 

    Nr. 2: TABK U18
    (Szymon Witulski, Mohamad Alian, Francis Niyongira, Grathien Niyonshuti) 





    DBHU Ranglisten (1/6 2020)


    DBHU Ranglisten 
    Mandag den 1. juni 2020 
    Top 20

    01: 200,00: Bjarne Axelsen
    02: 180,00: Anette Engel 
    03: 171,00: Michael Toft Nielsen 
    04: 168,50: Szymon Witulski 
    05: 168,25: Mohammed Guha 
    06: 166,75: Francis Niyongira 
    07: 166,00: Mohamad Alian 
    08: 162,75: Grathien Niyonshuti 
    09: 154,19: Yousef Alhazwani 
    10: 143,00: Ahmad Souhad 
    11: 137,10: Ahmed-Nur Mohamad 
    12: 136,77: Omar Kolane 
    13: 126,67: Jimmy Bihame 
    14: 123,33: Hamza Alloufi 
    15: 121,67: Boniface Niyonzima 
    16: 120,42: Mahdi Nazari 
    17: 117,33: Thony Pierre Restel
    18: 106,67: Mathias Jacobsen 
    19: 104,67: Alens Kurmenevs
    20: 104,00: Emil Algrensen 


















    DBHU Ranglisten (18/5 2020)


    DBHU Ranglisten 
    Mandag den 18. maj 2020 
    Top 20

    01: 200,00: Bjarne Axelsen
    02: 180,00: Anette Engel 
    03: 171,00: Michael Toft Nielsen 
    04: 168,50: Szymon Witulski 
    05: 168,25: Mohammed Guha 
    06: 166,00: Mohamad Alian 
    07: 165,25: Francis Niyongira 
    08: 162,25: Grathien Niyonshuti 
    09: 154,19: Yousef Alhazwani 
    10: 143,00: Ahmad Souhad 
    11: 137,10: Ahmed-Nur Mohamad 
    12: 136,77: Omar Kolane 
    13: 126,67: Jimmy Bihame 
    14: 123,33: Hamza Alloufi 
    15: 121,67: Boniface Niyonzima 
    16: 120,42: Mahdi Nazari 
    17: 117,33: Thony Pierre Restel
    18: 106,67: Mathias Jacobsen 
    19: 104,67: Alens Kurmenevs
    20: 104,00: Emil Algrensen 



















    FACTS: NM 2020 ELITE



    Nordjysk Mesterskab 2020 Elite

    Det nordjyske mesterskab 2020 for elitespillere afholdes lørdag den 30/5 2020.




    NM 2020 ELITE
    Slutstillingen
    1. Bjarne Axelsen (guld)
    2. Anette Engel (sølv)
    3. Michael Toft Nielsen (bronze)
    4. Grathien Niyonshuti
    5. Francis Niyongira
    6. Szymon Witulski
    7. Mohamad Alian
    8. Hamza Alloufi
    9. Yousef Alhazwani
    10. Boniface Niyonzima
    11. Ahmad Souhad
    12. Henrik Pedersen
    13. Jimmy Bihame
    14. Mads Hansen
    15. Omar Kohlane
    16. Joud Alkhatib
    17. Abdi Majiid
    18. Jakline Kasem
    19. Ahmad Muhammad
    20. Mads Christensen
    21. Mediatrice Nyirahajenimana
    22. Lasse Andersen
    23. Nicklas Christensen
    24. Tobias Sorensen
    25. Frederik Johansen
    26. Magnus Larsen
    27. Jens Larsen
    28. Cham Alkhatib
    29. Jørgen Thomsen
    30. Rasmus Thomsen
    31. Johannes Larsen
    32. Frederik Petersen
    33. Mads Toft
    34. Lasse Larsen
    35. Braah Arrag
    36. Maria Skov
    37. Tasnim Bardan
    38. Rene Thomsen
    39. Mathias Olesen
    40. Ghina Alhayek
    41. Mette Nielsen
    42. Torben Bager
    43. Andreas Pedersen
    44. Steen Aagaard
    45. Aksel Karlsen
    46. Arne Jensen
    47. Robert Juul
    48. Carsten Frandsen
    49. Annemarie Jensen




    Medaljestatistik
    Samtlige NM-kategorier:


    • 41 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 17 - 17 - 5: Anette Engel
    • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
    • 5 - 7 - 13: Michael Toft Nielsen
    • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
    • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 2 - 1 - 0: Szymon Witulski 
    • 1 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
    • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
    • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
    • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
    • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
    • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
    • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum 
    • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
    • 0 - 2 - 1: Grathien Niyonshuti 
    • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
    • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
    • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
    • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
    • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
    • 0 - 1 - 3: Lis Engel
    • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
    • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
    • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
    • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani 
    • 0 - 1 - 1: Francis Niyongira
    • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
    • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
    • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
    • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
    • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
    • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
    • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
    • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
    • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
    • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
    • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
    • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
    • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
    • 0 - 0 - 1: Emil Øland
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
    • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
    • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
    • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


    Nordjysk Mesterskab ELITE:
    2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning
    2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak
    2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
    2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
    2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen



    Medaljestatistik ELITE:

    • 17 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
    • 0 - 9 - 5: Anette Engel
    • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
    • 0 - 3 - 0: Peter Ørum
    • 0 - 0 - 3: Michael Toft Nielsen 
    • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
    • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
    • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
    • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


    Nordjysk Mesterskab Ungdom:

    2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
    2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
    2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
    2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
    2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
    2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
    2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
    2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
    2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
    2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
    2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
    2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti
    2020 U18:
    2020 U25:




    Nordjysk Mesterskab Veteran:

    2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
    2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
    2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
    2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
    2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
    2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
    2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
    2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
    2020:


    Nordjysk Mesterskab Hold:


    2010


    GULD: Fremad Eagles Bordhockey
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

    Nr. 2: Team Algrensen
     
    (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

    Nr. 3: Team Lasse
     
    (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2011


    GULD: Pink Elephants 

    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


    Nr. 3: Shooting Stars 
    (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


    2012


    GULD: Pink Elephants
     
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


    Nr. 3: Team Wild Wild West 
    (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


    2017

    GULD: BHK Saksen
    (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

    Nr. 2: Team Shell 
    (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

    Nr. 3: Bordcookies 
    (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 




    DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020



    DBHU Super Cup-finalen 2020

    Bjarne Axelsen vandt DBHU Super Cup-finalen 2020 og sikrede sig dermed sejren i DBHU Super Cuppen for 10. år i træk.

    I finalen besejrede Bjarne Axelsen (Björkhagen Rangers) Anette Engel (TABK) med 5-0 i sæt.
    Cifrene blev 7-3, 6-4, 5-1, 7-3 og 8-2.
    Finalen blev afholdt i Brønderslev. 



    STATISTIK 2011-2020:
    DBHU Super Cup-finalen:

    2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0
    2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0
    2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 3-0
    2014: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen = 4-0
    2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen = 4-0
    2016: Bjarne Axelsen - Michael T. Nielsen = 4-0
    2017: Bjarne Axelsen - Michael T. Nielsen = 4-0. 
    2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0.
    2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0.
    2020: Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-0.











    DBHU KALENDEREN


    Kontakt til DBHU

    Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
    Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

    DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
    Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


    Yderligere informationer:

    Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



    Serier:


    • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
    • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
    • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
    • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021
    • (VM) = Kvalifikation til VM 2021
    • (SL) = DBHU Silver League


    Planlagte turneringer
    - sorteret efter kategorier:

    • F5: Denmark Open 2020
    • F5: Danish Masters 2020
    • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
    • VM: Danish Masters 2020
    • VM: Vendsyssel Masters 2021
    • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)
    • KV: Denmark Open 2020
    • KV: Danish Masters 2020
    • WT: Vendsyssel Masters 2021
    • DM: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) 
    • SL: Coppa Angela 2020




    Planlagte turneringer
    - sorteret efter dato:



      OBS:
      Der tages forbehold for ændringer.
      Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


      2020:
      • 08/08 2020: Coppa Angela 2020 (SL)
      • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
      • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)

      2021:
      • 23/01 2021: Vendsyssel Masters 2021 (F5) (VM) (WT)
      • 20/03 2021: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) (F5) 
      • 17/04 2021: Nordjylland Masters 2021 (SL) 
      • 26/06 2021: Sommer Cup 2020 (F5)
      • 21/08 2021: Denmark Open 2021 (F5) 
      • 13/11 2021: Danish Masters 2021 (F5) 


      Tilmelding:
      Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

      Eksempel:
      Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
      Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



      Datoer er med forbehold.
      Visse turneringer spilles over flere dage.



      Yderligere informationer:

      Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



      DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


      DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
      • (1) Vendsyssel Masters 2019
      • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
      • (3) Herning Masters 2019
      • (4) Denmark Open 2019 
      • (5) Danish Masters 2019
      1. Bjarne Axelsen 
      2. Anette Engel 
      3. Michael Toft Nielsen 
      4. Szymon Witulski 
      5. Mohammed Guha 
      6. Grathien Niyonshuti 
      7. Mohamad Alian 
      8. Thony Pierre Restel 


      DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


      DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
      • (1) Vendsyssel Masters 2020
      • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
      • (3) Sommer Cup 2020
      • (4) Denmark Open 2020 
      • (5) Danish Masters 2020 


      Dansk Mesterskab 2019

      Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
      Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


      Dansk Mesterskab 2020

      Denne turnering blev arrangeret fredag den 20. marts 2020 på BB Hotel i Snejbjerg ved Herning.
      Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anette Engel og med bronze til Mohamad Alian.



      Dansk Mesterskab 2021

      Denne turnering er planlagt til at blive afholdt i Nyborg på Hotel Hesselet, lørdag den 20. marts 2021.






      SLUTSTILLING: DBHU GRAND PRIX 2019 2020


      DBHU Grand Prix 2019/20:


      Slutstillingen:
      (efter 8 afdelinger) 

      800: Bjarne Axelsen
      728: Anette Engel
      550: Michael Toft Nielsen
      473: Mohamad Alian
      420: Szymon Witulski
      370: Mohammed Guha
      350: Francis Niyongira
      299: Grathien Niyonshuti
      -------------------------------------------
      254: Yousef Alhazwani
      113: Jimmy Bihame
      111: Omar Kolane
        83: Thony Pierre Restel


      Eftersom Nordjylland Masters 2020 nu for anden gang er blevet udsat på grund af Covid-19, har bestyrelsen for Dansk Bordhockey Union besluttet at afslutte DBHU Grand Prix 2019 2020 efter 8 afdelinger. 
      Samtlige 8 afdelinger indregnes i den samlede stilling. 
























      DBHU KALENDEREN


      Kontakt til DBHU

      Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
      Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

      DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
      Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


      Yderligere informationer:

      Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



      Serier:


      • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
      • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
      • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
      • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021
      • (VM) = Kvalifikation til VM 2021
      • (SL) = DBHU Silver League


      Planlagte turneringer
      - sorteret efter kategorier:

      • SL: Nordjylland Masters 2020 
      • F5: Sommer Cup 2020
      • F5: Denmark Open 2020
      • F5: Danish Masters 2020
      • VM: Sommer Cup 2020
      • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
      • VM: Danish Masters 2020
      • VM: Vendsyssel Masters 2021
      • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)
      • KV: Denmark Open 2020
      • KV: Danish Masters 2020
      • WT: Vendsyssel Masters 2021
      • DM: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) 




      Planlagte turneringer
      - sorteret efter dato:



        OBS:
        Der tages forbehold for ændringer.
        Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


        2020:
        • 29/05 2020: Nordjylland Masters 2020
        • 30/05 2020: Nordjylland Masters 2020 
        • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
        • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
        • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)

        2021:
        • 23/01 2021: Vendsyssel Masters 2021 (F5) (VM) (WT)
        • 20/03 2021: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) (F5) 
        • 17/04 2020: Nordjylland Masters 2021 (SL) 
        • 26/06 2021: Sommer Cup 2020 (F5)
        • 21/08 2021: Denmark Open 2021 (F5) 
        • 13/11 2021: Danish Masters 2021 (F5) 


        Tilmelding:
        Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

        Eksempel:
        Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
        Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



        Datoer er med forbehold.
        Visse turneringer spilles over flere dage.



        Yderligere informationer:

        Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


        DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
        • (1) Vendsyssel Masters 2019
        • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
        • (3) Herning Masters 2019
        • (4) Denmark Open 2019 
        • (5) Danish Masters 2019
        1. Bjarne Axelsen 
        2. Anette Engel 
        3. Michael Toft Nielsen 
        4. Szymon Witulski 
        5. Mohammed Guha 
        6. Grathien Niyonshuti 
        7. Mohamad Alian 
        8. Thony Pierre Restel 


        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


        DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
        • (1) Vendsyssel Masters 2020
        • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
        • (3) Sommer Cup 2020
        • (4) Denmark Open 2020 
        • (5) Danish Masters 2020 


        Dansk Mesterskab 2019

        Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
        Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


        Dansk Mesterskab 2020

        Denne turnering blev arrangeret fredag den 20. marts 2020 på BB Hotel i Snejbjerg ved Herning.
        Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anette Engel og med bronze til Mohamad Alian.



        Dansk Mesterskab 2021

        Denne turnering er planlagt til at blive afholdt i Nyborg på Hotel Hesselet, lørdag den 20. marts 2021.




        OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)


        DBHU Grand Prix 2019/20:


        Stillingen:
        (efter 8 afdelinger) 

        800: Bjarne Axelsen
        728: Anette Engel
        550: Michael Toft Nielsen
        450: Mohamad Alian
        424: Szymon Witulski
        370: Mohammed Guha
        350: Francis Niyongira
        299: Grathien Niyonshuti
        -------------------------------------------
        254: Yousef Alhazwani
        113: Jimmy Bihame
        111: Omar Kolane
          83: Thony Pierre Restel


        Hvis Nordjylland Masters 2020 aflyses grundet Covid-19, så bliver ovenstående stilling ensbetydende med slutstillingen.










        DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)



        DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020:


        Stillingen:
        (efter 2 af 5 afdelinger) 

        200: Bjarne Axelsen
        182: Anette Engel 
        144: Mohamad Alian 
          83: Michael Toft Nielsen 
          83: Mohammed Guha
        ---------------------------------------- 
          70: Szymon Witulski 
          65: Francis Niyongira 
          58: Hamza Alloufi 
          56: Mahdi Nazari 
          55: Ahmed-Nur Mohamad 


        Der uddeles følgende points:
        100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56 og 55.

        I turneringer med delt bronzemedalje uddeles 83 og 83 frem for 83 og 76.












        EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)


        EM 2020, Slovenien:

        Nedenfor ses slutstillingen i den danske kvalifikation til EM 2020. 
        På grund af den øjeblikkelige situation med Covid-19 i Europa besluttede ITHF og det slovenske bordhockeyforbund, onsdag den 25. marts 2020, at aflyse EM 2020. 
        Slovenien er i stedet blevet tildelt retten til at arrangere EM 2022.




        Slutstillingen:

        1. Bjarne Axelsen (500 points)
        2. Anette Engel (445)
        3. Michael Toft Nielsen (292)
        4. Mohamad Alian (227)
        5. Szymon Witulski (190)
        6. Mohammed Guha (185)
        7. Francis Niyongira (169)
        8. Yousef Alhazwani (113)
        9. Grathien Niyonshuti (104)
        10. Allan Jespersen (70)

















        DM 2022 ELITE: valg af turneringsby


        Afstemning:
        Medlemmerne vælger vært for DM 2022!


        Efter tre år i træk at have vundet afstemningen om at arrangere DM ELITE, så bliver det ikke til alle gode gange 4 for Fyn.

        Det blev afgjort, da samtlige tre fynske kandidater (Middelfart, Odense og Svendborg) blev frasorteret i afstemningsrunde 1 ved valget af VÆRTSBY for DM 2022 ELITE.

        Svendborg afholdte til gengæld DM 2019 ELITE, mens Odense er vært for DM 2020 ELITE.
        Desuden skal Nyborg huse DM 2021 ELITE.

        Efter fravalget af Middelfart, Svendborg og Odense, så er der nu 9 kandidater tilbage i kampen om at arrangere DM 2022 ELITE.

        Det er i alfabetisk rækkefølge Esbjerg, Fredericia, Herning, Kolding, Roskilde, Silkeborg, Skanderborg, Vejen og Aarhus.



        2. afstemningsrunde:

        2. afstemningsrunde sluttede tirsdag den 11. februar 2020.
        I 2. afstemningsrunde blev to byer frasorteret, nemlig Roskilde og Vejen.
        Roskilde fik færrest points, mens Vejen fik det næst-laveste antal points af de 9 byer i 2. afstemningsrunde.
        Dermed er der 7 byer tilbage:
        Esbjerg, Fredericia, Herning, Kolding, Silkeborg, Skanderborg og Aarhus.

        I 3. afstemningsrunde frasorteres én by.



        3. afstemningsrunde:

        3. afstemningsrunde bød på et farvel til Herning som mulig vært for DM 2022 ELITE. 
        Dermed er der seks kandidater tilbage, nemlig Esbjerg, Fredericia, Kolding, Silkeborg, Skanderborg og Aarhus. 
        I 4. afstemningsrunde frasorteres ligeledes én by. 




        4. afstemningsrunde:

        I 4. afstemningsrunde blev Aarhus fravalgt, hvorved der nu er 5 kandidater tilbage i kampen om at arrangere DM 2022 ELITE i bordhockey. 
        Det er Esbjerg, Fredericia, Kolding, Silkeborg og Skanderborg. 
        I 5. afstemningsrunde fravælges ligeledes byen med færrest points.



        5. afstemningsrunde:

        I 5. afstemningsrunde blev Kolding frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der nu 4 kandidater tilbage, nemlig Esbjerg, Fredericia, Silkeborg og Skanderborg.
        Afstemningen fortsætter, og i de kommende runder bliver der ligeledes fravalgt en by med det laveste antal points.
        Det er medlemmer af Dansk Bordhockey Union, der kan deltage i afstemningen og dermed valget af vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.




        6. afstemningsrunde:

        6. afstemningsrunde sluttede søndag den 23. februar. 
        Her blev Esbjerg frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der nu 3 kandidater tilbage, nemlig Fredericia, Silkeborg og Skanderborg.
        I 7. afstemningsrunde bliver der ligeledes fravalgt en by, hvorved der til afstemningsfinalen vil være to kandidater tilbage i kampen om rollen som vært for DM 2022 Elite i bordhockey.



        7. afstemningsrunde:

        7. afstemningsrunde sluttede torsdag den 27. februar 2020. 
        Her blev Fredericia frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der i den endelige afstemning to kandidater tilbage i kampen om retten til at arrangere DM 2022 Elite.
        Det er Silkeborg og Skanderborg.




        8. afstemningsrunde:

        Turneringsby 2022: Skanderborg 
        Medlemmerne af Dansk Bordhockey Union har - gennem afstemning - afgjort, at Skanderborg er værtsbyen for DM 2022 ELITE. 
        DBHU satser på, at turneringen afholdes lørdag den 19. marts 2022.

        Turneringen afholdes på Skanderborg Danhostel. 














        REGLEMENT: DM 2021 Elite


        DM-kvalifikationen 2021


        Reglement:

        1. 
        Spillere med dansk statsborgerskab eller opholdstilladelse på grund af status som flygtning kan deltage i de danske mesterskaber.

        2. 
        Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

        3.
        Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

        4.
        De 8 bedste spillere i den under punkt 5 nævnte turnering og de 16 bedste spillere i den under punkt 6 nævnte turnering - som samtidig efterlever kriterierne i punkt 1, 2 og 3 - er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2021 Elite.

        5. 
        Denmark Open 2020

        6.
        Danish Masters 2020

        7.
        Hvis spillerne på placeringerne 9-12 i den under punkt 5 nævnte turnering ikke opnår placering i top 16 under den i punkt 6 nævnte turnering, kan bestyrelsen for DBHU - efter ansøgning - vælge af tildele en eller flere af disse spillere en plads i Dansk Mesterskab 2021 Elite.










        Brønderslev, onsdag den 4. marts 2020









        FACTS: DM 2020 U25



        JACOBSEN VANDT DM U25 
        Brønderslev, Mandag den 2. marts 2020 

        Mathias Jacobsen vandt DM 2020 U25, da han i finalen besejrede Emil Algrensen. 
        Szymon Witulski vandt bronzekampen over Grathien Niyonshuti, som var forsvarende mester fra DM 2019 U25. 
        Det var Mathias Jacobsens tredje titel i denne kategori, eftersom han også vandt i 2013 og 2014.
        Sølvmedaljen til Emil Algrensen var en tangering af hans hidtil bedste placering, nemlig en sølvmedalje - med nederlag i finalen til Anders Dodensig - ved DM 2011 for juniorer. 

        Top 8:
        1. Mathias Jacobsen (guld) 
        2. Emil Algrensen (sølv) 
        3. Szymon Witulski (bronze) 
        4. Grathien Niyonshuti 
        5. Francis Niyongira 
        6. Mohamad Alian 
        7. Hamza Alloufi 
        8. Omar Kolane



        Play off:

        Kvartfinaler:
        Emil Algrensen - Hamza Alloufi = 6-2
        Mathias Jacobsen - Mohamad Alian = 6-0
        Grathien Niyonshuti - Omar Kolane = 6-1
        Szymon Witulski - Francis Niyongira = 6-1


        Semifinaler:
        Emil Algrensen - Grathien Niyonshuti = 5-2, 5-2
        Mathias Jacobsen - Szymon Witulski = 5-1, 5-0


        Bronzekampen:
        Szymon Witulski - Grathien Niyonshuti = 6-3


        Finalen:
        Mathias Jacobsen - Emil Algrensen = 5-1, 5-2













        STATISTIK: DM 2004-2020


        DM ELITE:

        2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
        2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
        2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
        2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
        2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
        2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
        2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
        2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
        2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
        2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
        2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
        2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
        2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
        2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
        2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
        2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel

        2020: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mohamad Alian 


        Antal medaljer

        • 17-0-0: Bjarne Axelsen
        • 0-8-5: Anette Engel
        • 0-5-3: Anders Dodensig
        • 0-1-2: Peter Orum
        • 0-1-1: Lasse Penning
        • 0-1-1: Michael Toft Nielsen 
        • 0-1-0: Mathias Langbak 
        • 0-0-2: Mathias Jacobsen 
        • 0-0-2: Nico Pedersen
        • 0-0-1: Mohamad Alian




        DM JUNIOR:
        (U18 og U25)

        2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
        2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
        2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
        2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
        2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
        2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
        2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
        2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
        2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
        2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
        2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
        2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

        2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
        2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
        2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
        2019 U18: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohammed Guha
        2019 U25: Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian, Jimmy Bihame
        2020 U18: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Grathien Niyonshuti 
        2020 U25: Mathias Jacobsen, Emil Algrensen, Szymon Witulski 




        Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

        • 7-3-3: Anders Dodensig
        • 3-3-1: Mathias Jacobsen
        • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
        • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
        • 2-0-1: Grathien Niyonshuti
        • 2-0-0: Lasse Penning 
        • 1-1-1: Szymon Witulski 
        • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
        • 0-2-1: Emil Algrensen 
        • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
        • 0-1-0: Francis Niyongira 
        • 0-0-1: Mohamad Alian 
        • 0-1-0: Alexander Dunnigan
        • 0-1-0: Christian Nielsen
        • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
        • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
        • 0-0-1: Mohammed Guha
        • 0-0-1: Jimmy Bihame 
        • 0-0-1: Nour Dalal
        • 0-0-1: Lasse Kristensen
        • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




        DM VETERAN:

        2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
        2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
        2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
        2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
        2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
        2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
        2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
        2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
        2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
        2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
        2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
        2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
        2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
        2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
        2020: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen 


        Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

        10-0-0: Bjarne Axelsen
        3-6-5: Michael Toft Nielsen
        2-1-0: Kenneth Nielsen
        0-4-0: Anette Engel
        0-2-1: Thony Restel
        0-1-0: Jørgen Jensen
        0-1-0: Steen Sundbro
        0-0-5: Mads Løth Bodilsen
        0-0-1: Vagn Kristoffersen
        0-0-1: Ole Larsen
        0-0-1: Michael Pedersen
        0-0-1: Jess Jensen






        DM HOLD:


        Årstal: Guldvinder - Sølvvinder

        2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
        2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
        2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
        2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
        2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
        2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
        2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
        2011: Pink Elephants - Team Shell
        2012: Pink Elephants - Team Shell
        2013: Fremad Eagles - Team Shell
        2014: Fremad Eagles - Team Roosters
        2015: Fremad Eagles - Team Shell
        2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
        2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
        2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
        2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter
        2020: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Big Body

         

        Guldholdene:

        2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
        2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
        2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
        2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
        2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
        2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
        2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
        2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
        2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
        2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
        2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
        2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
        2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
        2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
        2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
        2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen 


        Antal guldmedaljer:

        17: Bjarne Axelsen
        15: Anette Engel
        14: Michael Toft Nielsen
        07: Anders Dodensig
        06: Mathias Jacobsen 
        04: Mathias Langbak Christiansen
        04: Nico Pedersen 
        03: Peter Ørum 
        02: Jan Berggren Jensen 
        01: Alexander Dunnigan
        01: Vagn Kristoffersen
        01: Tim Tigges
        01: Lasse Penning 
        01: Nicolai Dahl Jeppesen
        01: Brian Robert Møller






        DM DOUBLE:

        Danske Mestre:
        2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
        2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
        2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
        2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
        2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
        2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
        2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
        2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
        2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
        2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
        2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
        2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)  




        Sølvvindere:
        2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
        2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
        2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
        2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
        2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
        2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
        2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
        2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
        2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
        2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
        2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)
        2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS)



        Bronzevindere:
        2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
        2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
        2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
        2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
        2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
        2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
        2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
        2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
        2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
        2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
        2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)
        2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)




        Medaljefordeling 
        (guld-sølv-bronze)

        • 12-0-0: Bjarne Axelsen 
        • 9-3-0: Anette Engel
        • 3-4-0: Anders Dodensig
        • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
        • 0-3-1: Mathias Jacobsen
        • 0-2-1: Nour Dalal
        • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
        • 0-1-1: Mohammed Dallal
        • 0-1-1: Mohammed Guha 
        • 0-1-1: Grathien Niyonshuti 
        • 0-1-0: Szymon Witulski 
        • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
        • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
        • 0-1-0: William Løth Bodilsen
        • 0-1-0: Elise Algrensen
        • 0-1-0: Berthram Jellesen
        • 0-0-2: Emil Algrensen
        • 0-0-1: Francis Niyongira
        • 0-0-1: Mohamad Alian 
        • 0-0-1: Robert Emmanuel
        • 0-0-1: Yousef Alhazwani
        • 0-0-1: Thony Pierre Restel
        • 0-0-1: Kristian Dall
        • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
        • 0-0-1: Nico Lyksholm
        • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
        • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
        • 0-0-1: Jess Jensen
        • 0-0-1: Lasse Kristensen
        • 0-0-1: Frederik Kristensen
        • 0-0-1: Kim Pedersen
        • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
        • 0-0-1: Andreas Jensen



        DM KVINDE:

        2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
        2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
        2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
        2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
        2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
        2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
        2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
        2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
        2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
        2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
        2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
        2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
        2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
        2019: ikke afholdt



        Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

        13-0-0: Anette Engel
        0-4-2: Rose Augustin
        0-2-3: Lis Engel
        0-2-1: Ida Dodensig
        0-1-2: Mie Dodensig
        0-1-0: Jakline Kasem
        0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
        0-1-0: Fatima Kayed
        0-1-0: Elise Algrensen
        0-0-2: Sara Dalal
        0-0-1: Celina Bjerring Bang 
        0-0-1: Cecilie Lyksholm
        0-0-1: Amalie Nielsen




        DM DIVISION 1:
        (DM B-DIVISIONEN)

        • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
        • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
        • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
        • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
        • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
        • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
        • 2019: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohamad Alian
        • 2020:


        Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

        • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
        • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
        • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
        • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
        • 1-0-0: Mathias Jacobsen
        • 0-1-0: Szymon Witulski 
        • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
        • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
        • 0-0-2: Nour Dalal
        • 0-0-1: Mohamad Alian 
        • 0-0-1: Rasmus Sund Gade



        DM DIVISION 2

        2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


        Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
        1-0-0: Mohamad Dalal
        0-1-0: Yousef Alhazwani
        0-0-1: Francis Niyongira









        DM 2022: valg af turneringsby


        Afstemning:
        Medlemmerne vælger vært for DM 2022!


        Efter tre år i træk at have vundet afstemningen om at arrangere DM ELITE, så bliver det ikke til alle gode gange 4 for Fyn.

        Det blev afgjort, da samtlige tre fynske kandidater (Middelfart, Odense og Svendborg) blev frasorteret i afstemningsrunde 1 ved valget af VÆRTSBY for DM 2022 ELITE.

        Svendborg afholdte til gengæld DM 2019 ELITE, mens Odense er vært for DM 2020 ELITE.
        Desuden skal Nyborg huse DM 2021 ELITE.

        Efter fravalget af Middelfart, Svendborg og Odense, så er der nu 9 kandidater tilbage i kampen om at arrangere DM 2022 ELITE.

        Det er i alfabetisk rækkefølge Esbjerg, Fredericia, Herning, Kolding, Roskilde, Silkeborg, Skanderborg, Vejen og Aarhus.



        2. afstemningsrunde:

        2. afstemningsrunde sluttede tirsdag den 11. februar 2020.
        I 2. afstemningsrunde blev to byer frasorteret, nemlig Roskilde og Vejen.
        Roskilde fik færrest points, mens Vejen fik det næst-laveste antal points af de 9 byer i 2. afstemningsrunde.
        Dermed er der 7 byer tilbage:
        Esbjerg, Fredericia, Herning, Kolding, Silkeborg, Skanderborg og Aarhus.

        I 3. afstemningsrunde frasorteres én by.



        3. afstemningsrunde:

        3. afstemningsrunde bød på et farvel til Herning som mulig vært for DM 2022 ELITE. 
        Dermed er der seks kandidater tilbage, nemlig Esbjerg, Fredericia, Kolding, Silkeborg, Skanderborg og Aarhus. 
        I 4. afstemningsrunde frasorteres ligeledes én by. 




        4. afstemningsrunde:

        I 4. afstemningsrunde blev Aarhus fravalgt, hvorved der nu er 5 kandidater tilbage i kampen om at arrangere DM 2022 ELITE i bordhockey. 
        Det er Esbjerg, Fredericia, Kolding, Silkeborg og Skanderborg. 
        I 5. afstemningsrunde fravælges ligeledes byen med færrest points.



        5. afstemningsrunde:

        I 5. afstemningsrunde blev Kolding frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der nu 4 kandidater tilbage, nemlig Esbjerg, Fredericia, Silkeborg og Skanderborg.
        Afstemningen fortsætter, og i de kommende runder bliver der ligeledes fravalgt en by med det laveste antal points.
        Det er medlemmer af Dansk Bordhockey Union, der kan deltage i afstemningen og dermed valget af vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.




        6. afstemningsrunde:

        6. afstemningsrunde sluttede søndag den 23. februar. 
        Her blev Esbjerg frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der nu 3 kandidater tilbage, nemlig Fredericia, Silkeborg og Skanderborg.
        I 7. afstemningsrunde bliver der ligeledes fravalgt en by, hvorved der til afstemningsfinalen vil være to kandidater tilbage i kampen om rollen som vært for DM 2022 Elite i bordhockey.



        7. afstemningsrunde:

        7. afstemningsrunde sluttede torsdag den 27. februar 2020. 
        Her blev Fredericia frasorteret som mulig vært for DM 2022 ELITE i bordhockey.
        Dermed er der i den endelige afstemning to kandidater tilbage i kampen om retten til at arrangere DM 2022 Elite.
        Det er Silkeborg og Skanderborg.




        8. afstemningsrunde:

        Silkeborg eller Skanderborg.
        Foreløbig satser Dansk Bordhockey Union på at afsløre ultimo april, hvilken by der skal være vært for DM 2022 ELITE. 
        Dette afhænger dog af situationen med Covid-19 i Danmark. 










        DBHU KALENDEREN


        Kontakt til DBHU

        Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
        Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

        DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
        Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


        Yderligere informationer:

        Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



        Serier:


        • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
        • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
        • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
        • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021
        • (VM) = Kvalifikation til VM 2021
        • (SL) = DBHU Silver League


        Planlagte turneringer
        - sorteret efter kategorier:

        • SL: Nordjylland Masters 2020 
        • F5: Sommer Cup 2020
        • F5: Denmark Open 2020
        • F5: Danish Masters 2020
        • VM: Sommer Cup 2020
        • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
        • VM: Danish Masters 2020
        • VM: Vendsyssel Masters 2021
        • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)
        • KV: Denmark Open 2020
        • KV: Danish Masters 2020
        • WT: Vendsyssel Masters 2021
        • DM: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) 




        Planlagte turneringer
        - sorteret efter dato:



          OBS:
          Der tages forbehold for ændringer.
          Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


          2020:
          • 29/05 2020: Nordjylland Masters 2020
          • 30/05 2020: Nordjylland Masters 2020 
          • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
          • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
          • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)

          2021:
          • 23/01 2021: Vendsyssel Masters 2021 (F5) (VM) (WT)
          • 20/03 2021: Dansk Mesterskab 2021 (Nyborg) (F5) 
          • 17/04 2020: Nordjylland Masters 2021 (SL) 
          • 26/06 2021: Sommer Cup 2020 (F5)
          • 21/08 2021: Denmark Open 2021 (F5) 
          • 13/11 2021: Danish Masters 2021 (F5) 


          Tilmelding:
          Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

          Eksempel:
          Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
          Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



          Datoer er med forbehold.
          Visse turneringer spilles over flere dage.



          Yderligere informationer:

          Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



          DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


          DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
          • (1) Vendsyssel Masters 2019
          • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
          • (3) Herning Masters 2019
          • (4) Denmark Open 2019 
          • (5) Danish Masters 2019
          1. Bjarne Axelsen 
          2. Anette Engel 
          3. Michael Toft Nielsen 
          4. Szymon Witulski 
          5. Mohammed Guha 
          6. Grathien Niyonshuti 
          7. Mohamad Alian 
          8. Thony Pierre Restel 


          DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


          DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
          • (1) Vendsyssel Masters 2020
          • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
          • (3) Sommer Cup 2020
          • (4) Denmark Open 2020 
          • (5) Danish Masters 2020 


          Dansk Mesterskab 2019

          Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
          Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


          Dansk Mesterskab 2020

          Denne turnering blev arrangeret fredag den 20. marts 2020 på BB Hotel i Snejbjerg ved Herning.
          Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Anette Engel og med bronze til Mohamad Alian. 




          TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)


          TABK
          Brønderslevmesterskabet 2020


          Points (1 afdeling ud af 8):

          63 points: Bjarne Axelsen
          50 points: Szymon Witulski
          43 points: Mohamad Alian
          38 points: Francis Niyongira
          33 points: Grathien Niyonshuti
          25 points: Hamza Alloufi
          14 points: Ahmad Dalal 
          12 points: Mahdi Nazari 
            8 points: Omar Kohlane








          FACTS: DBHU Cuppen 2020


          DBHU CUPPEN 2020

          1. Bjarne Axelsen (200 points) 
          2. Anette Engel (140 points) 
          3. Szymon Witulski (126 points) 
          4. Grathien Niyonshuti (124 points) 
          5. Mohammed Guha (122 points) 
          6. Yousef Alhazwani (117 points) 
          7. Mohamad Alian (110 points) 
          8. Francis Niyongira (109 points) 


          Finalerne:

          1. Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-2
          2. Bjarne Axelsen - Grathien Niyonshuti = 5-0
          3. Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 5-0
          4. Bjarne Axelsen - Grathien Niyonshuti = 5-1
          5. Bjarne Axelsen - Yousef Alhazwani = 5-1
          6. Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-0
          7. Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-2
          8. Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-0







          DBHU Ranglisten (27/1 2020)


          DBHU Ranglisten 
          Mandag den 27. januar 2020 
          Top 25

          01: 200,00: Bjarne Axelsen
          02: 180,00: Anette Engel 
          03: 177,00: Michael Toft Nielsen 
          04: 168,50: Szymon Witulski 
          05: 168,25: Mohammed Guha 
          06: 165,25: Francis Niyongira 
          07: 161,00: Mohamad Alian 
          08: 160,50: Grathien Niyonshuti 
          09: 158,50: Yousef Alhazwani 
          10: 147,10: Jimmy Bihame 
          11: 145,50: Omar Kohlane 
          12: 143,00: Ahmad Souhad 
          13: 137,10: Ahmed-Nur Mohamad 
          14: 137,08: Johnny Due Pedersen 
          15: 135,48: Boniface Niyonzima 
          16: 120,42: Mahdi Nazari 
          17: 117,33: Thony Pierre Restel
          18: 106,67: Hamza Alloufi 
          19: 104,67: Alens Kurmenevs
          20: 100,67: Ahmad Dallal 
          21:   98,67: Robert E. Ndayishimiye
          22:   98,67: Khaled Soleibi
          23:   96,00: Jacob Gade
          24:   94,00: Rasmus Gade
          25:   92,00: Abdirahman Mohamed












          DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)


          DBHU GRAND PRIX 
          2019 2020 

          Points:
          (Efter 7 turneringer):

          Stillingen er opdateret efter Vendsyssel Masters 2020:
          (26/1 2020)

          • 700: Bjarne Axelsen
          • 637: Anette Engel 
          • 550: Michael Toft Nielsen 
          • 424: Szymon Witulski
          • 370: Mohammed Guha
          • 367: Mohamad Alian
          • 350: Francis Niyongira 
          • 299: Grathien Niyonshuti
          • 254: Yousef Alhazwani 
          • 113: Jimmy Bihame 
          • 111: Omar Kohlane 
          •   83: Thony Pierre Restel 
          •   76: Allan Jespersen 
          •   70: Kim Kjær
          •   65: Rasmus Kjær
          •   61: Daniel Egsgaard
          •   58: Hamza Alloufi
          •   58: Mads Lauritsen
          •   56: Mahdi Nazari
          •   56: Alens Kurmenevs 
          •   56: Erik Simonsen
          •   55: Ahmed-Nur Mohamad
          •   55: Boniface Niyonzima
          •   55: Jacob Gade 
          •   55: Oliver Jensen





          Point-tabel:

          100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

          Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
          I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

          Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.







          EM-kvalifikation 2020 (4 af 5)


          EM 2020 
          Kranj, Slovenien 


          Dansk kvalifikation:
          • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
          • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
          • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
          • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
          • DM 2020 Elite (21/3 2020)

          De 4 bedste turneringer tæller.
          De 10 bedste spillere sammenlagt er kvalificeret til EM 2020.


          Points: 
          100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

          De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



          Stillingen:

          • 400: Bjarne Axelsen 
          • 356: Anette Engel 
          • 292: Michael Toft Nielsen
          • 190: Szymon Witulski
          • 185: Mohammed Guha
          • 169: Francis Niyongira 
          • 148: Mohamad Alian
          • 113: Yousef Alhazwani 
          • 104: Grathien Niyonshuti 
          •   70: Allan Jespersen 
          • --------------------------------------------- 
          • 68: Boniface Niyonzima 
          • 62: Kim Kjær 
          • 55: Rasmus Kjær 
          • 49: Daniel Egsgaard
          • 44: Hamza Alloufi 
          • 44: Mads Lauritsen
          • 40: Mahdi Nazari
          • 40: Erik Simonsen
          • 40: Omar Kohlane
          • 37: Ahmed-Nur Mohamad 
          • 37: Jimmy Bihame 
          • 37: Oliver Jensen
          • 35: Ahmad Dallal
          • 35: Klaes Simonsen  
          • 34: Alex Simonsen









          DM 2020: kvalificerede


          DM-kvalifikationen 2020


          Reglement:

          1. 
          Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

          2. 
          Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

          3.
          Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

          4.
          De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

          5. 
          Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

          6.
          Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



          Kvalificerede:

          400 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
          370 points: Anette Engel
           (kvalificeret)
          342 points: Michael Toft Nielsen 
          (kvalificeret)
          317 points: Mohammed Guha 
          (kvalificeret)
          271 points: Szymon Witulski
           (kvalificeret)
          230 points: Francis Niyongira
           (kvalificeret)
          226 points: Mohamad Alian (kvalificeret)
          206 points: Yousef Alhazwani (kvalificeret) 
          184 points: Ahmad-Nur Mohamad (kvalificeret) 
          135 points: Grathien Niyonshuti (kvalificeret)
          116 points: Hamza Alloufi (kvalificeret) 
          108 points: Mahdi Nazari (kvalificeret) 
            95 points: Ahmad Dallal (kvalificeret) 
            90 points: Boniface Niyonzima
           (kvalificeret)
            86 points: Ahmad Souhad (kvalificeret)
            81 points: Omar Kohlane (kvalificeret) 
            80 points: Jimmy Bihame (kvalificeret) 



          Points:
          200, 185, 171, 171, 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81, 80.



          DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)


          DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020



          Points:
          100, 91, 83, 83 (76), 70, 65, 61, 58, 56 og 55



          Stillingen:

          100: Bjarne Axelsen 
            91: Anette Engel 
            83: Michael Toft Nielsen 
            83: Mohammed Guha
            70: Szymon Witulski 
            65: Francis Niyongira 
            61: Mohamad Alian 
            58: Hamza Alloufi 
            56: Mahdi Nazari 
            55: Ahmed-Nur Mohamad


          Turneringer:
          • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
          • Dansk Mesterskab 2020 Elite (21/3 2020)
          • Sommer Cup 2020 (27/6 2020)
          • Denmark Open 2020 (22/8 2020)
          • Danish Masters 2020 (14/11 2020)

          Points adderes fra samtlige 5 turneringer.





          Yderligere informationer:

          Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via Messenger.















          DM 2020: V35 og U18


          DM 2020 
          V35 og U18
          Mandag d. 20/1 2020
          Samlingssalen 
          Søndergades Skole 


          DM 2020 V35
          Slutstillingen
          1. Bjarne Axelsen
          2. Anette Engel
          3. Michael Toft Nielsen 
          4. Michael Pedersen 
          5. Ole Larsen 
          6. Henrik Pedersen 
          7. Jess Bisgaard 
          8. Jørgen Thomsen 
          9. Brian Michaelsen
          10. Arne Munk 
          11. Torben Bager
          12. Aksel Karlsen



          DM 2020 U18
          Slutstillingen
          1. Szymon Witulski
          2. Francis Niyongira
          3. Grathien Niyonshuti
          4. Yousef Alhazwani 
          5. Mohamad Alian 
          6. Ahmad Souhad 
          7. Hamza Alloufi 
          8. Omar Kolane 
          9. Mahdi Nazari 
          10. Nicklas Christensen 
          11. Abdirahman Mohamed 
          12. Bertel Pedersen 
          13. Boniface Niyonzima 
          14. Jens Larsen 
          15. Braah Arrag











          STATISTIK: DM 2004-2020


          DM ELITE:

          2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
          2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
          2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
          2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
          2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
          2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
          2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
          2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
          2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
          2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
          2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
          2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
          2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
          2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
          2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
          2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


          Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
          16-0-0: Bjarne Axelsen
          0-7-5: Anette Engel
          0-5-3: Anders Dodensig
          0-1-2: Peter Ørum
          0-1-1: Lasse Penning
          0-1-1: Michael Toft Nielsen 
          0-1-0: Mathias Langbak 
          0-0-2: Mathias Jacobsen 

          0-0-2: Nico Pedersen 






          DM JUNIOR:
          (U18 og U25)

          2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
          2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
          2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
          2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
          2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
          2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
          2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
          2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
          2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
          2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
          2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
          2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

          2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
          2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
          2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
          2019 U18: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohammed Guha
          2019 U25: Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian, Jimmy Bihame
          2020 U18: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Grathien Niyonshuti 
          2020 U25:




          Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

          • 7-3-3: Anders Dodensig
          • 2-3-1: Mathias Jacobsen
          • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
          • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
          • 2-0-1: Grathien Niyonshuti
          • 2-0-0: Lasse Penning 
          • 1-1-0: Szymon Witulski 
          • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
          • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
          • 0-1-1: Emil Algrensen
          • 0-1-0: Francis Niyongira 
          • 0-0-1: Mohamad Alian 
          • 0-1-0: Alexander Dunnigan
          • 0-1-0: Christian Nielsen
          • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
          • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
          • 0-0-1: Mohammed Guha
          • 0-0-1: Jimmy Bihame 
          • 0-0-1: Nour Dalal
          • 0-0-1: Lasse Kristensen
          • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




          DM VETERAN:

          2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
          2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
          2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
          2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
          2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
          2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
          2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
          2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
          2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
          2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
          2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
          2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
          2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
          2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
          2020: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen 


          Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

          10-0-0: Bjarne Axelsen
          3-6-5: Michael Toft Nielsen
          2-1-0: Kenneth Nielsen
          0-4-0: Anette Engel
          0-2-1: Thony Restel
          0-1-0: Jørgen Jensen
          0-1-0: Steen Sundbro
          0-0-5: Mads Løth Bodilsen
          0-0-1: Vagn Kristoffersen
          0-0-1: Ole Larsen
          0-0-1: Michael Pedersen
          0-0-1: Jess Jensen






          DM HOLD:


          Årstal: Guldvinder - Sølvvinder

          2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
          2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
          2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
          2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
          2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
          2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
          2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
          2011: Pink Elephants - Team Shell
          2012: Pink Elephants - Team Shell
          2013: Fremad Eagles - Team Shell
          2014: Fremad Eagles - Team Roosters
          2015: Fremad Eagles - Team Shell
          2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
          2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
          2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
          2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter
          2020: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Big Body

           

          Guldholdene:

          2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
          2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
          2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
          2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
          2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
          2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
          2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
          2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
          2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
          2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
          2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
          2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
          2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
          2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
          2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
          2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
          2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen 


          Antal guldmedaljer:

          17: Bjarne Axelsen
          15: Anette Engel
          14: Michael Toft Nielsen
          07: Anders Dodensig
          06: Mathias Jacobsen 
          04: Mathias Langbak Christiansen
          04: Nico Pedersen 
          03: Peter Ørum 
          02: Jan Berggren Jensen 
          01: Alexander Dunnigan
          01: Vagn Kristoffersen
          01: Tim Tigges
          01: Lasse Penning 
          01: Nicolai Dahl Jeppesen
          01: Brian Robert Møller






          DM DOUBLE:

          Danske Mestre:
          2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
          2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
          2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
          2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
          2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
          2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
          2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
          2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
          2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
          2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
          2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
          2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)  




          Sølvvindere:
          2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
          2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
          2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
          2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
          2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
          2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
          2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
          2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
          2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
          2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
          2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)
          2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS)



          Bronzevindere:
          2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
          2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
          2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
          2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
          2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
          2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
          2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
          2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
          2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
          2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
          2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)
          2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)




          Medaljefordeling 
          (guld-sølv-bronze)

          • 12-0-0: Bjarne Axelsen 
          • 9-3-0: Anette Engel
          • 3-4-0: Anders Dodensig
          • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
          • 0-3-1: Mathias Jacobsen
          • 0-2-1: Nour Dalal
          • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
          • 0-1-1: Mohammed Dallal
          • 0-1-1: Mohammed Guha 
          • 0-1-1: Grathien Niyonshuti 
          • 0-1-0: Szymon Witulski 
          • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
          • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
          • 0-1-0: William Løth Bodilsen
          • 0-1-0: Elise Algrensen
          • 0-1-0: Berthram Jellesen
          • 0-0-2: Emil Algrensen
          • 0-0-1: Francis Niyongira
          • 0-0-1: Mohamad Alian 
          • 0-0-1: Robert Emmanuel
          • 0-0-1: Yousef Alhazwani
          • 0-0-1: Thony Pierre Restel
          • 0-0-1: Kristian Dall
          • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
          • 0-0-1: Nico Lyksholm
          • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
          • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
          • 0-0-1: Jess Jensen
          • 0-0-1: Lasse Kristensen
          • 0-0-1: Frederik Kristensen
          • 0-0-1: Kim Pedersen
          • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
          • 0-0-1: Andreas Jensen



          DM KVINDE:

          2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
          2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
          2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
          2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
          2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
          2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
          2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
          2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
          2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
          2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
          2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
          2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
          2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
          2019: ikke afholdt



          Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

          13-0-0: Anette Engel
          0-4-2: Rose Augustin
          0-2-3: Lis Engel
          0-2-1: Ida Dodensig
          0-1-2: Mie Dodensig
          0-1-0: Jakline Kasem
          0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
          0-1-0: Fatima Kayed
          0-1-0: Elise Algrensen
          0-0-2: Sara Dalal
          0-0-1: Celina Bjerring Bang 
          0-0-1: Cecilie Lyksholm
          0-0-1: Amalie Nielsen




          DM DIVISION 1:
          (DM B-DIVISIONEN)

          • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
          • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
          • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
          • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
          • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
          • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
          • 2019: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohamad Alian
          • 2020:


          Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

          • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
          • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
          • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
          • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
          • 1-0-0: Mathias Jacobsen
          • 0-1-0: Szymon Witulski 
          • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
          • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
          • 0-0-2: Nour Dalal
          • 0-0-1: Mohamad Alian 
          • 0-0-1: Rasmus Sund Gade



          DM DIVISION 2

          2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


          Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
          1-0-0: Mohamad Dalal
          0-1-0: Yousef Alhazwani
          0-0-1: Francis Niyongira






          DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)


          DBHU GRAND PRIX 
          2019 2020 

          Points:
          (Efter 6 turneringer):

          Stillingen er opdateret efter TABK Grand Prix 2019:
          (14/12 2019)

          • 600: Bjarne Axelsen
          • 546: Anette Engel 
          • 467: Michael Toft Nielsen 
          • 354: Szymon Witulski
          • 306: Mohamad Alian 
          • 299: Grathien Niyonshuti 
          • 287: Mohammed Guha 
          • 285: Francis Niyongira
          • 254: Yousef Alhazwani 
          • 113: Jimmy Bihame 
          • 111: Omar Kohlane 
          •   83: Thony Pierre Restel 
          •   76: Allan Jespersen 
          •   70: Kim Kjær
          •   65: Rasmus Kjær
          •   61: Daniel Egsgaard
          •   58: Mads Lauritsen
          •   56: Alens Kurmenevs 
          •   56: Erik Simonsen
          •   55: Boniface Niyonzima
          •   55: Jacob Gade 
          •   55: Oliver Jensen





          Point-tabel:

          100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

          Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
          I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

          Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.








          DM-kvalifikationen 2020


          DM-kvalifikationen 2020


          Reglement:

          1. 
          Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

          2. 
          Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

          3.
          Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

          4.
          De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

          5. 
          Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

          6.
          Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



          Kvalificerede:

          400 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
          370 points: Anette Engel
           (kvalificeret)
          342 points: Michael Toft Nielsen 
          (kvalificeret)
          317 points: Mohammed Guha 
          (kvalificeret)
          271 points: Szymon Witulski
           (kvalificeret)
          230 points: Francis Niyongira
           (kvalificeret)
          226 points: Mohamad Alian (kvalificeret)
          206 points: Yousef Alhazwani (kvalificeret) 
          184 points: Ahmad-Nur Mohamad (kvalificeret) 
          135 points: Grathien Niyonshuti (kvalificeret)
          116 points: Hamza Alloufi (kvalificeret) 
          108 points: Mahdi Nazari (kvalificeret) 
            95 points: Ahmad Dallal (kvalificeret) 
            90 points: Boniface Niyonzima
           (kvalificeret)
            86 points: Ahmad Souhad (kvalificeret)
            81 points: Omar Kohlane (kvalificeret) 
            80 points: Jimmy Bihame (kvalificeret) 



          Points:
          200, 185, 171, 171, 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81, 80.




          FACTS: Vendsyssel Masters 2020


          VENDSYSSEL MASTERS 2020
          Lørdag den 25. januar 2020 
          Søndergades Skole 
          Søndergade 40
          9700 Brønderslev
          Mellemtrinsgangen



          Tilmelding
           

          Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
          Mail: bjarne@9700.dk 
          Messenger til Bjarne Axelsen 


          Tilmeldingen åbnede den 18. december 2019.
          Perioden for tilmelding slutter lørdag den 18. januar 2020 klokken 12:00, og derefter kan man ikke tilmelde sig.

          TILMELDING ER NU LUKKET!

          SIDSTE TILMELDING: 
          18/1 2020 klokken 12:00.

          Tilmelding efter deadline er IKKE muligt!

          Deltagergebyr: se nedenfor under deltagergebyr. 



          Resultater:

          Kvartfinaler
          Bjarne Axelsen - Hamza Alloufi = 2-0 (5-0, 5-0)
          Anette Engel - Francis Niyongira = 2-0 (7-3, 6-1)
          Michael Toft Nielsen - Mohamad Alian = 2-0 (7-3, 6-2)
          Szymon Witulski - Mohammed Guha = 0-2 (5-6, 6-7)


          Semifinaler:
          Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 3-0 (5-0, 6-3, 6-2)
          Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-0 (7-1, 5-2, 6-1)


          Finalen:
          Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0 (8-4, 7-1, 6-1, 6-2)


          B-semifinaler:
          Szymon Witulski - Hamza Alloufi = 2-0 (5-0, 5-0)
          Mohamad Alian - Francis Niyongira = 1-2 (6-4, 2-5, 2-5)


          B-finalen:
          Szymon Witulski - Francis Niyongira = 2-0 (6-2, 5-3)


          C-finalen:
          Mohamad Alian - Hamza Alloufi = 2-0 (6-0, 5-1)




          Tidsskema:
          (provisorisk - med forbehold for ændringer)

          11:00 Seneste registrering

          11:10 turneringen starter
          Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

          14:30 Play off

          17:30 Præmieceremoni

          19:00 Bankét



          Deltagergebyr

          - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

          - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
          - Gratis for alle under 18 år.
          - Gratis for spillere uden elitelicens.




          Historie og statistik:
          • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Langbak
          • 2008: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
          • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
          • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
          • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Peter Madsen
          • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
          • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
          • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
          • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig 
          • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Fredrik L. Bodilsen
          • 2018: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Pedersen/Anette Engel
          • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel
          • 2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Mohammed Guha




          Antal medaljer

          • 14-0-0: Bjarne Axelsen
          • 0-8-4: Anette Engel
          • 0-3-4: Anders Dodensig
          • 0-1-1: Mathias Jacobsen 
          • 0-1-1: Nico Pedersen
          • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen 
          • 0-0-2: Michael Toft Nielsen
          • 0-0-1: Mohammed Guha
          • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
          • 0-0-1: Mathias Langbak
          • 0-0-1: Peter Madsen
          • 0-0-1: Fredrik L. Bodilsen






          Formandens beretning 2019




          Formandens beretning 2019 

          Dansk Bordhockey Unions 16. leveår lakker mod enden.
          Et år, hvor der er sket en yderligere stigning i antallet af forskellige spillere i de nationale danske rankingturneringer, DBHU Grand Prix. 
          Det totale antal spillere i de pågældende turneringer er også steget. 
          Igen ser vi primært en stigning inden for de forskellige ungdomskategorier.

          Derimod kniber det fortsat at få flere spillere over 35 år til at deltage i de officielle danske bordhockeyturneringer, herunder Dansk Mesterskab V35.

          Glædeligvis har vi også set en kvalitativ stigning i antallet af spillere i play off i DBHU Grand Prix.
          Specielt Szymon Witulski, Mohammed Guha, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti, Francis Niyongira og Mohamed Alian har forbedret sig gennem 2019 og gjort turneringerne langt mere interessante.

          I kategorierne DM U18, DM U25 og DM Division 1 ryddede Grathien Niyonshuti bordet med tre guldmedaljer. 
          Der er dog blandt de øvrige ungdomsspillere en stor appetit på at tage nogle af disse titler fra ham i 2020.
          Første fingerpeg, om dette er realistisk, får vi mandag den 20. januar 2020 i Brønderslev, hvor DM 2020 U18 afholdes.

          Ved DM 2019 Elite vandt Bjarne Axelsen sit 16. danske mesterskab i eliterækken.
          Michael Toft Nielsen vandt for første gang sølv ved DM Elite, mens Anette Engel fik bronze.
          Dansk Mester 2019 for hold blev Team Axelsen Bordhockey Koncept. 

          Internationalt har det været et stille dansk år.
          Bjarne Axelsen er fortsat i top 100 på verdensranglisten og vandt bronze ved Swiss Open 2019, som er en del af World Table Hockey Tour, mens det som repræsentant for det tjekkiske hold Gladiators Plzeň blev til sølvmedalje i det stærkt besatte tjekkiske holdmesterskab.
          Desværre var det ikke muligt at forsvare guldet fra den velorganiserede World Tour i Montreal, Canada, eftersom denne traditionsrige turnering desværre er lukket.
          Det er absolut et tab for både World Touren men også et stort tilbageskridt for bordhockey i Canada. 

          Tre danskere deltog ved Verdensmesterskaberne 2019 i Raubichi ved Minsk i Hviderusland. 
          En kæmpe oplevelse med et stadigt stigende internationalt niveau og endnu en titel til Maxim Borisov (Rusland). 
          Danmark forventer at sende et lignende hold afsted til Europamesterskaberne 2020 i Slovenien. 

          Til sidst en tak til de besøgende spillere fra udlandet i DBHU Grand Prix. 
          Det er en berigelse for vores turneringer. 
          Vi byder hermed andre bordhockeyentusiaster velkommen til vores turneringer i 2020.



          Glædelig jul og godt nytår! 

          Bjarne Axelsen 
          Formand 
          Dansk Bordhockey Union 




          Brønderslev, onsdag d. 18/12 2019.











          DBHU Ranglisten (16/12 2019)


          DBHU Ranglisten

          Mandag den 16. december 2019
          Top 25

           

          1

          Bjarne Axelsen

          200,00

          2

          Anette Engel

          180,00

          3

          Michael T. Nielsen

          177,00

          4

          Szymon Witulski

          168,50

          5

          Mohammed Guha

          164,25

          6

          Mohamad Alian

          161,75

          7

          Grathien Niyonsuti

          161,50

          --

          Francis Niyongira

          161,50

          9

          Yousef Alhazwani

          158,50

          10

          Jimmy Bihame

          147,10

          11

          Omar Kohlane

          145,50

          12

          Ahmad Souhad

          143,00

          13

          Johnny Due Pedersen

          137,08

          14

          Boniface Niyonzima

          135,48

          15

          Thony Pierre Restel

          117,33

          16

          Hamza Soleibi

          113,33

          17

          Ahmad Nur Muhammed

          112,92

          18

          Alens Kurmenevs

          104,67

          19

          Karl Emil Møller

          100,67

          20

          Robert E. Ndayishimiye

          98,67

          --

          Khaled Soleibi

          98,67

          22

          Jacob Gade

          96,00

          23

          Rasmus Gade

          94,00

          24

          Hamza Alloufi

          93,33

          --

          Silas Peter Larsen

          93,33

          --

          Niels Lund Jakobsen

          93,33

           












































          DBHU KALENDEREN


          Kontakt til DBHU

          Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
          Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

          DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
          Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


          Yderligere informationer:

          Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



          Serier:


          • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
          • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
          • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
          • (EM) = Kvalifikation til EM 2020
          • (VM) = Kvalifikation til VM 2021
          • (SL) = DBHU Silver League


          Planlagte turneringer
          - sorteret efter kategorier:

          • KA: DM 2020 U25
          • F5: DM 2020 Elite (Odense)
          • F5: Sommer Cup 2020
          • F5: Denmark Open 2020
          • F5: Danish Masters 2020
          • EM: DM 2020 Elite (Odense)
          • VM: Sommer Cup 2020
          • VM: Denmark Open 2020 (Randers)
          • VM: Danish Masters 2020
          • VM: Vendsyssel Masters 2021
          • VM: DM 2021 Elite (Nyborg)




          Planlagte turneringer
          - sorteret efter dato:



            OBS:
            Der tages forbehold for ændringer.
            Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


            2020:
            • 02/03 2020: DM 2020 U25 (KA) (Brønderslev) 
            • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
            • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
            • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
            • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


            Tilmelding:
            Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

            Eksempel:
            Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
            Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



            Datoer er med forbehold.
            Visse turneringer spilles over flere dage.



            Yderligere informationer:

            Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



            DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


            DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
            • (1) Vendsyssel Masters 2019
            • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
            • (3) Herning Masters 2019
            • (4) Denmark Open 2019 
            • (5) Danish Masters 2019
            1. Bjarne Axelsen 
            2. Anette Engel 
            3. Michael Toft Nielsen 
            4. Szymon Witulski 
            5. Mohammed Guha 
            6. Grathien Niyonshuti 
            7. Mohamad Alian 
            8. Thony Pierre Restel 


            DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


            DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
            • (1) Vendsyssel Masters 2020
            • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
            • (3) Sommer Cup 2020
            • (4) Denmark Open 2020 
            • (5) Danish Masters 2020 


            Dansk Mesterskab 2019

            Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
            Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


            Dansk Mesterskab 2020

            Denne turnering arrangeres lørdag den 21. marts 2020 på First Hotel Grand i Odense.
            Man skal være kvalificeret for at kunne deltage i denne turnering.





            FACTS: TABK Grand Prix 2019


            TABK Grand Prix 2019
            lørdag den 14. december 2019
            Samlingssalen
            Søndergades Skole
            Søndergade 40
            DK-9700 Brønderslev



            Kvartfinaler:

            Bjarne Axelsen - Mohamad Alian = 6-0, 6-1.
            Anette Engel - Francis Niyongira = 6-0, 5-1.
            Szymon Witulski - Mohammed Guha = 2-6, 3-5.
            Yousef Alhazwani - Michael Toft Nielsen = 3-5, 1-6.


            Semifinaler:

            Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 5-0, 6-0, 6-5.
            Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 7-2, 5-1, 6-4.

            Finalen:

            Bjarne Axelsen - Anette Engel = 8-4, 7-3, 3-6, 6-0, 9-2.


            B-semifinaler:

            Szymon Witulski - Francis Niyongira = 6-2, 6-0.
            Yousef Alhazwani - Mohamad Alian = 5-3, 6-1.


            B-finalen:

            Szymon Witulski - Yousef Alhazwani = 3-6, 3-5.


            C-finalen:

            Grathien Niyonshuti -Boniface Niyonzima = 6-3, 6-3



            Slutstillingen 

            1. Bjarne Axelsen 

            2. Anette Engel 

            3. Mohammed Juha 

            3. Michael Toft Nielsen 

            5. Yousef Alhazwani 

            Szymon Witulski 

            Francis Niyongira 

            Mohamad Alian 

            Grathien Niyonsuti 

            Boniface Niyonzima

             

            11. Ahmad Souhad 

            Abdi Majiid 

            Omar Kolane 

            Khalid Mansour

            Ahmad Muhammad 

            Hamza Alloufi 

            Jimmy Bihame 

            Mediatrice Nyirahajenimani

            Nicklas Christensen 

            Lasse Andersen


            21. Joud Alkhatib 

            Frederik Johansen 

            Tobias Sorensen 

            Cham Alkhatib 

            Magnus Larsen 

            Rasmus Thomsen 

            Jens Larsen 

            Braah Arrag 

            Jorgen Thomsen 

            Frederik Petersen

             

            31. Lasse Larsen 

            Tasnim Bardan 

            Mads Toft 

            Rene Thomsen 

            Karl Moeller

            Ghina Alhayek 

            Maria Skov

            Johannes Larsen 

            Mathias Olesen 

            Torben Bager


            41. Mette Nielsen 

            Andreas Pedersen 

            Aksel Karlsen

            Robert Juul

            Arne Jensen 

            Annemarie Jensen 

            Carsten Frandsen 

            Steen Aagaard 




            Brønderslev, lørdag den 14. december 2019.




            DBHU Grand Prix 2019/20 (6)


            DBHU GRAND PRIX 
            2019 2020 

            Points:
            (Efter 6 turneringer):

            Stillingen er opdateret efter TABK Grand Prix 2019:
            (14/12 2019)

            • 600: Bjarne Axelsen
            • 546: Anette Engel 
            • 467: Michael Toft Nielsen 
            • 354: Szymon Witulski
            • 306: Mohamad Alian 
            • 299: Grathien Niyonshuti 
            • 287: Mohammed Guha 
            • 285: Francis Niyongira
            • 254: Yousef Alhazwani 
            • 113: Jimmy Bihame 
            • 111: Omar Kohlane 
            •   83: Thony Pierre Restel 
            •   76: Allan Jespersen 
            •   70: Kim Kjær
            •   65: Rasmus Kjær
            •   61: Daniel Egsgaard
            •   58: Mads Lauritsen
            •   56: Alens Kurmenevs 
            •   56: Erik Simonsen
            •   55: Boniface Niyonzima
            •   55: Jacob Gade 
            •   55: Oliver Jensen





            Point-tabel:

            100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

            Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
            I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

            Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.









            INFO: Vendsyssel Masters 2020


            VENDSYSSEL MASTERS 2020
            Lørdag den 25. januar 2020 
            Søndergades Skole  
            Søndergade 40
            9700 Brønderslev



            Tilmelding
             

            Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
            Mail: bjarne@9700.dk 
            Messenger til Bjarne Axelsen 


            Tilmelding START: : 18. december 2019 klokken 12:00.

            Tilmelding SLUT: 18. januar 2020 klokken 12:00.

            Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

            Deltagergebyr: 200 kroner.






            Tidsskema:
            (provisorisk - med forbehold for ændringer)

            11:00 Seneste registrering

            11:10 turneringen starter
            Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

            14:30 Play off

            17:30 Præmieceremoni

            19:00 Bankét



            Deltagergebyr

            - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

            - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
            - Gratis for alle under 18 år.
            - Gratis for spillere uden elitelicens.




            Historie og statistik:
            • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Langbak
            • 2008: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
            • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
            • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Peter Madsen
            • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
            • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig 
            • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Fredrik L. Bodilsen
            • 2018: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Pedersen/Anette Engel
            • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel
            • 2020:




            Antal medaljer

            • 13-0-0: Bjarne Axelsen
            • 0-7-4: Anette Engel
            • 0-3-4: Anders Dodensig
            • 0-1-1: Mathias Jacobsen 
            • 0-1-1: Nico Pedersen
            • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen 
            • 0-0-1: Michael Toft Nielsen 
            • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
            • 0-0-1: Mathias Langbak
            • 0-0-1: Peter Madsen
            • 0-0-1: Fredrik L. Bodilsen






            DM-kvalifikationen 2020


            DM-kvalifikationen 2020


            Reglement:

            1. 
            Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

            2. 
            Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

            3.
            Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

            4.
            De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

            5. 
            Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

            6.
            Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



            Stillingen:

            200 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
            185 points: Anette Engel
             (kvalificeret)
            171 points: Michael Toft Nielsen 
            (kvalificeret)
            146 points: Mohammed Guha 
            (kvalificeret)
            135 points: Grathien Niyonshuti
             (kvalificeret)
            125 points: Szymon Witulski
             (kvalificeret)
            116 points: Yousef Alhazwani
             (kvalificeret)
            101 points: Mohamad Alian
             (kvalificeret)
              95 points: Francis Niyongira
             (kvalificeret)
              90 points: Boniface Niyonzima
             (kvalificeret)
            -------------------------------------------------
              86 points: Ahmad Souhad Muhammad
              83 points: Ahmed Nur Abdi Majiid
              81 points: Omar Kohlane
              80 points: Jimmy Bihame






            STATISTIK: NM 2004-2019


            Medaljestatistik
            Samtlige NM-kategorier:


            • 40 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
            • 17 - 16 - 5: Anette Engel
            • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
            • 5 - 7 - 12: Michael Toft Nielsen
            • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
            • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
            • 2 - 1 - 0: Szymon Witulski 
            • 1 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
            • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
            • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
            • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
            • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
            • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
            • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
            • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
            • 0 - 3 - 0: Peter Orum 
            • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen
            • 0 - 2 - 1: Grathien Niyonshuti 
            • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
            • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
            • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
            • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
            • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
            • 0 - 1 - 3: Lis Engel
            • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
            • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
            • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
            • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani 
            • 0 - 1 - 1: Francis Niyongira
            • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
            • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
            • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
            • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
            • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
            • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
            • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
            • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
            • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
            • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
            • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 
            • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
            • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
            • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
            • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
            • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
            • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
            • 0 - 0 - 1: Emil Oland
            • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
            • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
            • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
            • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


            Nordjysk Mesterskab ELITE:
            2004: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
            2005: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
            2006: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Mathias Langbak
            2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
            2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
            2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
            2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
            2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            2020:



            Medaljestatistik ELITE:

            • 16 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
            • 0 - 8 - 5: Anette Engel
            • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
            • 0 - 3 - 0: Peter Orum
            • 0 - 0 - 2: Michael Toft Nielsen 
            • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
            • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
            • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
            • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
            • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


            Nordjysk Mesterskab Ungdom:
            2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
            2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
            2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
            2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
            2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
            2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
            2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
            2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
            2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
            2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
            2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
            2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian
            2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 
            2020:



            Nordjysk Mesterskab Veteran:

            • 2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
            • 2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
            • 2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
            • 2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
            • 2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
            • 2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
            • 2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
            • 2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
            • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
            • 2020:


            Nordjysk Mesterskab Hold:


            2010


            GULD: Fremad Eagles Bordhockey
             
            (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

            Nr. 2: Team Algrensen
             
            (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

            Nr. 3: Team Lasse
             
            (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


            2011


            GULD: Pink Elephants 

            (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


            Nr. 2: Team Shell 
            (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


            Nr. 3: Shooting Stars 
            (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


            2012


            GULD: Pink Elephants
             
            (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


            Nr. 2: Team Shell 
            (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


            Nr. 3: Team Wild Wild West 
            (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


            2017

            GULD: BHK Saksen
            (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

            Nr. 2: Team Shell 
            (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

            Nr. 3: Bordcookies 
            (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


            Nordjysk Mesterskab Double

            2008
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
            Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
            Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Team IMBA)

            2009:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
            Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
            Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)

            2010:
            Guld: Bjarne Axelsen og Emil Algrensen (De 2 Baathorn)
            Nr. 2: Anette Engel og Lasse Kristensen (The Tigers)
            Nr. 3: Jess Jensen og Elise Algrensen (Team Kitty)

            2011:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

            Nr. 2: Mathias Langbak Christiansen og Victor L. Bodilsen (VM Stars)
            Nr. 3: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)

            2012:
            Guld: Bjarne Axelsen og Michael Toft Nielsen (Gamle Danmark)

            Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Mysterious Airwings)
            Nr. 3: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)

            2013:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

            Nr. 2: Anders Dodensig, Emil Algrensen (Fremad Eagles)
            Nr. 3: Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen (Broenderslev Eagles)

            2014:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Torpedo Ducks)

            Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Den Gule Fare)
            Nr. 3: Michael T. Nielsen og Thony P. Restel (Kaeltestarre 83)

            2015:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)

            Nr. 2: Mathias Jacobsen og Anette Engel (Eagles without fear)
            Nr. 3: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kaeltestarre 83)

            2017:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

            Nr. 2: Michael Toft Nielsen og Francis Niyongira (Det Bedste Hold)
            Nr. 3: Nour Dalal og Robert Emmanuel (Oh My God)

            2019:
            Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
            Nr. 2: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (Best Bros) 
            Nr. 3: Mohammed Guha og Francis Niyongira (Bambi)



            Medaljestatistik, NM i double:


            • 10 -0 - 0: Bjarne Axelsen

            • 6 - 4 - 0: Anette Engel

            • 2 - 1 - 3: Anders Dodensig

            • 1 - 1 - 5: Michael Toft Nielsen

            • 1 - 1 - 0: Emil Algrensen

            • 0 - 3 - 1: Mathias Jacobsen

            • 0 - 2 - 0: Nicolai Dahl Jeppesen

            • 0 - 2 - 0: Nico Lyksholm

            • 0 - 1 - 1: Lasse Kristensen

            • 0 - 1 - 1: Francis Niyongira

            • 0 - 1 - 0: Szymon Witulski 

            • 0 - 1 - 0: Grathien Niyonshuti 

            • 0 - 1 - 0: Victor L. Bodilsen

            • 0 - 1 - 0: Mathias Langbak Christiansen

            • 0 - 0 - 2: Thony Pierre Restel

            • 0 - 0 - 1: Mohammed Guha 

            • 0 - 0 - 1: Nour Dalal

            • 0 - 0 - 1: Robert Emmanuel

            • 0 - 0 - 1: Alexander Juhl Nielsen

            • 0 - 0 - 1: Jess Jensen

            • 0 - 0 - 1: Elise Algrensen

            • 0 - 0 - 1: Frederik Kristensen


            Nordjysk Mesterskab Kvinde:
            2008: Anette Engel, Mie Dodensig, Ida Dodensig
            2009: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
            2010: Anette Engel, Elise Algrensen, Inger Algrensen
            2011: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
            2012: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
            2013: Anette Engel, Lis Engel, Rose A. Pedersen
            2014: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel





            FACTS: NM 2019 DOUBLE


            NM 2019 DOUBLE 
            Lørdag d. 7. december 2019 


            Slutstillingen (top 8):
            1. WWBAD (Bjarne Axelsen, Anette Engel) 
            2. Best Bros (Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti) 
            3. Bambi (Mohammed Guha, Francis Niyongira) 
            4. Shu Dig (Mohamad Alian, Yousef Alhazwani) 
            5. The Black Guys (Boniface Niyonzima, Abdi Rahman)
            6. Bad Guy (Hamza Alloufi, Omar Kohlane)
            7. Ew Dig (Ahmad Souhad, Ahmed-nur Mohammed) 
            8. Evolution BHK (Michael Pedersen, Lasse Olsen)



            Kvartfinaler
            WWBAD - Evolution BHK = 6-0
            Bambi - The Black Guys = 8-0
            Best Bros - Ew Dig = 7-0
            Shu Dig - Bad Guy = 8-0


            Semifinaler
            WWBAD - Bambi = 6-0
            Best Bros - Shu Dig = 6-2


            Kampen om tredjepladsen 
            Shu Dig - Bambi = 3-4


            Finalen
            WWBAD - Best Bros = 8-0







            DBHU Ranglisten (1/12 2019)


            DBHU Ranglisten
            Søndag den 1. december 2019
            Top 25

            1

            Bjarne Axelsen

            200,00

            2

            Anette Engel

            180,00

            3

            Michael T. Nielsen

            177,00

            4

            Szymon Witulski

            168,50

            5

            Mohammed Guha

            162,75

            6

            Mohamad Alian

            161,75

            7

            Grathien Niyonsuti

            161,50

            8

            Francis Niyongira

            160,75

            9

            Yousef Alhazwani

            154,75

            10

            Jimmy Bihame

            147,10

            11

            Omar Kohlane

            144,19

            12

            Ahmad Souhad

            139,03

            13

            Johnny Due Pedersen

            137,08

            14

            Thony Pierre Restel

            117,33

            15

            Boniface Niyonzima

            115,00

            16

            Hamza Soleibi

            113,33

            17

            Alens Kurmenevs

            104,67

            18

            Karl Emil Møller

            100,67

            19

            Robert E. Ndayishimiye

            98,67

            ---

            Khaled Soleibi

            98,67

            21

            Jacob Gade

            96,00

            22

            Ahmad Nur Muhammed

            94,67

            23

            Rasmus Gade

            94,00

            24

            Hamza Alloufi

            93,33

            ---

            Silas Peter Larsen

            93,33



























            DM-Kvalifikationen 2020


            DM-kvalifikationen 2020


            Reglement:

            1.
            Kun spillere med dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse kan deltage i de danske mesterskaber.

            2. 
            Spillerne skal være i besiddelse af et gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union.

            3.
            Spillere, der ikke er i besiddelse af gyldigt og betalt medlemskab af Dansk Bordhockey Union på datoen for Dansk Mesterskab Elite, betaler på selve dagen kontant kr. 300,00 for deltagelse i turneringen.

            4.
            De 12 bedste i mindst én af de under punkt 5 nævnte turneringer, og som desuden kan efterleve de i punkt 1, 2 og 3 nævnte kriterier, er direkte kvalificerede til Dansk Mesterskab 2020 Elite.

            5. 
            Turneringerne i DM-kvalifikationen 2020 er Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020.

            6.
            Foruden de i punkt 4 direkte kvalificerede spillere er de sammenlagt 4 bedste i turneringerne Danish Masters 2019 og Vendsyssel Masters 2020, der ikke er kvalificeret gennem de i punkt 4 nævnte kriterier, også berettigede til at deltage i Dansk Mesterskab 2020.



            Stillingen:

            200 points: Bjarne Axelsen (kvalificeret)
            185 points: Anette Engel
             (kvalificeret)
            171 points: Michael Toft Nielsen 
            (kvalificeret)
            146 points: Mohammed Guha 
            (kvalificeret)
            135 points: Grathien Niyonshuti
             (kvalificeret)
            125 points: Szymon Witulski
             (kvalificeret)
            116 points: Yousef Alhazwani
             (kvalificeret)
            101 points: Mohamad Alian
             (kvalificeret)
              95 points: Francis Niyongira
             (kvalificeret)
              90 points: Boniface Niyonzima
             (kvalificeret)
            -------------------------------------------------
              86 points: Ahmad Souhad Muhammad
              83 points: Ahmed Nur Abdi Majiid
              81 points: Omar Kohlane
              80 points: Jimmy Bihame









            DBHU Ranglisten (18/11 2019)


            DBHU Ranglisten
            18. november 2019
            (top 25)


            1

            Bjarne Axelsen

            200,00

            2

            Anette Engel

            180,00

            3

            Michael T. Nielsen

            177,00

            4

            Szymon Witulski

            171,75

            5

            Mohammed Guha 

            165,00

            6

            Mohamad Alian 

            164,25

            7

            Francis Niyongira 

            163,25

            8

            Grathien Niyonshuti 

            163,00

            9

            Yousef Alhazwani 

            154,75

            10

            Jimmy Bihame 

            147,10

            11

            Omar Kohlane

            144,19

            12

            Ahmad Souhad Muhamm. 

            139,03

            13

            Johnny Due Pedersen 

            137,08

            14

            Thony Pierre Restel 

            117,33

            15

            Boniface Niyonzima 

            115,00

            16

            Hamza Soleibi 

            113,33

            17

            Alens Kurmenevs 

            104,67

            18

            Karl Emil Møller 

            100,67

            19

            Robert Ndayishimiye 

            98,67

            ---

            Khaled Soleibi 

            98,67

            21

            Jacob Gade 

            96,00

            22

            Ahmad Nur Abdi Majiid 

            94,67

            23

            Rasmus Gade 

            94,00

            24

            Silas Peter Larsen 

            93,33

            ---

            Hamza Alloufi 

            93,33





































            DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)


            DBHU GRAND PRIX 
            2019 2020 

            Points:
            (Efter 5 turneringer):

            Stillingen er opdateret efter Danish Masters 2019
            (16/11 2019)

            • 500: Bjarne Axelsen
            • 455: Anette Engel 
            • 384: Michael Toft Nielsen 
            • 289: Szymon Witulski
            • 248: Mohamad Alian 
            • 243: Grathien Niyonshuti 
            • 224: Francis Niyongira  
            • 208: Mohammed Guha 
            • 184: Yousef Alhazwani 
            • 113: Jimmy Bihame 
            • 111: Omar Kohlane 
            • 083: Thony Pierre Restel 
            • 076: Allan Jespersen 
            • 070: Kim Kjær
            • 065: Rasmus Kjær
            • 061: Daniel Egsgaard
            • 058: Mads Lauritsen
            • 056: Alens Kurmenevs 
            • 056: Erik Simonsen 
            • 055: Jacob Gade 
            • 055: Oliver Jensen





            Point-tabel:

            100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

            Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.
            I tilfælde af delt tredjeplads uddeles 83 points til begge spillere.

            Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.













            EM-kvalifikation 2020 (3)


            EM 2020 
            Kranj, Slovenien 


            Dansk kvalifikation:
            • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
            • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
            • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
            • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
            • DM 2020 Elite (21/3 2020)

            De 4 bedste turneringer tæller.
            De 10 bedste spillere sammenlagt er kvalificeret til EM 2020.


            Points: 
            100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

            De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



            Stillingen:

            • 300: Bjarne Axelsen 
            • 267: Anette Engel 
            • 213: Michael Toft Nielsen
            • 128: Szymon Witulski 
            • 114: Francis Niyongira 
            • 106: Mohammed Guha 
            • 104: Grathien Niyonshuti 
            •   99: Mohamad Alian 
            •   79: Yousef Alhazwani 
            •   70: Allan Jespersen
            • ---------------------------------------------
            • 68: Boniface Niyonzima 
            • 62: Kim Kjær 
            • 55: Rasmus Kjær 
            • 49: Daniel Egsgaard
            • 44: Mads Lauritsen 
            • 40: Erik Simonsen
            • 40: Omar Kohlane 
            • 37: Jimmy Bihame 
            • 37: Oliver Jensen 
            • 35: Klaes Simonsen  
            • 34: Alex Simonsen 







            Brønderslev, 
            Lørdag den 25/5 2019. 




            DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)


            DBHU GRAND SLAM 
            FANTASTIC FIVE 2019


            Slutstillingen (5 afdelinger af 5):

            • 1000: Bjarne Axelsen (200+200+200+200+200)
            • 896: Anette Engel (180+176+180+180+180)
            • 874: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166+176)
            • 677: Szymon Witulski (169+169+176+163)
            • 652: Mohammed Guha (160+163+160+169)
            • 652: Grathien Niyonshuti (163+160+163+166)
            • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
            • 352: Thony Pierre Restel (176+0+0+0+176)
            • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
            • 176: Francis Niyongira (176)
            • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
            • 169: Kim Kjær (0+0+169)
            • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
            • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
            • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)
            • 160: Yousef Alhazwani (0+0+0+0+160)




            Points

            200-180-176-176-169-166-163-160.
            I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



            Deltagergebyr 

            Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
            Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
            Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


            Turneringer 

            26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
            02/03 2019: DM 2019 Elite 
            29/06 2019: Herning Masters 2019 
            24/08 2019: Denmark Open 2019 
            16/11 2019: Danish Masters 2019 

            Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.







            FACTS: Danish Masters 2019


            Danish Masters 2019 
            Lørdag den 16. november 2019 
            Søndergades Skole 
            Søndergade 40
            DK-9700 Brønderslev 




            Kvartfinalerne:

            Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 2-0
            Anette Engel - Yousef Alhazwani = 2-0
            Michael Toft Nielsen - Grathien Niyonshuti = 2-0
            Szymon Witulski - Thony Pierre Restel = 0-2


            Semifinalerne:

            Bjarne Axelsen - Thony Pierre Restel = 3-0
            Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-0


            Finalen:

            Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-0


            B-slutspillet:

            B-semifinalerne:
            Szymon Witulski - Mohammed Guha = 1-2
            Yousef Alhazwani - Grathien Niyonshuti = 0-2

            B-finalen:
            Mohammed Guha - Grathien Niyonshuti = 2-0


            C-finalen:

            Alens Kurmenevs - Mohamad Alian = 2-1


            Slutstillingen:

            Bjarne Axelsen (guld)
            Anette Engel (sølv)
            Michael Toft Nielsen (bronze) 
            Thony Restel (bronze) 
            Mohammed Juha (vinder, B-slutspillet)
            Grathien Niyonsuti 
            Szymon Witulski 
            Yousef Alhazwani 
            -------------------------
            Alens Kurmenevs (vinder, C-slutspillet)
            Mohamad Alian 
            Francis Niyongira 
            Boniface Niyonzima 
            Ahmad Muhammad 
            Abdi Majiid
            -------------------------
            Omar Kolane 
            Jimmy Bihame 
            Mediatrice Nyirahajenimani
            Hamza Alloufi 
            Lasse Andersen 
            Jakline Kasem
            Nicklas Christensen 
            Tobias Sorensen
            -------------------------
            Rasmus Thomsen 
            Frederik Johansen
            Magnus Larsen 
            Frederik Petersen 
            Cham Alkhatib 
            Jens Larsen 
            Jorgen Thomsen 
            Tobias Olesen 
            Tasnim Bardan 
            Martin Thomsen 
            Lasse Larsen 
            Ghina Alhayek
            Mads Toft
            Maria Skov
            Braah Arrag 
            Johannes Larsen 
            Rene Thomsen 
            Andreas Pedersen 
            Mette Nielsen

            Tilmelding 

            Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
            Mail: bjarne@9700.dk 
            Messenger til Bjarne Axelsen 

            Det er ikke længere muligt at tilmelde sig. 

            SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

            Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

            Deltagergebyr: 200 kroner.






            Tidsskema:
            (provisorisk - med forbehold for ændringer)

            11:00 Seneste registrering

            11:10 turneringen starter
            Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

            14:30 Play off

            17:30 Præmieceremoni

            19:00 Bankét



            Deltagergebyr

            - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

            - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
            - Gratis for alle under 18 år.
            - Gratis for spillere uden elitelicens.




            Provisorisk tidsskema
            (Med forbehold for ændringer)

            11:00 Seneste registrering
            11:15 Turneringen starter
            15:00 Play off
            18:00 Ceremoni
            19:00 Banket





            Historie:


            ELITE:

            • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
            • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
            • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
            • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
            • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
            • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
            • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
            • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
            • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
            • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
            • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
            • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Thony Pierre Restel 



            MEDALJERANGLISTEN

            • 16-0-0: Bjarne Axelsen
            • 0-6-2: Anders Dodensig
            • 0-4-7: Anette Engel
            • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
            • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
            • 0-1-0: Peter Ørum
            • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
            • 0-1-0: Lasse Penning
            • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
            • 0-0-1: Thony Pierre Restel 
            • 0-0-1: Szymon Witulski
            • 0-0-1: Mathias Jacobsen
            • 0-0-1: Peter Madsen
            • 0-0-1: Kenneth Nielsen




            DBHU Ranglisten (1/11 2019)


            DBHU Ranglisten
            1. november 2019
            (top 25)


            1

            Bjarne Axelsen

            200,00

            2

            Anette Engel

            180,00

            3

            Michael T. Nielsen

            177,00

            4

            Szymon Witulski

            171,75

            5

            Mohamad Alian

            164,25

            6

            Mohammed Guha

            162,75

            7

            Grathien Niyonsuti

            161,50

            8

            Francis Niyongira

            160,50

            9

            Jimmy Bihame

            147,10

            10

            Yousef Alhazwani

            146,77

            11

            Omar Kohlane

            144,19

            12

            Johnny Due Pedersen

            137,08

            13

            Ahmad Souad

            119,17

            14

            Hamza Soleibi

            113,33

            15

            Karl Emil Møller

            100,67

            16

            Robert E. Ndayishimiye

            98,67

            ---

            Khaled Soleibi

            98,67

            18

            Jacob Gade

            96,00

            19

            Rasmus Gade

            94,00

            20

            Hamza Alloufi

            93,33

            ---

            Silas Peter Larsen

            93,33

            ---

            Niels Lund Jakobsen

            93,33

            23

            Andre Augustesen

            90,67

            ---

            Marcus Lindby

            90,67

            ---

            Mikkel Larsen

            90,67






































            DM-kvalifikationen 2020


            DM 2020
            Kvalifikationen


            De 12 bedste spillere i Danish Masters 2019 og de 12 bedste spillere i Vendsyssel Masters 2020 er kvalificerede + de 4 bedste sammenlagt af de spillere der ikke sluttede i top 12 i en af disse turneringer.


            Points:

            200, 185, 171, 158 (171), 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81 og 80.


            Turneringer:

            • Danish Masters 2019
            • Vendsyssel Masters 2020


            Informationer:

            For yderligere informationer kan DBHU kontaktes via mail til bjarne@9700.dk eller besked i Messenger til Bjarne Axelsen.


            DBHU KALENDEREN


            Kontakt til DBHU

            Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
            Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

            DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
            Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


            Yderligere informationer:

            Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



            Serier:


            • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
            • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
            • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
            • (EM) = Kvalifikation til EM 2020
            • (SL) = DBHU Silver League


            Planlagte turneringer
            - sorteret efter kategorier:

            • KV: Vendsyssel Masters 2020
            • F5: Vendsyssel Masters 2020
            • F5: DM 2020 Elite (Odense)
            • F5: Sommer Cup 2020
            • F5: Denmark Open 2020
            • F5: Danish Masters 2020
            • EM: Vendsyssel Masters 2020
            • EM: DM 2020 Elite (Odense)
            • KA: DM 2020 V35
            • KA: DM 2020 U18
            • KA: DM 2020 U25




            Planlagte turneringer
            - sorteret efter dato:



              OBS:
              Der tages forbehold for ændringer.
              Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.



              2020:
              • 02/03 2020: DM 2020 U25 (KA) (Brønderslev) 
              • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
              • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
              • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
              • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


              Tilmelding:
              Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

              Eksempel:
              Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
              Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



              Datoer er med forbehold.
              Visse turneringer spilles over flere dage.



              Yderligere informationer:

              Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



              DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


              DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
              • (1) Vendsyssel Masters 2019
              • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
              • (3) Herning Masters 2019
              • (4) Denmark Open 2019 
              • (5) Danish Masters 2019
              1. Bjarne Axelsen 
              2. Anette Engel 
              3. Michael Toft Nielsen 
              4. Szymon Witulski 
              5. Mohammed Guha 
              6. Grathien Niyonshuti 
              7. Mohamad Alian 
              8. Thony Pierre Restel 


              DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


              DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
              • (1) Vendsyssel Masters 2020
              • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
              • (3) Sommer Cup 2020
              • (4) Denmark Open 2020 
              • (5) Danish Masters 2020 


              Dansk Mesterskab 2019

              Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
              Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 


              Dansk Mesterskab 2020

              Denne turnering arrangeres lørdag den 21. marts 2020 på First Hotel Grand i Odense.
              Man skal være kvalificeret for at kunne deltage i denne turnering.






              FACTS: Danish Masters 2019


              Danish Masters 2019 
              Lørdag den 16. november 2019 
              Søndergades Skole 
              Søndergade 40
              DK-9700 Brønderslev 




              Slutstillingen:

              Bjarne Axelsen (guld)
              Anette Engel (sølv)
              Michael Toft Nielsen (bronze) 
              Thony Restel (bronze) 
              Mohammed Juha (vinder, B-slutspillet)
              Grathien Niyonsuti 
              Szymon Witulski 
              Yousef Alhazwani 
              Alens Kurmenevs (vinder, C-slutspillet)
              Mohamad Alian 
              Francis Niyongira 
              Boniface Niyonzima 
              Ahmad Muhammad 
              Abdi Majiid
              Omar Kolane 
              Jimmy Bihame 
              Mediatrice Nyirahajenimani
              Hamza Alloufi 
              Lasse Andersen 
              Jakline Kasem
              Nicklas Christensen 
              Tobias Sorensen
              Rasmus Thomsen 
              Frederik Johansen
              Magnus Larsen 
              Frederik Petersen 
              Cham Alkhatib 
              Jens Larsen 
              Jorgen Thomsen 
              Tobias Olesen 
              Tasnim Bardan 
              Martin Thomsen 
              Lasse Larsen 
              Ghina Alhayek
              Mads Toft
              Maria Skov
              Braah Arrag 
              Johannes Larsen 
              Rene Thomsen 
              Andreas Pedersen 
              Mette Nielsen

              Tilmelding 

              Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
              Mail: bjarne@9700.dk 
              Messenger til Bjarne Axelsen 

              Det er ikke længere muligt at tilmelde sig. 

              SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

              Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

              Deltagergebyr: 200 kroner.






              Tidsskema:
              (provisorisk - med forbehold for ændringer)

              11:00 Seneste registrering

              11:10 turneringen starter
              Indledende puljer efterfulgt af finaledivisioner

              14:30 Play off

              17:30 Præmieceremoni

              19:00 Bankét



              Deltagergebyr

              - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

              - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
              - Gratis for alle under 18 år.
              - Gratis for spillere uden elitelicens.





              Historie:


              ELITE:

              • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
              • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
              • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
              • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
              • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
              • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
              • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
              • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
              • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
              • 2019:


              MEDALJERANGLISTEN

              • 15-0-0: Bjarne Axelsen
              • 0-6-2: Anders Dodensig
              • 0-3-7: Anette Engel
              • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
              • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
              • 0-1-0: Peter Ørum
              • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
              • 0-1-0: Lasse Penning
              • 0-0-3: Michael Toft Nielsen
              • 0-0-1: Szymon Witulski
              • 0-0-1: Mathias Jacobsen
              • 0-0-1: Peter Madsen
              • 0-0-1: Kenneth Nielsen





              STATISTIK: DM 2004-2019


              DM ELITE:

              2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
              2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
              2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
              2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
              2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
              2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
              2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
              2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
              2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
              2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
              2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
              2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
              2019: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Anette Engel 


              Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
              16-0-0: Bjarne Axelsen
              0-7-5: Anette Engel
              0-5-3: Anders Dodensig
              0-1-2: Peter Ørum
              0-1-1: Lasse Penning
              0-1-1: Michael Toft Nielsen 
              0-1-0: Mathias Langbak 
              0-0-2: Mathias Jacobsen 

              0-0-2: Nico Pedersen 






              DM JUNIOR:

              2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
              2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
              2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
              2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
              2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
              2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
              2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
              2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
              2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
              2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
              2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
              2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

              2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
              2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
              2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal
              2019: Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian - Jimmy Bihame 

              Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

              • 7-3-3: Anders Dodensig
              • 2-3-1: Mathias Jacobsen
              • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
              • 2-0-0: Lasse Penning
              • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
              • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
              • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
              • 0-1-1: Emil Algrensen
              • 0-0-1: Mohamad Alian 
              • 0-1-0: Alexander Dunnigan
              • 0-1-0: Christian Nielsen
              • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
              • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
              • 0-0-1: Jimmy Bihame 
              • 0-0-1: Nour Dalal
              • 0-0-1: Lasse Kristensen
              • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt




              DM VETERAN:

              2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
              2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
              2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
              2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
              2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
              2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
              2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
              2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
              2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
              2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
              2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
              2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
              2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen
              2019: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen


              Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
              9-0-0: Bjarne Axelsen
              3-6-4: Michael Toft Nielsen
              2-1-0: Kenneth Nielsen
              0-3-0: Anette Engel
              0-2-1: Thony Restel
              0-1-0: Jørgen Jensen
              0-1-0: Steen Sundbro
              0-0-5: Mads Løth Bodilsen
              0-0-1: Vagn Kristoffersen
              0-0-1: Ole Larsen
              0-0-1: Michael Pedersen
              0-0-1: Jess Jensen






              DM HOLD:

              Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
              2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
              2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
              2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
              2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
              2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
              2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
              2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
              2011: Pink Elephants - Team Shell
              2012: Pink Elephants - Team Shell
              2013: Fremad Eagles - Team Shell
              2014: Fremad Eagles - Team Roosters
              2015: Fremad Eagles - Team Shell
              2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
              2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
              2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell 
              2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Inter

               

              Guldholdene:
              2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
              2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
              2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
              2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
              2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
              2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
              2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
              2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
              2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
              2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
              2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
              2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
              2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
              2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen. 


              Antal guldmedaljer:
              16: Bjarne Axelsen
              14: Anette Engel
              13: Michael Toft Nielsen
              07: Anders Dodensig
              05: Mathias Jacobsen 
              04: Mathias Langbak Christiansen
              04: Nico Pedersen 
              03: Peter Ørum 
              02: Jan Berggren Jensen 
              01: Alexander Dunnigan
              01: Vagn Kristoffersen
              01: Tim Tigges
              01: Lasse Penning 
              01: Nicolai Dahl Jeppesen
              01: Brian Robert Møller






              DM DOUBLE:

              Danske Mestre:
              2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
              2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
              2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
              2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
              2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
              2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
              2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
              2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
              2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
              2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
              2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

              2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)  




              Sølvvindere:
              2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
              2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
              2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
              2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
              2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
              2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
              2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
              2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
              2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
              2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
              2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)

              2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS) 


              Bronzevindere:
              2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
              2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
              2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
              2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
              2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
              2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
              2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
              2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
              2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
              2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
              2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)

              2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)



              Medaljefordeling 
              (guld-sølv-bronze)

              • 12-0-0: Bjarne Axelsen 
              • 9-3-0: Anette Engel
              • 3-4-0: Anders Dodensig
              • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
              • 0-3-1: Mathias Jacobsen
              • 0-2-1: Nour Dalal
              • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
              • 0-1-1: Mohammed Dallal
              • 0-1-1: Mohammed Guha 
              • 0-1-1: Grathien Niyonshuti 
              • 0-1-0: Szymon Witulski 
              • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
              • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
              • 0-1-0: William Løth Bodilsen
              • 0-1-0: Elise Algrensen
              • 0-1-0: Berthram Jellesen
              • 0-0-2: Emil Algrensen
              • 0-0-1: Francis Niyongira
              • 0-0-1: Mohamad Alian 
              • 0-0-1: Robert Emmanuel
              • 0-0-1: Yousef Alhazwani
              • 0-0-1: Thony Pierre Restel
              • 0-0-1: Kristian Dall
              • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
              • 0-0-1: Nico Lyksholm
              • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
              • 0-0-1: Jess Jensen
              • 0-0-1: Lasse Kristensen
              • 0-0-1: Frederik Kristensen
              • 0-0-1: Kim Pedersen
              • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
              • 0-0-1: Andreas Jensen



              DM KVINDE:

              2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
              2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
              2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
              2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
              2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
              2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
              2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
              2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
              2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
              2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
              2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
              2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
              2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal
              2019:



              Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
              13-0-0: Anette Engel
              0-4-2: Rose Augustin
              0-2-3: Lis Engel
              0-2-1: Ida Dodensig
              0-1-2: Mie Dodensig
              0-1-0: Jakline Kasem
              0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
              0-1-0: Fatima Kayed
              0-1-0: Elise Algrensen
              0-0-2: Sara Dalal
              0-0-1: Celina Bjerring Bang 
              0-0-1: Cecilie Lyksholm
              0-0-1: Amalie Nielsen




              DM DIVISION 1:
              (DM B-DIVISIONEN)

              • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
              • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
              • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
              • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
              • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
              • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
              • 2019: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohamad Alian 


              Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

              • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
              • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
              • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
              • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
              • 1-0-0: Mathias Jacobsen
              • 0-1-0: Szymon Witulski 
              • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
              • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
              • 0-0-2: Nour Dalal
              • 0-0-1: Mohamad Alian 
              • 0-0-1: Rasmus Sund Gade



              DM DIVISION 2

              2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


              Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
              1-0-0: Mohamad Dalal
              0-1-0: Yousef Alhazwani
              0-0-1: Francis Niyongira






              FACTS: DM 2019 DIVISION 1


              DM 2019 DIVISION 1
              Lørdag den 19. oktober 2019
              Klokken 12:00-17:00
              Søndergades Skole
              Søndergade 40
              DK-9700 Brønderslev



              Resultat:
              Guld: Grathien Niyonshuti (TABK).
              Sølv: Szymon Witulski (TABK)
              Bronze: Mohamad Alian (TABK)



              Play off:


              Semifinaler:
              Grathien Niyonshuti - Ahmad Souad =
              6-3, 6-2

              Szymon Witulski - Mohamad Alian =
              6-3, 6-1


              Kampen om tredjepladsen:
              Mohamad Alian - Ahmad Souad =
              5-6, 6-0, 5-0


              Finalen:
              Grathien Niyonshuti - Szymon Witulski =
              0-6, 6-3, 6-2




              Tilmelding:

              Senest torsdag d. 17/10 2019 kl. 18:00.
              Tilmelding på bjarne@9700.dk eller til Bjarne Axelsen via Messenger. 

              Elitespillere kan ikke deltage i den pågældende turnering. 
              Det er gratis at deltage. 




              Statistik:

              DM DIVISION 1:
              (DM B-DIVISIONEN)

              • 2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
              • 2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
              • 2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
              • 2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
              • 2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
              • 2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal
              • 2019: Grathien Niyonshuti - Szymon Witulski - Mohamad Alian 



              Medaljefordeling 

              (guld-sølv-bronze):

              • 2-1-3: Mads Løth Bodilsen
              • 2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
              • 1-1-0: Victor Løth Bodilsen
              • 1-0-0: Grathien Niyonshuti 
              • 1-0-0: Mathias Jacobsen
              • 0-1-0: Szymon Witulski 
              • 0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
              • 0-1-0: Anders Peter Graven Holt
              • 0-0-2: Nour Dalal
              • 0-0-1: Mohamad Alian 
              • 0-0-1: Rasmus Sund Gade





              DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)


              DBHU GRAND SLAM 
              FANTASTIC FIVE 2019


              Stilling (4 afdelinger af 5):

              • 800: Bjarne Axelsen (200+200+200+200)
              • 716: Anette Engel (180+176+180+180)
              • 698: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166)
              • 514: Szymon Witulski (169+169+176)
              • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
              • 486: Grathien Niyonshuti (163+160+163)
              • 483: Mohammed Guha (160+163+160)
              • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
              • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
              • 176: Francis Niyongira (176)
              • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
              • 169: Kim Kjær (0+0+169)
              • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
              • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
              • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




              Points

              200-180-176-176-169-166-163-160.
              I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



              Deltagergebyr 

              Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
              Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
              Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


              Turneringer 

              26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
              02/03 2019: DM 2019 Elite 
              29/06 2019: Herning Masters 2019 
              24/08 2019: Denmark Open 2019 
              16/11 2019: Danish Masters 2019 

              Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.








              FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)


              DM 2019 Double
              Lørdag den 12. oktober 2019
              Klokken 12:00-17:00
              Søndergades Skole
              Søndergade 40
              DK-9700 Brønderslev



              Resultater:
              1. WWBAD (Bjarne Axelsen, Anette Engel) 
              2. Best Bros (Szymon Witulski, Grathien Niyonshuti) 
              3. TABK (Mohammed Guha, Mohamad Alian)
              4. Legends of Bordhockey (Yousef Alhazwani og Francis Niyongira) 
              5. Evolution BHK (Frank Hansen, Erik Jespersen) 
              6. Sulsted BHK (Jørgen Thomsen, Brian Michaelsen) 
              7. Vrå VS (Arne Jensen og Aksel Karlsen) 
              8. Lokomotiv Hjørring (Maria Bjerg, Karen Schmidt) 




              Finalen:

              WWBAD - BEST BROS = 5-0
              • Bjarne Axelsen - Grathien Niyonshuti = 13-1
              • Anette Engel - Szymon Witulski = 6-0
              • Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 13-2
              • Anette Engel - Grathien Niyonshuti = 10-0
              • Bjarne Axelsen - Szymon Witulski = 8-0


              Bronzekampen:

              TABK - Legends of Bordhockey = 5-1
              • Mohamad Alian - Francis Niyongira = 0-2
              • Mohammed Guha - Yousef Alhazwani = 3-0
              • Mohamad Alian - Yousef Alhazwani = 1-0
              • Mohammed Guha - Francis Niyongira = 4-0
              • Mohammed Guha - Yousef Alhazwani = 4-2
              • Mohamad Alian - Francis Niyongira = 3-1


              Semifinaler: 

              WWBAD - Legends of Bordhockey = 6-0

              • Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 4-2
              • Anette Engel - Yousef Alhazwani = 6-1 
              • Bjarne Axelsen - Yousef Alhazwani = 5-2
              • Anette Engel - Francis Niyongira = 6-0
              • Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 7-2
              • Anette Engel - Yousef Alhazwani = 5-1


              BEST BROS - TABK = 5-1

              • Szymon Witulski - Mohammed Guha = 5-2
              • Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 6-0
              • Szymon Witulski - Mohamad Alian = 4-4
              • Grathien Niyonshuti - Mohammed Guha = 3-2
              • Szymon Witulski - Mohammed Guha = 5-2
              • Grathien Niyonshuti - Mohamad Alian = 1-0



              Tilmelding:

              Kontakt Bjarne Axelsen via bjarne@9700.dk eller besked i Messenger.
              Oplys navne på spillere og doublens navn.

              Det er gratis at deltage for følgende spillere:
              - spillere med et DBHU Sæsonkontingent.
              - spillere, der ikke har elitelicens.
              - alle spillere under 18 år.

              Seneste tilmelding er 11/10 2019 kl. 12:00.




              Spørgsmål:

              Kontakt Bjarne Axelsen via bjarne@9700.dk eller besked i Messenger.



              Tilmeldte:
              • LOB - Legends of Bordhockey
                (Yousef Alhazwani og Francis Niyongira)
              • BEST BROS
                (Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti) 
              • TABK
                (Mohamad Alian, Mohammed Guha)
              • WWBAD
                (Bjarne Axelsen, Anette Engel)
              • Sulsted BHK
                (Jørgen Thomsen, Brian Michaelsen)
              • Evolution BHK
                (Frank Hansen, Erik Jespersen)
              • Vrå VS
                (Aksel Karlsen, Arne Jensen)
              • Lokomotiv Hjørring 
                (Maria Bjerg og Karen Schmidt)










              STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019


              Statistik


              ELITE:
              (guld, sølv, bronze):

              • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
              • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
              • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
              • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
              • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen 


              Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

              • 13-0-0: Bjarne Axelsen
              • 0-10-2: Anette Engel
              • 0-2-5: Anders Dodensig
              • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 0-0-5: Michael Toft Nielsen
              • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
              • 0-0-1: Nico Pedersen 



              Ungdom:
              (guld, sølv, bronze):

              • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
              • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
              • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
              • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
              • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
              • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
              • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
              • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
              • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
              • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
              • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
              • 2018: ikke afholdt 
              • 2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 


               

              Antal vundne medaljer 
              (guld-sølv-bronze):

              • 5-4-0: Anders Dodensig
              • 2-1-0: Mathias Jacobsen
              • 1-1-2: Nico L. Pedersen 
              • 1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 1-0-0: Szymon Witulski 
              • 1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
              • 1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
              • 0-1-1: Emil Algrensen
              • 0-2-0: Robert Emmanuel
              • 0-1-0: Yousef Alhazwani 
              • 0-1-0: Lasse Kristensen
              • 0-0-1: Grathien Niyonshuti 
              • 0-0-1: Francis Niyongira
              • 0-0-1: Rasmus Sund Gade
              • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
              • 0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
              • 0-0-1: Mohammed Juha








              INFO: Danish Masters 2019


              Danish Masters 2019 
              Lørdag den 16. november 2019 
              Søndergades Skole 
              Søndergade 40
              DK-9700 Brønderslev 



              Tilmelding 

              Tilmelding kan ske via mail eller Messenger. 
              Mail: bjarne@9700.dk 
              Messenger til Bjarne Axelsen 

              Start: 9. oktober 2019 kl. 12:00.

              SLUT: 9. november 2019 kl. 12:00.

              Det er ikke muligt at tilmelde sig efter deadline. 

              Deltagergebyr: 200 kroner.






              Deltagergebyr 

              - 200 kroner for elitespillere uden DBHU Sæsonkontingent. 

              - Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.
              - Gratis for alle under 18 år.
              - Gratis for spillere uden elitelicens.




              Provisorisk tidsskema
              (Med forbehold for ændringer)

              11:00 Seneste registrering
              11:15 Turneringen starter
              15:00 Play off
              18:00 Ceremoni
              19:00 Banket





              Historie:


              ELITE:

              • 2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
              • 2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
              • 2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
              • 2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
              • 2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
              • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Mathias Jacobsen
              • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
              • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Michael Toft Nielsen
              • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Szymon Witulski
              • 2019:


              MEDALJERANGLISTEN

              • 15-0-0: Bjarne Axelsen
              • 0-6-2: Anders Dodensig
              • 0-3-7: Anette Engel
              • 0-2-0: Nico Lyksholm Pedersen 
              • 0-1-2: Mathias Langbak Christiansen
              • 0-1-0: Peter Ørum
              • 0-1-0: Jan Berggren Jensen
              • 0-1-0: Lasse Penning
              • 0-0-3: Michael Toft Nielsen
              • 0-0-1: Szymon Witulski
              • 0-0-1: Mathias Jacobsen
              • 0-0-1: Peter Madsen
              • 0-0-1: Kenneth Nielsen





              DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)


              DBHU GRAND PRIX 
              2019 2020 

              Points:
              (Efter 4 turneringer):
              400: Bjarne Axelsen
              364: Anette Engel 
              301: Michael Toft Nielsen 
              228: Szymon Witulski 
              224: Francis Niyongira 
              193: Mohamad Alian 
              178: Grathien Niyonshuti 
              134: Mohammed Guha 
              126: Yousef Alhazwani 
              113: Jimmy Bihame 
              111: Omar Kohlane 
              076: Allan Jespersen 
              070: Kim Kjær
              065: Rasmus Kjær
              061: Daniel Egsgaard
              058: Mads Lauritsen
              056: Erik Simonsen 
              055: Jacob Gade 
              055: Oliver Jensen





              Point-tabel:
              100, 91, 83, 76, 70, 65, 61, 58, 56, 55.

              Der uddeles points i samtlige DBHU Grand Prixer.

              Den endelige slutstilling opgøres efter sidste DBHU Grand Prix før Sommer Cup 2020.




              Brønderslev, 
              Søndag d. 6. oktober 2019. 



              STATISTIK: NM 2004-2019


              Medaljestatistik
              Samtlige NM-kategorier:


              • 39 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
              • 16 - 16 - 5: Anette Engel
              • 12 - 10 - 5: Anders Dodensig
              • 5 - 7 - 12: Michael Toft Nielsen
              • 2 - 2 - 3: Nico Pedersen 
              • 2 - 2 - 1: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 2 - 0 - 0: Szymon Witulski 
              • 1 - 5 - 3: Mathias Jacobsen
              • 1 - 4 - 0: Emil Algrensen
              • 1 - 1 - 0: Kenneth Nielsen
              • 1 - 1 - 0: Carsten Nielsen
              • 1 - 0 - 0: Jacob Gade
              • 0 - 3 - 2: Mads L. Bodilsen 
              • 0 - 3 - 1: Fredrik L. Bodilsen 
              • 0 - 3 - 0: Rose Augustin 
              • 0 - 3 - 0: Peter Orum 
              • 0 - 2 - 4: Lasse Kristensen 
              • 0 - 2 - 1: Alexander Juhl Nielsen 
              • 0 - 2 - 1: Victor Bodilsen
              • 0 - 2 - 1: Mathias Langbak Christiansen
              • 0 - 2 - 1: Elise Algrensen
              • 0 - 1 - 3: Thony Pierre Restel
              • 0 - 1 - 3: Lis Engel
              • 0 - 1 - 2: Robert Emmanuel 
              • 0 - 1 - 2: Jess Jensen
              • 0 - 1 - 1: Inger Algrensen
              • 0 - 1 - 1: Grathien Niyonsuti 
              • 0 - 1 - 1: Yousef Alhazwani 
              • 0 - 1 - 0: Francis Niyongira
              • 0 - 1 - 0: William L. Bodilsen
              • 0 - 1 - 0: Mediatrice Nyirahajenimana
              • 0 - 1 - 0: Nicolai Brix Hansen
              • 0 - 1 - 0: Mohammed Sanjakdar
              • 0 - 1 - 0: Mie Dodensig
              • 0 - 0 - 4: Nour Dalal
              • 0 - 0 - 3: Frederik Kristensen
              • 0 - 0 - 2: Kim Pedersen
              • 0 - 0 - 2: Tobias Kristensen
              • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
              • 0 - 0 - 1: Mohamad Alian  
              • 0 - 0 - 1: Mohamad Dalal
              • 0 - 0 - 1: Jennifer Mbabazi
              • 0 - 0 - 1: Rasmus Sund Gade
              • 0 - 0 - 1: Anders Peter Graven Holt
              • 0 - 0 - 1: Andreas Jensen
              • 0 - 0 - 1: Emil Oland
              • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen
              • 0 - 0 - 1: Ida Dodensig
              • 0 - 0 - 1: Steen Sundbro
              • 0 - 0 - 1: Erik Jespersen


              Nordjysk Mesterskab ELITE:
              2004: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
              2005: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Lasse Penning
              2006: Bjarne Axelsen, Peter Orum, Mathias Langbak
              2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Berthram Jellesen
              2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
              2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
              2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
              2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
              2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nico Pedersen
              2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

              2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen  


              Medaljestatistik ELITE:

              • 16 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
              • 0 - 8 - 5: Anette Engel
              • 0 - 5 - 2: Anders Dodensig
              • 0 - 3 - 0: Peter Orum
              • 0 - 0 - 2: Michael Toft Nielsen 
              • 0 - 0 - 2: Nicolai Dahl Jeppesen
              • 0 - 0 - 2: Lasse Penning
              • 0 - 0 - 1: Nico Pedersen 
              • 0 - 0 - 1: Mathias Langbak
              • 0 - 0 - 1: Berthram Jellesen


              Nordjysk Mesterskab Ungdom:
              2007: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
              2008: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
              2009: Nico Lyksholm, Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen
              2010: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Lasse Kristensen
              2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen
              2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen
              2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
              2014: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Kim Pedersen
              2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
              2016: Anders Dodensig, Mohammed Sanjakdar, Nour Dalal
              2017: Anders Dodensig, Robert Emmanuel, Nour Dalal
              2018: Szymon Witulski, Grathien Niyonsuti, Mohamad Alian 

              2019: Szymon Witulski, Yousef Alhazwani, Grathien Niyonshuti 



              Nordjysk Mesterskab Veteran:
              2008: Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen, Steen Sundbro
              2009: Carsten Nielsen, Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen
              2010: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Jess Jensen
              2011: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
              2012: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Mads L. Bodilsen
              2013: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Erik Jespersen
              2014: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen, Thony Pierre Restel
              2015: Bjarne Axelsen, Thony Pierre Restel, Michael Toft Nielsen
              2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
              2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

              2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen  


              Nordjysk Mesterskab Hold:


              2010


              GULD: Fremad Eagles Bordhockey
               
              (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)

              Nr. 2: Team Algrensen
               
              (Emil Algrensen, Jess Jensen, Elise Algrensen, Inger Algrensen)

              Nr. 3: Team Lasse
               
              (Lasse Kristensen, Kim Pedersen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


              2011


              GULD: Pink Elephants 

              (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Jacob Gade)


              Nr. 2: Team Shell 
              (Mads Bodilsen, Mathias Langbak, Victor Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik Bodilsen)


              Nr. 3: Shooting Stars 
              (Lasse Kristensen, Mathias Jacobsen, Frederik Kristensen, Tobias Kristensen)


              2012


              GULD: Pink Elephants
               
              (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen)


              Nr. 2: Team Shell 
              (Mads L. Bodilsen, Alexander Juhl Nielsen, Fredrik L. Bodilsen, Nicolai Brix Hansen)


              Nr. 3: Team Wild Wild West 
              (Mathias Jacobsen, Anders Graven Holt, Andreas Jensen, Emil Oland)


              2017

              GULD: BHK Saksen
              (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen) 

              Nr. 2: Team Shell 
              (Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen) 

              Nr. 3: Bordcookies 
              (Yousef Alhazwani, Nour Dalal, Robert Emmanuel, Mohammad Dalal) 


              Nordjysk Mesterskab Double

              2008
              Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
              Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
              Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Team IMBA)

              2009:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Torpedo Ducks)
              Nr. 2: Nicolai Dahl Jeppesen og Nico Lyksholm (Hashibroedrene)
              Nr. 3: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)

              2010:
              Guld: Bjarne Axelsen og Emil Algrensen (De 2 Baathorn)
              Nr. 2: Anette Engel og Lasse Kristensen (The Tigers)
              Nr. 3: Jess Jensen og Elise Algrensen (Team Kitty)

              2011:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

              Nr. 2: Mathias Langbak Christiansen og Victor L. Bodilsen (VM Stars)
              Nr. 3: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)

              2012:
              Guld: Bjarne Axelsen og Michael Toft Nielsen (Gamle Danmark)

              Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Mysterious Airwings)
              Nr. 3: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)

              2013:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)

              Nr. 2: Anders Dodensig, Emil Algrensen (Fremad Eagles)
              Nr. 3: Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen (Broenderslev Eagles)

              2014:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Torpedo Ducks)

              Nr. 2: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Den Gule Fare)
              Nr. 3: Michael T. Nielsen og Thony P. Restel (Kaeltestarre 83)

              2015:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)

              Nr. 2: Mathias Jacobsen og Anette Engel (Eagles without fear)
              Nr. 3: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kaeltestarre 83)

              2017:
              Guld: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)

              Nr. 2: Michael Toft Nielsen og Francis Niyongira (Det Bedste Hold)
              Nr. 3: Nour Dalal og Robert Emmanuel (Oh My God)



              Medaljestatistik, NM i double:

              9 - 0 - 0: Bjarne Axelsen
              5 - 4 - 0: Anette Engel
              2 - 1 - 3: Anders Dodensig
              1 - 1 - 5: Michael Toft Nielsen
              1 - 1 - 0: Emil Algrensen
              0 - 3 - 1: Mathias Jacobsen
              0 - 2 - 0: Nicolai Dahl Jeppesen
              0 - 2 - 0: Nico Lyksholm
              0 - 1 - 1: Lasse Kristensen
              0 - 1 - 0: Francis Niyongira
              0 - 1 - 0: Victor L. Bodilsen
              0 - 1 - 0: Mathias Langbak Christiansen
              0 - 0 - 2: Thony Pierre Restel
              0 - 0 - 1: Nour Dalal
              0 - 0 - 1: Robert Emmanuel
              0 - 0 - 1: Alexander Juhl Nielsen
              0 - 0 - 1: Jess Jensen
              0 - 0 - 1: Elise Algrensen
              0 - 0 - 1: Frederik Kristensen


              Nordjysk Mesterskab Kvinde:
              2008: Anette Engel, Mie Dodensig, Ida Dodensig
              2009: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
              2010: Anette Engel, Elise Algrensen, Inger Algrensen
              2011: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
              2012: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel
              2013: Anette Engel, Lis Engel, Rose A. Pedersen
              2014: Anette Engel, Rose A. Pedersen, Lis Engel






              FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019


              Nordjysk Mesterskab 2019 
              Lørdag den 5. oktober 2019
              TABK Old Arena
              Vestergade 26
              DK-9700 Brønderslev 


              U25:

              Guld: Szymon Witulski 
              Sølv: Yousef Alhazwani 
              Bronze: Grathien Niyonshuti 


              V35:

              Guld: Bjarne Axelsen 
              Sølv: Anette Engel
              Bronze: Michael Toft Nielsen 


              Elite:

              Guld: Bjarne Axelsen 
              Sølv: Anette Engel
              Bronze: Michael Toft Nielsen 


              Play off Elite:


              Kvartfinaler:
              Bjarne Axelsen - Francis Niyongira = 8-1
              Anette Engel - Mohamad Alian = 7-1
              Michael T. Nielsen - Szymon Witulski = 9-4
              Yousef Alhazwani - Mohammed Guha = 5-7


              Semifinaler:
              Bjarne Axelsen - Mohammed Guha = 
              5-0, 5-0, 6-2 (3-0)
              Anette Engel - Michael T. Nielsen = 
              7-4, 7-2, 8-2 (3-0)


              Bronzekamp:
              Michael Toft Nielsen - Mohammed Guha =
              7-0, 5-0 (2-0)


              Finalen:
              Bjarne Axelsen - Anette Engel =
              6-3, 5-0, 7-1, 6-4 (4-0)


              Play off U25:

              Kvartfinaler:
              Yousef Alhazwani - Ahmad Souad = 7-2
              Szymon Witulski - Rasmus Gade = 7-2
              Mohammed Guha - Francis Niyongira = 7-1
              Mohamad Alian - Grathien Niyonshuti = 4-7


              Semifinaler:
              Yousef Alhazwani - Mohammed Guha =
              6-5, 6-4 (2-0)
              Szymon Witulski - Grathien Niyonshuti =
              6-4, 6-1 (2-0)


              Kampen om tredjepladsen:
              Grathien Niyonshuti - Mohammed Guha = 
              7-4 (1-0)


              Finalen:
              Yousef Alhazwani - Szymon Witulski =
              3-6, 4-6 (0-2)






              DBHU KALENDEREN


              Kontakt til DBHU

              Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
              Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

              DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
              Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


              Yderligere informationer:

              Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



              Serier:


              • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
              • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
              • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
              • (DT) = DBHU Tour
              • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
              • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


              Planlagte turneringer
              - sorteret efter kategorier:

              • F5: Danish Masters 2019
              • KV: Danish Masters 2019
              • KV: Vendsyssel Masters 2020
              • F5: Vendsyssel Masters 2020
              • F5: DM 2020 Elite (Odense)
              • EM: Danish Masters 2019
              • EM: Vendsyssel Masters 2020
              • EM: DM 2020 Elite (Odense)




              Planlagte turneringer
              - sorteret efter dato:



                OBS:
                Der tages forbehold for ændringer.
                Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


                2019 og 2020:
                • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
                • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
                • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM) (Odense)
                • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
                • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
                • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
                • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


                Tilmelding:
                Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

                Eksempel:
                Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
                Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



                Datoer er med forbehold.
                Visse turneringer spilles over flere dage.



                Yderligere informationer:

                Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



                DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


                DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
                • (1) Vendsyssel Masters 2019
                • (2) Dansk Mesterskab 2019 Elite 
                • (3) Herning Masters 2019
                • (4) Denmark Open 2019 
                • (5) Danish Masters 2019



                DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020


                DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
                • (1) Vendsyssel Masters 2020
                • (2) Dansk Mesterskab 2020 Elite 
                • (3) Sommer Cup 2020
                • (4) Denmark Open 2020 
                • (5) Danish Masters 2020 


                Dansk Mesterskab 2019

                Denne turnering blev arrangeret lørdag den 2. marts 2019 på Danhostel Svendborg. 
                Bjarne Axelsen vandt guld med sejr i finalen over Michael Toft Nielsen og med bronze til Anette Engel. 







                INFO: Coppa Angela 2019

                   
                COPPA ANGELA 2019
                Lørdag den 5. oktober 2019 

                TABK ARENA
                Vestergade 26, 1. T.H.
                DK-9700 Brønderslev

                OBS: Ikke adgang i udendørs fodtøj!



                Tilmelding:
                Start 28/8 2019 
                Slut 28/9 2019 kl. 12:00.
                Det er IKKE muligt at tilmelde sig efter deadline!

                Tilmelding til Bjarne Axelsen på mail eller Messenger. 
                - Messenger til Bjarne Axelsen.
                - Mail: bjarne@9700.dk




                Tidsskema:

                11:00 Seneste registrering 
                11:15 Turneringen starter 
                14:00 Play off 
                17:00 Ceremoni 


                Deltagergebyr: kr. 200,00.

                Deltagergebyr skal betales før turneringen. 
                Dette kan ske på to måder. 

                1/
                ved kontooverførsel senest 3/10 2019 så deltagergebyret kan ses på kontoen senest fredag d. 4/10 2019.

                2/
                ved betaling klokken 10:00 ved registreringen på selve dagen.





                Gratis deltagelse:
                - Spillere under 18 år.
                - Spillere med et DBHU Sæsonkontingent. 
                - Spillere, der ikke har DBHU Elitelicens. 







                Statistik


                ELITE:
                (guld, sølv, bronze):

                • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
                • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
                • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
                • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
                • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                • 2019:


                Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

                • 12-0-0: Bjarne Axelsen
                • 0-9-2: Anette Engel
                • 0-2-5: Anders Dodensig
                • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
                • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
                • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
                • 0-0-1: Nico Pedersen 



                Ungdom:
                (guld, sølv, bronze):

                • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
                • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
                • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
                • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
                • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
                • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
                • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
                • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
                • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
                • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
                • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
                • 2018: ikke afholdt 
                • 2019:


                 

                Antal vundne medaljer 
                (guld-sølv-bronze):

                5-4-0: Anders Dodensig
                2-1-0: Mathias Jacobsen
                1-1-2: Nico L. Pedersen 
                1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
                1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
                1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
                0-1-1: Emil Algrensen
                0-2-0: Robert Emmanuel
                0-1-0: Lasse Kristensen
                0-0-1: Francis Niyongira
                0-0-1: Rasmus Sund Gade
                0-0-1: Victor Løth Bodilsen
                0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
                0-0-1: Mohammed Juha





                Turneringskomite:
                - Bjarne Axelsen (præsident)
                - Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
                - Anette Engel (CFO)

                Ved eventuelle spørgsmål kan Bjarne Axelsen kontaktes på mail til bjarne@9700.dk eller via Messenger.







                DBHU Ranglisten (26/8 2019)


                DBHU Ranglisten
                Mandag d. 26. august 2019
                Top 25

                1

                Bjarne Axelsen

                200,00

                2

                Anette Engel

                180,00

                3

                Michael T. Nielsen

                177,00

                4

                Szymon Witulski

                171,75

                5

                Mohamad Alian

                166,75

                6

                Francis Niyongira

                165,50

                7

                Grathien Niyonsuti

                163,75

                8

                Johnny Due

                161,61

                9

                Mohammed Guha

                161,25

                10

                Jimmy Bihame

                147,10

                11

                Yousef Alhazwani

                145,81

                12

                Omar Kohlane

                144,19

                13

                Khaled Soleibi

                143,23

                14

                Hamza Soleibi

                130,32

                15

                Kenneth Nielsen

                114,67

                16

                Karl Emil Møller

                100,67

                ---

                Robert Emmanuel

                98,67

                18

                Hamza Alloufi

                93,33

                ---

                Kristian Andreasen

                93,33

                ---

                Silas Peter Larsen

                93,33

                ---

                Niels Jakobsen

                93,33

                22

                Andre Augustesen

                90,67

                ---

                Lasse Vestergaard

                90,67

                ---

                Marcus Lindby

                90,67

                ---

                Mikkel Larsen

                90,67

                ---

                Emil Mortensen

                90,67

























                INFO: Coppa Angela 2019

                   
                COPPA ANGELA 2019
                Lørdag den 5. oktober 2019 

                TABK ARENA
                Vestergade 26, 1. T.H.
                DK-9700 Brønderslev

                OBS: Ikke adgang i udendørs fodtøj!



                Tilmelding:
                Start 28/8 2019 
                Slut 28/9 2019 kl. 12:00.
                Det er IKKE muligt at tilmelde sig efter deadline!

                Tilmelding til Bjarne Axelsen på mail eller Messenger. 
                - Messenger til Bjarne Axelsen.
                - Mail: bjarne@9700.dk




                Tidsskema:

                11:00 Seneste registrering 
                11:15 Turneringen starter 
                14:00 Play off 
                17:00 Ceremoni 


                Deltagergebyr: kr. 200,00.

                Deltagergebyr skal betales før turneringen. 
                Dette kan ske på to måder. 

                1/
                ved kontooverførsel senest 3/10 2019 så deltagergebyret kan ses på kontoen senest fredag d. 4/10 2019.

                2/
                ved betaling klokken 10:00 ved registreringen på selve dagen.





                Gratis deltagelse:
                - Spillere under 18 år.
                - Spillere med et DBHU Sæsonkontingent. 
                - Spillere, der ikke har DBHU Elitelicens. 







                Statistik


                ELITE:
                (guld, sølv, bronze):

                • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
                • 2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
                • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
                • 2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
                • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
                • 2019:


                Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):

                • 12-0-0: Bjarne Axelsen
                • 0-9-2: Anette Engel
                • 0-2-5: Anders Dodensig
                • 0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
                • 0-0-4: Michael Toft Nielsen
                • 0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
                • 0-0-1: Nico Pedersen 



                Ungdom:
                (guld, sølv, bronze):

                • 2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
                • 2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
                • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
                • 2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
                • 2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
                • 2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
                • 2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
                • 2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
                • 2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
                • 2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
                • 2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
                • 2018: ikke afholdt 
                • 2019:


                 

                Antal vundne medaljer 
                (guld-sølv-bronze):

                5-4-0: Anders Dodensig
                2-1-0: Mathias Jacobsen
                1-1-2: Nico L. Pedersen 
                1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
                1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
                1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
                0-1-1: Emil Algrensen
                0-2-0: Robert Emmanuel
                0-1-0: Lasse Kristensen
                0-0-1: Francis Niyongira
                0-0-1: Rasmus Sund Gade
                0-0-1: Victor Løth Bodilsen
                0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
                0-0-1: Mohammed Juha








                EM-kvalifikation 2020 (2)


                EM 2020 
                Kranj, Slovenien 


                Dansk kvalifikation:
                • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
                • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
                • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
                • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
                • DM 2020 Elite (21/3 2020)

                De 4 bedste turneringer tæller.
                De 10 bedste spillere sammenlagt er kvalificeret til EM 2020.


                Points: 
                100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

                De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



                Stillingen:

                200: Bjarne Axelsen 
                178: Anette Engel 
                134: Michael Toft Nielsen
                79: Szymon Witulski 
                79: Francis Niyongira 
                70: Allan Jespersen 
                62: Mohamad Alian 
                62: Kim Kjær 
                55: Rasmus Kjær 
                49: Daniel Egsgaard
                49: Grathien Niyonshuti 
                44: Mohamad Guha 
                44: Mads Lauritsen 
                40: Erik Simonsen
                40: Omar Kohlane 
                37: Jimmy Bihame 
                37: Oliver Jensen 
                35: Klaes Simonsen 
                35: Yousef Alhazwani 
                34: Boniface Niyonzima 
                34: Alex Simonsen 







                Brønderslev, 
                Lørdag den 25/5 2019. 





                FACTS: DENMARK OPEN 2019


                DENMARK OPEN 2019
                Lørdag d. 24. august 2019
                Samlingssalen 
                Søndergades Skole 
                Søndergade 40 
                DK-9700 Brønderslev 


                Slutstillingen:

                (1-10)
                Bjarne Axelsen (guld) 
                Anette Engel (sølv) 
                Szymon Witulski (bronze) 
                Francis Niyongira (bronze)
                Mohamad Alian 
                Michael Toft Nielsen 
                Grathien Niyonsuti 
                Mohammed Juha 
                Omar Kolane 
                Jimmy Bihame

                (11-20)
                Yousef Alhazwani 
                Boniface Niyonzima 
                Mediatrice Nyirahajenimani 
                Jakline Kasem 
                Lasse Andersen 
                Mads Hansen 
                Karl Moeller 
                Sarah Dallal 
                Hamza Alloufi 
                Ghina Alhayek
                 
                (21-30)
                Tobias Sorensen 
                Braah Arrag 
                Magnus Hansen 
                Cham Alkhatib 
                Nicklas Christensen 
                Tasnim Bardan 
                Mathias Olesen 
                Natasja Andersen 
                Malene Nielsen 
                Bertel Pedersen
                 
                (31-40)
                Rune Pedersen 
                Magnus Larsen 
                Joud Alkhatib 
                Steen Aagaard 
                Carsten Frandsen 
                Jorgen Thomsen 
                Dominika Witulska 
                Arne Jensen 
                Per Eg
                Arne Munk
                 
                (41-43)
                Rene Thomsen 
                Robert Juul 
                Lisa Poulsen



                Statistik:

                Elite:

                • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
                • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen/Anette Engel 
                • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Anders Dodensig 
                • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
                • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski/Francis Niyongira 


                Ranking:

                • 12-0-0 Bjarne Axelsen
                • 0-6-6 Anette Engel 
                • 0-5-4 Anders Dodensig 
                • 0-1-0 Nico Pedersen
                • 0-0-1 Mathias Jacobsen 
                • 0-0-1 Michael Toft Nielsen 
                • 0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)
                • 0-0-1 Szymon Witulski 
                • 0-0-1 Francis Niyongira 



                Ungdom:

                • 2008: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Mick Poulsen
                • 2009: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
                • 2010: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
                • 2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
                • 2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
                • 2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
                • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
                • 2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
                • 2016: Anders Dodensig - Nour Dalal - Robert Emmanuel 
                • 2017: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Fredrik L. Bodilsen 
                • 2018: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Szymon Wytulski
                • 2019: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Mohamad Alian 


                Ranking:
                • 6-5-0 Anders Dodensig
                • 4-0-0 Nico Pedersen 
                • 1-3-1 Mathias Jacobsen
                • 1-1-0 Szymon Witulski 
                • 0-1-0 Francis Niyongira 
                • 0-1-0 Nour Dalal 
                • 0-1-1 Emil Algrensen
                • 0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
                • 0-0-1 Mohamad Alian 
                • 0-0-1 Fredrik L. Bodilsen 
                • 0-0-1 Robert Emmanuel 
                • 0-0-1 Kim Pedersen
                • 0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
                • 0-0-1 Berthram Jellesen
                • 0-0-1 Mick Poulsen






                DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)


                DBHU GRAND SLAM 
                FANTASTIC FIVE 2019


                Stilling (4 afdelinger af 5):

                • 800: Bjarne Axelsen (200+200+200+200)
                • 716: Anette Engel (180+176+180+180)
                • 698: Michael Toft Nielsen (176+180+176+166)
                • 514: Szymon Witulski (169+169+176)
                • 501: Mohamad Alian (166+166+169)
                • 486: Grathien Niyonshuti (163+160+163)
                • 483: Mohammed Guha (160+163+160)
                • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
                • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
                • 176: Francis Niyongira (176)
                • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
                • 169: Kim Kjær (0+0+169)
                • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
                • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
                • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




                Points

                200-180-176-176-169-166-163-160.
                I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



                Deltagergebyr 

                Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
                Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
                Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent.


                Turneringer 

                26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
                02/03 2019: DM 2019 Elite 
                29/06 2019: Herning Masters 2019 
                24/08 2019: Denmark Open 2019 
                16/11 2019: Danish Masters 2019 

                Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.








                INFO: Denmark Open 2019

                 

                Denmark Open 2019

                Lørdag den 24. august 2019
                Søndergades Skole
                Samlingssalen
                Søndergade 40
                DK-9700 Brønderslev



                Tilmelding:

                Der er nu lukket for tilmelding!

                START: onsdag den 17. juli 2019.
                SLUT: lørdag den 17. august 2019 kl. 12:00.


                Tilmelding skal ske til Bjarne Axelsen på mail til bjarne@9700.dk eller ved besked i Messenger.


                Betaling: 200 kroner!

                Gratis for følgende spillere:

                - Spillere under 18 år.
                - Danske spillere uden DBHU Elitelicens.
                - Spillere med et betalt DBHU Sæsonkontingent.



                Tidsskema:

                11:00 seneste registrering

                11:15 turneringen starter

                14:00 play off

                17:00 ceremoni


                De nævnte klokkeslæt er cirka-tider.

                Turneringsledelsen vil under turneringen give eksakt information om, hvornår og hvordan de forskellige stadier af turneringen afvikles.



                STATISTIK



                Elite:

                • 2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
                • 2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
                • 2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
                • 2016: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen/Anette Engel 
                • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Anders Dodensig 
                • 2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
                • 2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski/Francis Niyongira 


                Ranking:

                • 12-0-0 Bjarne Axelsen
                • 0-6-6 Anette Engel 
                • 0-5-4 Anders Dodensig 
                • 0-1-0 Nico Pedersen
                • 0-0-1 Mathias Jacobsen 
                • 0-0-1 Michael Toft Nielsen 
                • 0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)
                • 0-0-1 Szymon Witulski 
                • 0-0-1 Francis Niyongira 



                Ungdom:

                • 2008: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Mick Poulsen
                • 2009: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
                • 2010: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
                • 2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
                • 2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
                • 2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
                • 2014: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
                • 2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
                • 2016: Anders Dodensig - Nour Dalal - Robert Emmanuel 
                • 2017: Nico Pedersen - Anders Dodensig - Fredrik L. Bodilsen 
                • 2018: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Szymon Wytulski
                • 2019: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Mohamad Alian 


                Ranking:
                • 6-5-0 Anders Dodensig
                • 4-0-0 Nico Pedersen 
                • 1-3-1 Mathias Jacobsen
                • 1-1-0 Szymon Witulski 
                • 0-1-0 Francis Niyongira 
                • 0-1-0 Nour Dalal 
                • 0-1-1 Emil Algrensen
                • 0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
                • 0-0-1 Mohamad Alian 
                • 0-0-1 Fredrik L. Bodilsen 
                • 0-0-1 Robert Emmanuel 
                • 0-0-1 Kim Pedersen
                • 0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
                • 0-0-1 Berthram Jellesen
                • 0-0-1 Mick Poulsen




                Turneringsledelsen:

                • Bjarne Axelsen (præsident)
                • Michael Toft Nielsen (vicepræsident)
                • Anette Engel (CFO)



                Spørgsmål:

                Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller via besked i Messenger.






                Brønderslev, onsdag d. 6. marts 2019





                DBHU Ranglisten (12/8 2019)


                DBHU Ranglisten
                Mandag den 12. august 2019

                Top 25

                1

                Bjarne Axelsen

                200,00

                2

                Anette Engel

                180,00

                3

                Michael T. Nielsen

                177,00

                4

                Szymon Witulski

                169,25

                5

                Grathien Niyonsuti

                163,00

                6

                Mohamad Alian

                162,75

                7

                Johnny Due 

                161,61

                8

                Francis Niyongira

                158,50

                9

                Mohammed Guha

                154,25

                10

                Yousef Alhazwani

                145,81

                11

                Khaled Soleibi

                143,23

                12

                Hamza Soleibi

                130,32

                13

                Jimmy Bihame

                125,83

                14

                Omar Kohlane

                120,83

                15

                Kenneth Nielsen

                114,67

                ---

                Kaspar Rytter

                114,67

                17

                Karl Emil Møller

                100,67

                18

                Mads Bodilsen

                98,67

                ---

                Robert Emmanuel

                98,67

                20

                Hamza Alloufi

                93,33

                ---

                Kristian Andreasen

                93,33

                ---

                Silas Peter Larsen

                93,33

                ---

                Niels Lund Jakobsen

                93,33

                24

                Andre Augustesen

                90,67

                ---

                Lasse Vestergaard

                90,67





































                For yderligere oplysninger kontakt DBHU på bjarne@9700.dk
















                DM 2020: Kvalifikationen


                DM 2020
                Kvalifikationen



                Hvem kvalificerer sig?

                • Nummer 1-12 i Danish Masters 2019.
                • Nummer 1-12 i Vendsyssel Masters 2020.
                • De 4 spillere med sammenlagt flest placeringspoints i de ovennævnte turneringer af de spillere, der ikke opnåede en placering i top 12 i én af turneringerne.

                Med andre ord bliver det endelige deltagerantal i DM 2020 fra 16 til 28 spillere.
                Turnerings-system afhænger af det endelige deltagerantal.


                DBHU forbeholder sig ret til at uddele et eller flere wildcard, hvis en eller flere af de kvalificerede spillere skulle melde afbud.


                Placeringspoints:

                200, 185, 171, 158 (171), 146, 135, 125, 116, 108, 101, 95, 90, 86, 83, 81 og 80.


                Turneringer:

                • Danish Masters 2019
                • Vendsyssel Masters 2020


                Informationer:

                For yderligere informationer kan DBHU kontaktes via mail til bjarne@9700.dk eller besked i Messenger til Bjarne Axelsen.





                Brønderslev
                Onsdag den 29. maj 2019







                DBHU Sæsonkontingent 2019 2020


                DBHU Kontingent
                2019 2020


                Spillere med DBHU Elitelicens:
                Spillere med DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 18 år.

                Spillere uden DBHU Elitelicens:
                Spillere uden DBHU Elitelicens betaler kontingent fra den sæson de fylder 25 år.

                I den sæson, hvor en spiller med DBHU Elitelicens fylder 18 år, eller hvor en spiller uden DBHU Elitelicens fylder 25 år, kan der blive tale om nedsættelse af sæsonkontingentet, hvis spilleren fylder 18 eller 25 år i 2. halvdel af sæsonen.



                Priser
                Sæsonkontingenter

                Kr. 1.000,00: spillere med DBHU Elitelicens.
                Kr. 500,00: spillere uden DBHU Elitelicens.



                Fordele:
                DBHU Sæsonkontingenter

                - gratis deltagelse i Denmark Open 2019.
                - gratis deltagelse i Danish Masters 2019. 
                - gratis deltagelse i Coppa Angela 2019
                - gratis deltagelse i Vendsyssel Masters 2020. 
                - gratis deltagelse i Sommer Cup 2020. 
                - 200 kroners rabat på deltagelse i DM 2020 Elite.
                 
                - gratis deltagelse i DM U25, selvom en spiller er fyldt 18 år.
                - gratis deltagelse i DM V35.
                - gratis deltagelse i regionale mesterskaber i Region Nordjylland.
                - gratis deltagelse i kvalifikationsturneringer til VM og EM.
                (med undtagelse af visse turneringer, fx DM Elite)
                - stemmeret ved valg af turneringsby for DM 2021 Elite.
                - stemmeret på DBHU Generalforsamlingen.
                - tilskud på kr. 100,00 pr. trøje ved køb af landsholdstrøje gennem DBHU (dog max. tilskud til køb af tre trøjer).






                Betaling:
                Sidste frist for betaling:
                Lørdag den 30. november 2019.

                DBHU Sæsonkontingent kan ikke tegnes efter 30/11 2019.

                OBS:
                Hvis en spiller ønsker at deltage i valget af turneringsby for DM 2021 Elite, skal DBHU Sæsonkontingentet indbetales senest 1. juni 2019.

                Kontakt DBHU på bjarne@9700.dk for yderligere informationer.




                Turneringsgebyrer:

                Spillere, der ikke tegner et DBHU Kontingent, skal forvente at skulle betale for deltagelse i samtlige turneringer under DBHU.
                Gebyret vil variere.

                Spillere med DBHU Elitelicens spiller dog ofte gratis med i turneringer indtil de fylder 18 år.
                Spillere uden DBHU Elitelicens spiller - som hovedregel - gratis med i samtlige turneringer indtil de fylder 25 år.



                Denmark Open 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Coppa Angela 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Danish Masters 2019

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.




                Vendsyssel Masters 2020

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                DM 2020 Elite

                300 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                100 kroner for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                Sommer Cup 2020

                200 kroner for spillere uden DBHU Sæsonkontingent.
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.



                DM U25/DM V35

                100 kroner for spillere uden et DBHU Sæsonkontingent.
                (Dette gælder kun for spillere på minimum 18 år)
                GRATIS for spillere med et DBHU Sæsonkontingent.









                DBHU Bestyrelsen
                Torsdag den 21. marts 2019



                EM-kvalifikation 2020 (1)


                EM 2020 
                Kranj, Slovenien 


                Dansk kvalifikation:
                • Herning Masters 2019 (29/6 2019)
                • Denmark Open 2019 (24/8 2019)
                • Danish Masters 2019 (16/11 2019)
                • Vendsyssel Masters 2020 (25/1 2020)
                • DM 2020 Elite (21/3 2020)

                De 4 bedste turneringer tæller.


                Points: 
                100, 89, 79, 70 (79), 62, 55, 49, 44, 40, 37, 35 og 34.

                De 12 bedste spillere i hver turnering får points i kvalifikationen til EM 2020. 



                Stillingen:

                100: Bjarne Axelsen 
                89: Anette Engel 
                79: Michael Toft Nielsen 
                70: Allan Jespersen 
                62: Kim Kjær 
                55: Rasmus Kjær 
                49: Daniel Egsgaard 
                44: Mads Lauritsen 
                40: Erik Simonsen 
                37: Oliver Jensen 
                35: Klaes Simonsen 
                34: Alex Simonsen 







                Brønderslev, 
                Lørdag den 25/5 2019. 






                DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)


                DBHU GRAND SLAM 
                FANTASTIC FIVE 2019


                Turneringer 

                26/01 2019: Vendsyssel Masters 2019 
                02/03 2019: DM 2019 Elite 
                29/06 2019: Herning Masters 2019 
                24/08 2019: Denmark Open 2019 
                16/11 2019: Danish Masters 2019 

                Alle 5 turneringer indregnes i den samlede stilling.





                Stilling (3 afdelinger af 5):

                • 600: Bjarne Axelsen (200+200+200)
                • 536: Anette Engel (180+176+180)
                • 532: Michael Toft Nielsen (176+180+176)
                • 338: Szymon Witulski (169+169)
                • 332: Mohamad Alian (166+166)
                • 323: Mohammed Guha (160+163)
                • 323: Grathien Niyonshuti (163+160)
                • 176: Thony Pierre Restel (176+0)
                • 176: Allan Jespersen (0+0+176)
                • 172: Johnny Due Pedersen (0+172)
                • 169: Kim Kjær (0+0+169)
                • 166: Rasmus Kjær (0+0+166)
                • 163: Daniel Egsgaard (0+0+163)
                • 160: Mads Lauritsen (0+0+160)




                Points

                200-180-176-176-169-166-163-160.
                I DM 2019 Elite får nummer 4 dog 172 points. 



                Deltagergebyr 

                Kr. 300,00 i DM 2019 Elite 
                Kr. 200,00 i de øvrige turneringer. 
                Gratis for spillere med DBHU Sæsonkontingent








                DBHU KALENDEREN


                Kontakt til DBHU

                Kontakt DBHU pr. mail til bjarne@9700.dk, hvis du har spørgsmål til ethvert emne relateret til bordhockey.
                Hvis du ønsker at arrangere en turnering, så assisterer DBHU gerne med vejledning til, hvordan man skal gribe det an.

                DBHU arrangerer gerne en turnering i jeres by.
                Hvis I eksempelvis har en forening eller lignende, som ønsker at lave en bordhockeyturnering eksempelvis en gang om året, så stiller DBHU gerne sin erfaring til rådighed.


                Yderligere informationer:

                Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen. 



                Serier:


                • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019
                • (KV) = DM-kvalifikationsturnering
                • (KA) = DBHU specialkategori (U25 m.fl.)
                • (DT) = DBHU Tour
                • (F5) = DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020
                • (EM) = Kvalifikation til EM 2020


                Planlagte turneringer
                - sorteret efter kategorier:

                • F5: Danish Masters 2019
                • KV: Danish Masters 2019
                • KV: Vendsyssel Masters 2020
                • F5: Vendsyssel Masters 2020
                • F5: DM 2020 Elite (Odense)
                • EM: Danish Masters 2019
                • EM: Vendsyssel Masters 2020
                • EM: DM 2020 Elite (Odense)




                Planlagte turneringer
                - sorteret efter dato:



                  OBS:
                  Der tages forbehold for ændringer.
                  Hold derfor jævnligt øje med DBHU Kalenderen.


                  2019 og 2020:
                  • 05/10 2019: Coppa Angela 2019 (DT/NM)
                  • 16/11 2019: Danish Masters 2019 (F5)(EM)
                  • 25/01 2020: Vendsyssel Masters 2020 (F5)(EM)
                  • 21/03 2020: DM 2020 Elite (F5)(EM)
                  • 06/06 2020: DM 2020 U25 (KA)
                  • 27/06 2020: Sommer Cup 2020 (F5)(VM 2021)
                  • 22/08 2020: Denmark Open 2020 (F5)(VM 2021)
                  • 14/11 2020: Danish Masters 2020 (F5)(VM 2021)


                  Tilmelding:
                  Tilmelding lukkes typisk syv dage før kl. 12:00.

                  Eksempel:
                  Hvis en turnering afholdes den 20. januar, skal man altså være tilmeldt senest den 13. januar kl. 12:00.
                  Hvis en spiller ikke er i besiddelse af et betalt DBHU Sæsonkontingent, så skal der betales for deltagelse i den specifikke turnering, før turneringen starter.



                  Datoer er med forbehold.
                  Visse turneringer spilles over flere dage.



                  Yderligere informationer:

                  Kontakt Bjarne Axelsen pr. mail til bjarne@9700.dk eller gennem besked på Messenger til Bjarne Axelsen.



                  DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019:


                  DBHU Grand Slam Fantastic Five er det højeste niveau på nationale turneringer under DBHU.
                  • (1) Vendsyssel Masters 2019<