Nyheder
2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

Regional Ranking April 2010

2010-04-06

I den regionale rankingturnering tirsdag den 6. april 2010 blev slutstillingen som følger:

1. Bjarne Axelsen
2. Anders Dodensig
3. Anette Engel
4. Michael Toft Nielsen
5. Emil Algrensen
6. Jacob Gade
7. Jess Jensen
8. Nicolai Brix Hansen
9. Rasmus Sund Gade
10. Jonas Laursen

 

OBS:
Med turneringen sker der nogle mindre ændringer på DBHU Ranglisten, da turneringen jo tæller til DBHU Ranglisten med et mindre antal points, da det jo var den månedlige regionale rankingturnering i Region Nordjylland.

Den opdaterede DBHU Rangliste kan ses på forsiden af bordhockey.dk

 

 

Finalen i elite blev en gentagelse af finalen fra Danish Open 2010 - mellem Bjarne Axelsen og Anders Dodensig.

Akkurat ligesom i Danish Open 2010 havde Bjarne Axelsen i semifinalerne besejret Michael Toft Nielsen, hvilket iøvrigt også gentog sig i Påske Cup 2010 om søndagen, mens Anders Dodensig derimod fik revancheret sig for nederlaget til Anette Engel i semifinalerne i Påske Cup 2010 med en sejr på 4-1 i kampe over samme spiller i semfinalerne i Klubmesterskabet 2010.

 

I B-slutspillet mødtes Emil Algrensen og Nicolai Brix Hansen i den ene semifinale, som blev afgjort i femte og afgørende kamps forlængede spilletid med 2-1 til Emil Algrensen.

I den anden semifinale vandt Jacob Gade 3-0 i kampe over Jess Jensen.

Finalen i B-slutspillet blev dermed et opgør mellem Emil Algrensen og Jacob Gade og med både flotte skyfler og skud fra vingerne vandt Emil Algrensen opgøret med 5-2.

Der blev denne gang - på grund af tidsnød - kun spillet én kamp i B-finalen.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)