Nyheder
2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

2022-04-02
DBHU Challenge Touren 2021/22 (8)

2022-03-22
DBHU KALENDEREN

2022-03-22
DM 2023 Elite (kvalifikation)

2022-03-22
FACTS: DM 2022 Elite

2022-03-22
FACTS: DM 2022 V35

2022-03-20
EM-KVALIFIKATIONEN 2022 (slutstilling)

2022-03-20
DBHU Grand Slam 2022 (1 ud af 4) (VM-kvalifikationen 2023)

2022-03-05
DBHU Challenge Tour 21/22 (7) FORÅRS CHALLENGE 2022

2022-02-17
INFO: Sommer Cup 2022

2022-02-05
DBHU Challenge Touren 2021/22 (6)

2022-02-03
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-02-03
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-01-15
FACTS: DM 2022 U18

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (vinderfoto)

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (statistik)

2022-01-08
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-01-08
DBHU Challenge Touren 2021/22 (5)

2022-01-03
DBHU KALENDEREN

2022-01-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (4)

2022-01-03
INFO: Vendsyssel Masters 2022

FACTS: DM 2022 Double

2022-06-04


DM 2022 Double
Lørdag den 4. juni 2022
Søndergades Skole
Søndergade 40
DK-9700 Brønderslev




RESULTATER

1. TABK (Guld)
2. Bordhockey Babies (Sølv)
3. Burro (Bronze)
4. Hokus Pokus
5. Søndergades Skole 1
6. Søndergades Skole 2


TABK (Bjarne Axelsen, Anette Engel)
Bordhockey Babies (Nour Dalal, Mohamad Dallal)
Burro (Havin Kasem, Alex Emanuel Latorre)
Hokus Pokus (Grathien Niyonshuti, Robert Ndayishimiye)
Søndergades Skole 1 (Mustafa Kasem, Shahm Nahhas)
Søndergades Skole 2 (Liam Nielsen, Ebraheem Alkhateeb)


Finalen: 
TABK - Bordhockey Babies = 5-1

  • Bjarne Axelsen - Mohamad Dallal = 3-1
  • Anette Engel - Nour Dalal = 3-0
  • Bjarne Axelsen - Nour Dalal = 3-2
  • Anette Engel - Mohamad Dallal = 2-3
  • Anette Engel - Mohamad Dallal = 3-0
  • Bjarne Axelsen - Nour Dalal = 3-2

5-1


Finalen i DM 2022 Double mellem TABK og Bordhockey Babies var for de deltagende spilleres vedkommende en gentagelse af finalen fra DM 2017 Double, hvor det også var Bjarne Axelsen og Anette Engel, der besejrede Nour Dalal og Mohamad Dallal.

Systemet var dog anderledes.
Denne gang blev hver kamp spillet til tre scorede mål, hvilket gav nogle intense kampe.
Den største overraskelse i turneringen var sejren på 3-2 i finalen til Mohamad Dallal over Anette Engel.

Guldmedaljen var nummer 15 i DM Double til Bjarne Axelsen og nummer 10 til Anette Engel.

Bronzemedaljen blev vundet af Burro med Havin Kasem og Alex Emanuel Latorre.


TILMELDING:

Tilmelding på bjarne@9700.dk eller sms til 28344340 senest 28. maj 2022 kl. 12:00.

Turneringen spilles på Søndergades Skole i Brønderslev med start kl. 11:00.


STATISTIK - DM DOUBLE:


Danske Mestre:

  • 2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
  • 2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
  • 2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
  • 2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
  • 2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
  • 2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
  • 2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
  • 2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
  • 2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
  • 2020: Bjarne Axelsen og Mathias Jacobsen (TABK)
  • 2021: Bjarne Axelsen og Mathias Jacobsen (TABK)
  • 2022: Bjarne Axelsen og Anette Engel (TABK)

Sølvvindere:

  • 2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
  • 2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
  • 2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
  • 2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
  • 2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
  • 2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
  • 2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
  • 2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
  • 2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
  • 2017: Nour Dalal og Mohamad Dallal (Bordhockey Babies)
  • 2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)
  • 2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS)
  • 2020: Anette Engel og Grathien Niyonshuti (Fremad Eagles)
  • 2021: Anette Engel og Robert Ndayishimiye (BHK Saksen)
  • 2022: Nour Dalal og Mohamad Dallal (Bordhockey Babies)


Bronzevindere:

  • 2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
  • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
  • 2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
  • 2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
  • 2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
  • 2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
  • 2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
  • 2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
  • 2016: Nour Dalal og Mohamad Dallal (Bordhockey Babies)
  • 2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
  • 2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)
  • 2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)
  • 2020: Mohamad Alian og Yousef Alhazwani (My)
  • 2021: Mohamad Alian og Yousef Alhazwani (My)
  • 2022: Havin Kasem og Alex Emanuel Latorre (Burro)


    Medaljefordeling 

    (guld-sølv-bronze)

    • 15-0-0: Bjarne Axelsen 
    • 10-5-0: Anette Engel
    • 3-4-0: Anders Dodensig
    • 2-3-1: Mathias Jacobsen
    • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
    • 0-3-1: Nour Dalal
    • 0-2-1: Mohamad Dallal
    • 0-2-1: Grathien Niyonshuti
    • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
    • 0-1-1: Robert Emmanuel
    • 0-1-1: Mohammed Guha
    • 0-1-0: Szymon Witulski 
    • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
    • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
    • 0-1-0: William Løth Bodilsen
    • 0-1-0: Elise Algrensen
    • 0-1-0: Berthram Jellesen
    • 0-0-3: Mohamad Alian
    • 0-0-3: Yousef Alhazwani
    • 0-0-2: Emil Algrensen
    • 0-0-1: Havin Kasem
    • 0-0-1: Alex Emanuel Latorre
    • 0-0-1: Francis Niyongira
    • 0-0-1: Thony Pierre Restel
    • 0-0-1: Kristian Dall
    • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
    • 0-0-1: Nico Lyksholm
    • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
    • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
    • 0-0-1: Jess Jensen
    • 0-0-1: Lasse Kristensen
    • 0-0-1: Frederik Kristensen
    • 0-0-1: Kim Pedersen
    • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
    • 0-0-1: Andreas Jensen














Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)